Nyomozást rendelt el a Fővárosi Főügyészség az EMIR-rendszer (Egységes Monitoring- és Informatikai Rendszer) kiépítésével összefüggő szabálytalan közbeszerzések ügyében, amelyben Lázár János kancelláriaminiszter tett feljelentést május 11-én. A Gyurcsány-éra egyik legdurvább korrupciós ügyéről van szó, amelyben 17 milliárdos kárt okozhattak a balliberális kormányok idején, 2003 és 2008 között a Nemzeti Fejlesztési Hivatal és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség tisztségviselői. A szálak Gyurcsányékig vezetnek, de Dobrev Klára korábban mindent próbált tagadni.
Ibolya Tibor fővárosi főügyész keddi közleménye szerint az ügyben Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter tett feljelentést a Legfőbb Ügyészségen. A feljelentés szerint a Nemzeti Fejlesztési Hivatal és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség tisztségviselői megszegték a vagyonkezelési kötelezettségüket az EU Strukturális és Kohéziós Alapjának magyarországi felhasználásához kapcsolódó EMIR-rendszer fejlesztése és üzemeltetése tárgyában, egy kft.-vel kötött vállalkozási szerződésekkel összefüggésben. Ezzel 2003 és 2008 között 17 milliárd forintot meghaladó vagyoni hátrányt okoztak – áll a közleményben.
A Legfőbb Ügyészség a Fővárosi Főügyészségre továbbította a feljelentést. A Fővárosi Főügyészség a feljelentés alapján kedden különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúja miatt nyomozást rendelt el, amellyel a Budapesti Rendőr-főkapitányság korrupció és gazdasági bűnözés elleni főosztályát bízta meg. A Fővárosi Főügyészség a nyomozást fokozott ügyészi felügyelet alá vonta. A nyomozás határideje július 23., ez azonban indokolt esetben meghosszabbítható – írta a főügyész.
Gyurcsány, Dobrev, Altus
Lázár János május 11-én jelentette be, hogy feljelentést tett a legfőbb ügyésznél ismeretlen tettes ellen a Welt 2000 Kft. 2003 és 2009 közötti tevékenysége miatt. A Kormányzati Tájékoztatási Központ május 14-én azt közölte, hogy a magyar kormánynak 18 milliárd forintot kell visszafizetnie az Európai Bizottságnak az európai uniós pályázatok nyomon követését szolgáló EMIR-rendszer kiépítésével összefüggő szabálytalan közbeszerzések miatt. Tájékoztatásuk szerint az Európai Unió súlyos szabálytalanságokat állapított meg nyolc, 2003 és 2009 között megkötött szerződés ügyében. Mint írták:
A vizsgálatok során kiderült, hogy a felelős állami szervek a Welt 2000 Kft. részére a közbeszerzési szabályokat súlyosan megsértve, a magyar állam érdekeivel ellentétes módon juttatták el üzleti köröknek annak az informatikai rendszernek a működtetését, amely 12 ezer milliárd forintot kezelt.
Az Origo az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatósága jelentéstervezetére hivatkozva azt írta, hogy az EMIR megalkotására, működtetésére és továbbfejlesztésére megkötött nyolc szerződésből hármat Heil Péter írt alá, aki 2002-2007 a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és jogelődje elnökhelyettese volt, majd dolgozott több minisztériumban és a Miniszterelnöki Hivatalban. A 2010-es kormányváltás után tanácsadási igazgató lett az Altus Zrt.-nél, amely Gyurcsány Ferenc volt kormányfő, a DK elnöke és felesége, Dobrev Klára üzleti érdekeltségébe tartozik. Fazekas Géza, Legfőbb Ügyészség szóvivője egy múlt heti háttérbeszélgetésen azt mondta, az érintett céggel és az EMIR-rel összefüggésben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2010 óta nyomoz költségvetési csalás gyanújával.
Még Dobrevéknek áll följebb
Dobrev Klára, az Altus Zrt. vezérigazgatója múlt héten azt mondta, Lázár Jánosnak minden dokumentum a rendelkezésére áll, hogy az EMIR-rendszer ügyében megvédje Magyarország érdekeit, de a Miniszterelnökséget vezető miniszter „alantas politikai szándékból” inkább „sutba dob” 18 milliárd forintot. Hangsúlyozta: a projektet – a Miniszterelnökség saját közlése szerint – korábban kilenc audit, köztük az Európai Bizottság is vizsgálta. Kiemelte, hogy tudomása szerint a jelentés egyetlen része sem tartalmaz olyan megállapításokat, amelyek bármiféle szándékos károkozásra, csalásra, lopásra vagy korrupcióra utalnának. Az irat csak olyan megállapításokat tesz, amelyekről már korábban bebizonyították, hogy azok a magyar és az uniós jogrend által is elfogadhatóak – magyarázkodott Gyurcsány neje.
Heil címéről jöttek az Altus-os levelek
Portálunk már 2015-ben megírta: Gyurcsány Ferenc milliárdos cégében, az Altus-ban betöltött pozíciója révén a balliberális kormányok EU-s támogatási rendszerének kiépítésében kulcsszerepet vállaló Heil Péter, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség korábbi második embere auditálhatja a fejlesztéspolitika és uniós támogatások elköltésének magyarországi működését. Heil akkori „ellenőri” szerepe azért is volt pikáns, mert korábban az NFÜ elnökhelyetteseként az ő kezében összpontosult az uniós pénzek lehívásának szabályozási, informatikai, pályázati rendszere, amely a piac szerint megbukott. A rendszer ugyanis lassú, bürokratikus és ügyfélellenes volt. Portálunk megtudta, az audit miatt az Altus már megkereste a magyarországi minisztériumokat. A PestiSrácok.hu információi szerint a tárcákhoz Heil Péter e-mail címéről érkeztek az Altus levelek, amelyekben Gyurcsány cége arra szólított fel, hogy a minisztériumok szolgáltassák ki a szükséges adatokat.
Forrás: MTI. Vezető kép: Népszava/Vajda József
Facebook
Twitter
YouTube
RSS