Nyilvánosságra hozta a szerdai londoni merénylet tettesének kilétét csütörtök délután a Scotland Yard. Theresa May brit miniszterelnök szerint a támadás mögött valószínűleg iszlamista ideológia áll. Csütörtökön az Iszlám Állam nevű dzsihadista terrorszervezet jelentkezett a merénylet elkövetőjeként.
A Scotland Yard csütörtöki bejelentése szerint a támadást az 52 éves Khalid Masood hajtotta végre. Masood a délkelet-angliai Kentben született, az utóbbi időben a közép-angliai West Midlands országrészben élt, és több más, hamis személyazonosságot is használt.
A West Midlands térségben van Birmingham, a második legnagyobb népességű brit város is, ahol a rendőrség csütörtök hajnalban nagyszabású rajtaütéseket hajtott végre, házkutatásokkal és őrizetbe vételekkel. Londonban is voltak hasonló rendőrségi akciók, és csütörtök délutánig a két városban összesen nyolc személyt vettek őrizetbe.
A birminghami nyom már a terrorcselekmény után nem sokkal felmerült. A Westminster hídon végrehajtott gázolásos merénylethez ugyanis az elkövető egy olyan járművet használt, amelyet – legalábbis rendszámából következtethetően – Birminghamben bérelhetett.
A Scotland Yard szerint Masood az elmúlt évtizedekben erőszakos bűncselekmények, köztük súlyos testi sértés, támadófegyverek birtoklása és a közrend elleni kihágások miatt többször állt bíróság előtt, de terrorizmus vádjával soha nem vonták felelősségre. Masoodot a csütörtöki rendőrségi tájékoztatás szerint először 1983-ban, utoljára 2003-ban ítélték el.
A Scotland Yard hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Masood ellen az utóbbi időben nem folyt vizsgálat, és nem volt olyan előzetes hírszerzési értesülés sem róla, amely terrortámadás végrehajtásának szándékára utalt volna.
Erre Theresa May brit miniszterelnök is külön felhívta a figyelmet csütörtöki alsóházi nyilatkozatában. May, aki – még Masood személyazonosságának ismertetése előtt – a parlamenti képviselőket tájékoztatta a merényletről és a vizsgálat eddigi eredményeiről, elmondta: a támadás elkövetője ellen néhány éve a brit elhárítás (MI5) egy ízben vizsgálatot folytatott “szélsőséges erőszakra hajlamosító nézetei” miatt. Ez azonban “múltbeli ügy”, a merénylő az utóbbi időszakban nem került a hírszerzés látókörébe, “perifériára szorult figura” volt, és nem voltak előzetes hírszerzési értesülések arról, hogy mire készült – tette hozzá a kormányfő.
Theresa May elmondta ugyanakkor azt is, hogy a Scotland Yard jelenlegi feltételezése szerint a merénylőt iszlamista ideológia vezérelte tettében. A miniszterelnök szerint az iszlamista terrorizmus fenyegetése nagyon is valós, és elővigyázatossági intézkedésként az egész országban megemelik a járőröző rendőrök – köztük a fegyveres osztagok – létszámát.
A brit kormányfő szerint a rendőrség, valamint a biztonsági és a hírszerző szolgálatok 2013 júniusa óta tizenhárom különböző terrortámadási tervet hiúsítottak meg Nagy-Britanniában.
Theresa May parlamenti felszólalásában megerősítette, hogy a Nagy-Britanniában érvényes terrorkészültségi szint nem változik.
A miniszterelnök hangsúlyozta: a rendőrség meggyőződése szerint a támadó egyedül cselekedett, és nincs olyan hírszerzési értesülés, amely küszöbönálló újabb terrortámadás veszélyét jelezné, így nem indokolt a legmagasabb riasztási szint elrendelése.
Nagy-Britanniában ennek ételmében továbbra is a második legmagasabb készültségi fokozat van érvényben. A szerda délutáni támadásban a jelenlegi adatok szerint négyen vesztették életüket, köztük egy rendőr, akit Masood a parlament épületénél megkéselt, és maga a támadó, akit a parlamentet őrző rendőri egység agyonlőtt.
A terrorcselekményben negyvenen megsérültek, többségük akkor, amikor Masood járművével nagy sebességgel, több mint 250 méter hosszan végiggázolt a Westminster híd zsúfolt járdáján. A merénylő ezután próbált gyalogosan bejutni a parlament épületébe, megkéselve a bejáratot őrző egyik rendőrt, a 48 éves Keith Palmert, aki a helyszínen belehalt sérüléseibe.
A merénylet két civil halálos áldozata egy kétgyermekes, 43 esztendős brit nő, Aysha Frade, illetve egy amerikai turista, Kurt Cochran, aki 25. házassági évfordulóját ünnepelte Londonban. Cochran felesége súlyosan megsérült a támadásban.
Alsóházi tájékoztatójában Theresa May elmondta: a Westminster hídon elkövetett gázolásos merénylet kórházi ápolásra szoruló sérültjei között – tizenkét brit állampolgár mellett – három francia gyermek, valamint két román, négy dél-koreai, két görög és egy-egy német, lengyel, ír, kínai, olasz és amerikai állampolgár van.
Az Iszlám Állam a londoni merénylet elkövetője – jelentette csütörtökön a dzsihadista terrorszervezett szócsövének számító Aamák hírügynökség. A közlemény szerint a támadó “az Iszlám Állam katonája volt, aki tettét a koalíció állampolgárai elleni támadásokra szólító felhívásnak eleget téve hajtotta végre”.
Csütörtökön a belgiumi Antwerpen egyik sétálóutcájában is járókelők közé hajtott egy autós, de sikerült megállítani, és senki sem sérült meg. A francia rendszámú kocsi vezetője egy francia állampolgárságú, észak-afrikai származású férfi volt, akit előállítottak.
Forrás: MTI; Forrás: DNA India
Facebook
Twitter
YouTube
RSS