Első fokon még felfüggesztett börtönt kapott, a szerdai másodfokú tárgyaláson viszont bizonyítottság hiányában felmentették a hűtlen kezelés vádja alól Hajdu Endrét, az állami tulajdonú BMSK Zrt. egykori vezetőjét, aki az ügyészség szerint a piaci ár duplájáért vásárolt öt olajfestményt Szilvásy György volt titokminiszter apósától még a Gyurcsány-érában. Az ítélet (az ellentétes verdiktek miatt) nem jogerős.
Hajdu Endrét, az állami tulajdonú Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt. (BMSK) egykori vezérigazgatóját nagyobb vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolta az ügyészség, amiért több mint 10 millió forintért vásárolt a cégnek öt olyan olajfestményt még 2008-ban, amelyek az igazságügyi szakértő szerint csupán 5,4 millió forintot értek. Nem mellékesen: a képeket Szilvásy György volt titokminiszter apósától, Csáky Lajostól rendelte meg a cégvezető, közbeszerzés nélkül. A 72 éves vádlottat a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) tavaly első fokon nyolc hónap szabadságvesztésre ítélte, ám a büntetés végrehajtását két év próbaidőre felfüggesztette. A PKKB szerint Hajdu megszegte vagyonkezelői kötelezettségét, és több millió forintos vagyoni hátrányt okozott az állami cégnek. A döntés ellen a védelem fellebbezett, így került az ügy másod fokra, a Fővárosi Törvényszékre.
A szerdai tárgyaláson a vádat képviselő ügyészség részéről senki sem jelent meg. Hajdu Endre ügyvédje, Kádár András védőbeszédében az elsőfokú ítélet tényállásának hiányosságát kifogásolta, illetve hogy az indoklásba nem kerültek bele olyan tanúk vallomásrészletei, akiket egyébként a bíróság szavahihetőnek, hitelesnek tekintett az eljárásban. Szerinte a PKKB
a vádat copy-paste-tel másolta át az ítéletbe, ahogyan azt az ügyészség indítványozta.
A védő szerint Hajdu Endrének joga volt önállóan dönteni a festmények beszerzéséről, bár azt elismerte, hogy adminisztrációs hiba előfordult, és csak egy hónappal azután engedélyeztette a Csáky Lajos festőművésszel megkötött szerződést, hogy az alkotások már a helyükre kerültek a Magyar Sportok Házában. Kádár azt hangoztatta: hogy védence nem szegte meg vagyonkezelői kötelezettségét, ezért a fölmentését indítványozta.
A Fővárosi Törvényszék az elsőfokú ítéletet megváltoztatva bizonyítottság hiányában mentette föl Hajdut. Vukovich Orsolya tanácselnök indoklása szerint a PKKB által rögzített tényállás részben iratellenes, részben hiányos, de néhol önellentmondásos is. Kiemelte: adminisztrációs hiba történt, és értékmeghatározást kellett volna kérnie a vádlottnak, ám ennek elmulasztása nem bűncselekmény. Közbeszerzést viszont nem kellett kiírnia, mivel művészi értékű alkotások esetében ez nem előírás. A bíró jelezte: az ítélet nem jogerős, az ellen az ügyészség nyolc napon belül jelenthet be fellebbezést. A védelem tudomásul vette a döntést.
Művész és após
A 2010-es választási kampányban az Index írta meg elsőként, hogy Szilvásy Györgynek, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. akkori humánpolitikai főigazgatójának az apósától, Csáky Lajostól 10 millió forintért (tehát darabonként 2 millióért) vásárolt öt olajfestményt a BMSK. Külön pikantériája az ügynek, hogy az állami cég tulajdonosi jogait éppen a vagyonkezelő gyakorolta. A 10 milliós tájképcsoport a cég által üzemeltetett Magyar Sport Háza konferenciatermébe került.
A botrány kirobbanása után Hajdu Endre a Hír TV-nek azt mondta: a Szilvásy Györggyel való ismeretsége abban nem játszott szerepet, hogy éppen ezeket a képeket választotta, abban viszont igen, hogy Szilvásyn keresztül ismerte meg a festőművészt még évekkel ezelőtt. Elmondása szerint a volt miniszter őt is bevonta abba a közösségbe, amelyet rendszeresen meghívtak a művész tárlataira.
Az ügyben a 2010-es kormányváltás után a BMSK új vezetése tett feljelentést, és az esettel kiemelten foglalkozott Budai Gyula akkori elszámoltatási kormánybiztos is. Végül háromévnyi nyomozás után került az ügy a bíróságra.
Címlapfotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS