Álomrombolónak nevezte a Momentum Mozgalmat Fürjes Balázs, a 2024-es visszavont budapesti olimpiai pályázat elnöke a Heti Válasznak adott interjúban. A lap a 2024-es visszavont budapesti olimpiai pályázat elnökét a Momentum Mozgalomról, a Puskás Stadion áráról és a jövőbeli tervekről kérdezte.
Fürjes hozzátette, hogy méltánytalan lenne a Momentumot hazaárulónak nevezni, de sajnálja, hogy ezt az ügyet hideg számításból politikai eszközként használták arra, hogy párttá alakulhassanak. Úgy véli, az olimpia ügye nem siklott volna ki, ha azok, akik a részesei voltak a korábbi összefogásnak nem hátrálnak ki az utolsó pillanatban. Emlékeztetett, a Fővárosi Közgyűlés 93 százaléka döntött a pályázás mellett, amit megszavazott a Jobbik, az MSZP és Karácsony Gergely, de lelkesen érvelt mellette Kunhalmi Ágnes, Botka László és Horváth Csaba is.
Fürjes Balázs elmondta, hogy nem neheztel a Momentumra, hiszen ez nagy ugródeszka volt nekik. Megemlítette viszont ezzel kapcsolatban, hogy terjed egy városi legenda, hogy a szocialisták jóval többet segítettek, mint mondják, hiszen a címlistájuk nélkül lehetetlen lett volna ennyi aláírást gyűjteni. Úgy véli, lehet, hogy van egy paktum, amely szerint a választás előtt a Momentum mégis szalonképesnek nevezi majd Botka Lászlót.
Arra a kérdésre, hogy nem kellett volna-e mégis megrendezni a népszavazást, azt válaszolta, hogy ez pénzkidobás lett volna és szégyenteljes vereséget okozott volna az országnak. Hozzátette, hogy amúgy sem lett volna esélyünk két teljesen egységes ellenféllel szemben. Fürjes arról is beszélt, hogy azért nem kezdeményeztek referendumot 2015-ben, mert a NOB nem várja ezt el, másrészt pedig akkor kell népszavazást kiírni, ha vita van a felhatalmazást kapott pártok között.
Szóba került a kormányzati kommunikáció hiánya is. Ezzel kapcsolatban az olimpiai pályázat elnöke elmondta, hogy az érveléshez alkalom, nyitott fül és vitapartnerek kellenek, de az ellenzéki politikusok nem akartak leülni. Hozzátette, hogy amíg volt vita, addig a sajtó nem találta ezeket elég érdekesnek. Azzal viszont egyetért, hogy nem jutott el a polgárokhoz, milyen kézzelfogható hasznunk származott volna az olimpiából. Az elkészült tervekkel kapcsolatban Fürjes azt mondta, olimpia nélkül is tervezett beruházásokról kezdődtek komoly tárgyalások, ilyen például egy 15 ezres atlétikai stadion, és egy evezősközpontnak is van létjogosultság a városban, de itt az ideje egy XXI. század. kerékpárosközpont felépítésének is.
A Duna Arénáról azt nyilatkozta, hogy a 2017-es vb-t rendkívüli helyzetben, az eredeti házigazda visszalépésével kaptuk meg, és két évünk volt felkészülni rá a szokásos hét helyett. Emlékeztetett, a legolcsóbb pályázatot fogadták el, így az uszodára 22 milliárd jutott a maradékból pedig felépült egy árvízvédelmi gát Angyalföldön. Hangsúlyozta, a munkák költsége ugyanannyi, mint 2015 áprilisában. Úgy véli, 2021-ben ennél csak drágábban tudtunk volna uszodát építeni, így kifejezetten jó, hogy korábban épült meg.
Fürjes szerint nem igaz, hogy a kormány 90-100 milliárdot szánt a Puskás Stadionra. Szerinte egyetlen becslés készült 2016-ban a közbeszerzés megindítása előtt, a végleges ár pedig alig hat százalékkal lett ennél magasabb, piaci verseny alapján. Úgy gondolja, a 190 milliárd forint reális és átlagos.
A korrupcióval kapcsolatosan az a véleménye, hogy korrupció nem általában, hanem konkrét ügyekben létezik, amilyen a 4-es metró is, amíg az EU csalás elleni hivatala nem tesz megállapításokat, addig nehéz ezzel mit kezdeni. Pozitívan is fel lehet fogni, hogy az e kormányt érő kritikák szinte csak a korrupciós gyanúsítgatásban merülnek ki, hiszen ez azt jelenti, hogy az ellenzék nem tudja megszólítania szavazókat és ezért mindent megpróbál besározni – mondta.
Fürjes reményeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a 2020-as futball Eb-nek néhány mérkőzésig otthona lehet majd a nemzeti stadionunk, és megpróbálta megnyugtatni a kedélyeket a 3-as metró felújításával kapcsolatban is. Szerinte Tarlós István mindent meg fog tenni, hogy ez is megvalósuljon.
Forrás: Heti Válasz; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS