Akár 18 milliárd forintot is visszakövetelhet Magyarországtól az Európai Bizottság, mert szabálytalan közbeszerzésekre bukkantak a 2007–2013-as uniós gazdasági ciklus ellenőrzésekor – írta meg az Origo az erről szóló jelentéstervezetre hivatkozva. Az ügyben Dobrev Klára és a Gyurcsány család régi bizalmasa, Heil Péter tűnnek főkolomposoknak abban, hogy egy MSZP-közeli cég kifizetőhelyeként használhatta az uniós támogatásokat kezelő informatikai rendszer létrehozását. Az újabb szocialista korrupciós ügy miatt a kormány büntetőfeljelentést tesz.
A kifogásolt ügy az ún. EMIR (egységes monitoring- és informatikai rendszer) projekt, amely az előző uniós költségvetés magyarországi pénzeinek informatikai kezeléséért felelt. A rendszer kiépítésével kapcsolatos sokmilliárdos megbízásokat egy MSZP-közeli magáncég, a Welt 2000 Kft. kapta meg, a közbeszerzési szabályok teljes megszegésével és a magyar államérdeket megsértve. Az EMIR projekt Gyurcsány miniszterelnökségének egyik zavaros ügye, amelyben felesége, Dobrev Klára és a család egyik bizalmasa, Heil Péter is benne volt. Az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatósága a 2007–2013-as uniós gazdasági ciklus lezárása kapcsán készítette el a jelentéstervezetét, amely az Origó birtokába jutott. Az EMIR dolga volt a 2007–2013 között Magyarországra érkező uniós kifizetések informatikai hátterének biztosítása, s ezáltal 12 ezer milliárd forint folyt át a rendszeren. A Főigazgatóság szerint súlyos szabálytalanságok és hibák történtek, az ezek által érintett szerződések teljes összege 28,4 milliárd forint.
A Gyurcsány család háziprojektje
A Miniszterelnöki Hivatal, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal és Nemzeti Fejlesztési Ügynökség összesen nyolc vállalkozási szerződést kötött 2003. július 25. és 2008. december 31. között a Welt Kft-vel az EMIR megalkotására, működtetésére és továbbfejlesztésére, de mindezek teljesítése egészen 2015 decemberéig tartott. A nyolc szerződésből hármat Heil Péter írt alá, az első kettőt még a Közösségi Támogatási Keret Irányító Hatóságának vezetőjeként, a harmadikat már mint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elnökhelyettese. Heil egyébként klasszikus szocialista káderpályát írt le: 2002–2007 között az NFÜ és jogelődjének elnökhelyetteseként működött, majd dolgozott az önkormányzati és területfejlesztési, a nemzetgazdasági, a közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztériumokban, aztán pedig a Miniszterelnöki Hivatalban kötött ki, ahol szakállamtitkár és kabinetfőnök is volt. A 2010-es kormányváltás után aztán Gyurcsányék Altus Zrt-jéhez igazolt mint tanácsadási igazgató.
Dobrev Klára, Gyurcsány felesége, 2002–2004 között ugyancsak az NFÜ jogelődjének, a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti Fejlesztési Terv és EU Támogatások Hivatalának elnökhelyetteseként dolgozott, mint az EMIR gondozásáért felelős főosztály vezetője. Heil Péter és Dobrev Klára tehát meghatározó szerepet játszottak az EMIR életében és az ennek kapcsán a Welt 2000 Kft-vel kötött megállapodások tető alá hozásában.
Biztosított haveri kifizetőhely
Ezek a megállapodások pedig az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatósága szerint hemzsegnek a szabálytalanságoktól, ezért a rájuk fordított uniós támogatást – 18 milliárd forintot – teljes egészében visszakövetelné. Ekkora összegre kapott megrendelést a Welt Kft., és még a cég munkadíját is EU-s pénzből fizette a magyar állam. Az említett nyolc szerződésből csupán az első valósult meg versenytárgyalásos közbeszerzés útján, a többire csak simán titokban meghívták a Welt Kft-t, amely minden alkalommal el is nyerte a megbízást, pedig tudták, hogy ez jogsértő.
Mindennek tetejébe, a Dobrev Klára és Heil Péter elnökhelyettessége idején aláírt első szerződésben a magyar állam lemondott az EMIR továbbfejlesztési jogáról. Ezzel eldőlt, hogy a projekt fejlesztésére onnantól csak a Welt Kft-t lehetett felkérni. Később ezt további két szerződésben megerősítették. A szocialista vezetésű magyar állam tehát bármiféle indok nélkül kiárusította egy magáncégnek egy 12 ezer milliárdot kezelő informatikai rendszer forráskódját. Mindezt 2014-ben korrigálta a kormány, amikor megvásárolta a Welt 2000 Kft. üzletrészét.
Ha nem végezték el a munkát, még több pénz jár
Az átruházás mellett Dobrev Kláráék bőkezűen bántak a Welt Kft-vel a kifizetés terén is. A 2007-es, 2,5 milliárd forintos szerződésben foglalt feltételeket még nem is teljesítette a cég, amikor már megkötötték vele a 2008-ast is, további 1,1 milliárd forint értékben. A 2007-es szerződés betartása esetén 2,7 milliárdot kapott volna a Welt Kft., így viszont 920 millió forinttal több ütötte a markát, ráadásul a projekt teljesítése hosszú éveken át, egészen addig nem történt meg, amíg immár az Orbán-kormány vissza nem vásárolta a céget. A Welt tulajdonosa és vezetője a rendkívüli sikerkorszak kezdetén az azóta meghalt Komáromi András, a kőbányai önkormányzat MSZP-s képviselője volt. A vállalkozásból ugyan kiszállt 2006-ban, de az EMIR jogtulajdonosa maradt.
A magyar kormány most büntetőfeljelentést tesz a legfőbb ügyészségen a Welt Kft. 2003–2009 közötti tevékenysége kapcsán. Lázár János így nyilatkozott erről a legutóbbi kormányinfón:
A közbeszerzési szabályokat súlyosan megsértve, a magyar állam érdekeivel ellentétes módon játszották ki ennek az üzleti körnek az informatikai rendszer működtetését. Ezeket a döntéseket az Altus-csoport mai vezetői és tulajdonosai hozták meg az Európai Bizottság vizsgálata szerint is. Akik ebben az ügyben érintettek – Dobrev Klára és Heil Péter – ma a Gyurcsány család családi cégében vezető vagy tulajdonosi pozíciókat töltenek be.
Forrás: origo.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS