Kósa Lajos úgy értékelt, bebizonyosodott, hogy a Jobbik és az MSZP is hazudott, becsapta az embereket, korábban ugyanis mindkét párt a törvénymódosítás támogatásáról nyilatkozott. Vona Gábor a letelepedési kötvények visszavonásához kötné az alaptörvény módosításának megszavazását, mint sajtótájékoztatóján fogalmazott, „a Fidesz számára nem az ország megvédése a fontos, hanem a szajré“. A Magyar Liberális Párt (MLP) szerint Magyarország veszített a népszavazási kampányon. A DK szerint Orbán egy hónap alatt két pofont is kapott, és a “haza ma ellenzékben van”.
A parlament 131 igen szavazattal, 3 nem ellenében elutasította az Orbán Viktor miniszterelnök által kezdeményezett alkotmánymódosítást, amely kimondta volna, hogy nem telepíthető be idegen népesség Magyarországra. Az elfogadáshoz legalább 133 igen szavazat kellett volna, az ellenzék részéről azonban senki nem támogatta az előterjesztést.
Az ország csak a Fidesz-KDNP-re számíthat
A Fidesz-frakcióvezetője szerint az alaptörvény-módosításról szóló keddi parlamenti szavazáson kiderült, hogy az ország csak a Fidesz-KDNP-re számíthat a kötelező betelepítési kvóta elleni küzdelemben. Kósa Lajos úgy értékelt, bebizonyosodott, hogy a Jobbik és az MSZP is hazudott, becsapta az embereket, korábban ugyanis mindkét párt a törvénymódosítás támogatásáról nyilatkozott. Kósa Lajos azt mondta, az alkotmánymódosítás után kialakult helyzetet a Fidesz elnökségi ülésén értékelik.
Miért fontosabb a terroristák pénze, mint az ország biztonsága?
Mirkóczki Ádám (Jobbik) az alaptörvény-módosítás kapcsán azt mondta, a Jobbiknak világos az álláspontja. Szerinte magyarázkodnia nem a Jobbiknak, hanem a kormánypártiaknak kell majd, miért fontosabb a terroristák pénze, mint az ország biztonsága.
A letelepedési kötvény megszüntetése kapcsán arra mutatott rá, minden biztonságpolitikai szakértő a kiskapuk bezárását szorgalmazza, a magyar kormány az iraki Erbílben nyit a letelepedési kötvények árusítását végző irodát. Ennyi erővel Abu Bakr al-Bagdadinak (az Iszlám Állam terrorszervezet vezetőjének) is nyugodtan küldhetnének állampolgárságot – fogalmazott. Megjegyezte, a magyar emberek nem buták, senki nem hiszi el, hogy nincs kockázat a kötvényekben.
Tuzson Bence, a Miniszterelnöki Kabinetiroda kormányzati kommunikációért felelős államtitkára szerint amikor szavakról van szó a Jobbik nagyon bátor, de amikor tettekről van szó, gyenge. Véleménye szerint a Jobbik összekever egy rövid távú finanszírozási kérdést – amely jelenleg is felülvizsgálat alatt áll – egy, az ország sorsát akár 50-100 évre meghatározó kérdéssel.
Különben huszonnégy órán belül megszavaznák
Három pontban rögzítette kedden a terrorizmus elleni javaslatait Vona Gábor, a Jobbik elnöke, aki azt is közölte, a letelepedési kötvények kivezetése esetén akár 24 órán belül hajlandók megszavazni az alaptörvény módosítását. Az ellenzéki politikus azt mondta, a kötvények azonnali kivezetését és a közvetítő irodák bezárását, az eddigi intézmény teljes átvizsgálását és a Pharaon-ügy lezárását követelik. Ezekről péntek délelőttre ötpárti egyeztetést kezdeményeznek. Vona Gábor az alaptörvény-módosítás zárószavazását úgy értékelte, „a Fidesz számára nem az ország megvédése a fontos, hanem a szajré“.
Magyarország veszített a népszavazási kampányon
A Magyar Liberális Párt (MLP) szerint Magyarország veszített a népszavazási kampányon. Fodor Gábor jelezte, nemmel szavazott erre a javaslatra. Ez egyenesen következett abból, hogy a népszavazási kampányban az MLP „képviselte a leghatározottabban az európai értékrend melletti és a kormánnyal szembeni kiállást“, amikor az igen szavazatra buzdított – fogalmazott.
Hangsúlyozta, már akkor is elmondták, hogy nem csak a népszavazási kérdést, de az alaptörvény módosítását sem támogatják. Nem értettek egyet azzal az úgynevezett uniós klauzulával, ami a nemzetállamok laza szövetségeként képzeli el Európát – folytatta, hozzátéve, az MLP ezzel szemben egy erőteljesebb és egységesebb politikai vezetéssel rendelkező EU-t szeretne, amelyik kevésbé bürokratikus, de hatékonyabban és egységesebben képes fellépni politikailag. Fodor Gábor úgy értékelt, a népszavazással elindult folyamat a keddi szavazással ért véget. Látszik, hogy mennyire felesleges volt közel húszmilliárd forintot elkölteni és óriási indulatokat gerjeszteni a társadalomban; ezért a Fideszt terheli a felelősség – mondta.
Orbán két pofont is kapott
A Demokratikus Koalíció szerint Orbán Viktor egy hónap alatt két pofont is kapott, mert az október 2-i kvótareferendumon a nép, kedden pedig a parlament mondott nemet a politikájára. A párt alelnöke az alkotmány-módosítást elutasító szavazást követő sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, a miniszterelnök egy érvénytelen népszavazásra hivatkozva, felhatalmazás nélkül próbált alaptörvényt módosíttatni, de ez nem sikerült neki.
Varju László jelezte, a DK-s független képviselők bojkottálta az alaptörvény hetedik módosításáról szóló határozathozatalt, mert a módosítás “kifejezetten szembe ment volna a népakarattal“. Hozzátette, hogy három, kétharmados többséget igénylő módosító javaslat szavazása során viszont voksoltak, méghozzá nemmel, mert távolmaradásukkal a kormányt segítették volna. Kedden bebizonyosodott, hogy a sokat emlegetett új egység valójában az új kisebbséget jelenti – összegezte véleményét a politikus. „Azt mondhatnánk, a haza ma ellenzékben van“, mert Orbán Viktor politikáját sem a népszavazáson, sem a parlamenti szavazáson nem támogatta az ország – tette hozzá.
Az LMP nem tűri a hazaárulózást
Az LMP felszólítja a kormányt, még ma állítsa le a szerintük túlságosan hosszúra nyúlt népszavazási kampányt, és ne meneküljön tovább a valódi kormányzás felelőssége alól. Schmuck Erzsébet, az ellenzéki párt frakcióvezetője sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, pártja azért nem vett részt a szavazásban, mert a módosítás szerintük csupán a népszavazási kampány része volt, és nem a felső korlát nélküli betelepítési kvóta ellen szólt. Kijelentette azt is, az LMP senkitől sem tűri el, hogy hazaárulónak nevezze mindazokat, „akik nem sétáltak be a Fidesz csapdájába“.
Forrás: MTI
Kezdőkép: Kovács Tamás/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS