Senki sem tett többet Magyarországért, és senkit nem gyaláztak meg még igazságtalanabbul mint Soros Györgyöt – állítja legújabb írásában a CEU rektora. Michael Ignatieff arról is ír, a tudomány képviselőinek is nagy a felelősségük, különösen amikor szakértőként olyan dolgokról „osztják az észt”, amihez nem is értenek. Hangsúlyozza, az egyetemi autonómia fennmaradása a társadalom elemé érdeke.
Michael Ignatieff, a CEU rektora „Szabad egyetem a populizmus korában” című írásában úgy fogalmaz, egyetemük ostrom alatt áll. Mint sorolja, az intézmény mellett 650 egyetem, főiskola és szakmai szervezet, tüntetők és Nobel-díjas tudósok álltak ki. Hozzáteszi, június 22-én utóbbiak egyike, Mario Vargas Llosa lesz egy konferenciájuk vendége, melynek célja az akadémiai szabadság elleni globális támadásokat térképezzük fel. Ignateff Magyatotszágot Törökországgal és Oroszországgal hozza összefüggésbe, ahol szintén egyetemeket záratnak be.
A többséggel szembeni ellensúly
A CEU rektora szerint az egyetemi előadóknak is szembe kell nézniük kiváltságos helyzetükkel, mivel jövedelmüket az állampolgárok fizetik, így igazolniuk kell létjogosultságukat. Azon kell dolgozniuk, hogy lebontsák a falakat, amelyek polgártársainkat akadályozzák abban, hogy velünk tanulhassanak. Ellentmondásosnak nevezi az egyetemi oktatók létbiztonságát, ugyanakkor véleménye szerint a professzori állások stabilitása jogot ad, hogy a professzorok népszerűtlen kutatásokat is végezhessenek, vagy népszerűtlen álláspontokat képviseljenek.
Ez az egyik olyan alapeleme a szabad társadalomnak, amely a többséggel szemben képez ellensúlyt
– hangsúlyozza hozzátéve, mint minden kiváltsággal, ezzel is vissza lehet élni.
Amikor szakértőként osztják az észt
A rektor hozzáteszi, az egyetemek népe más területeken képes rosszul élni ezekkel a kivátlságokkal, amikor esetenként önjelölt szakértőként mindenféle hülyeséget hordanak össze tévében, rádióban vagy az interneten.
Engem is neveztek már „közgondolkodónak”, és be kell vallanom, volt néhány alkalom, amikor lustaságból vagy hiúságból megengedtem magamnak, hogy olyan dolgokról osszam az észt, amelyekhez nem igazán értek. A tanulság világos, beszéljünk arról, amit tudunk. Különben a „szakértők” lejáratják a szakértelmet
– jelenti ki.
A társadalom nem működne a szakértelmük nélkül
A CEU rektorának véleménye szerint az elit elutasítása a populista politika talpköve, ugyanakkor hangsúlyozza, a társadalom nem működne enélkül a szakértelem nélkül. Mélyebb problémának nevezi, hogy a közvélemény szemében elmosódott a kapcsolat az akadémiai szabadság és mindenki szabadsága között. Véleménye szerint a demokratikus támogatás visszaszerzése érdekében a legfontosabb, hogy becsülettel válaszoljanak a kritikákra ahelyett, hogy cinkosan összekacsintanának, amikor egy kollégájuk szakértőt játszik a tévében.
Senki nem tett többet Magyarországért, mint Soros
A „budapesti csatáról” szólva arról ír, folynak a tárgyalások New York állam kormányzói hivatala és a magyar kormány között, amelyek reményei szerint sikerrel zárulnak majd. Hangsúlyozza, az egyetem autonómiája a társadalmat szolgálja, ezért meg kell azt védeni. A CEU esetében hangsúlyos, hogy azért harcolhattak meg a szabadságunkért, mert magántőkéből működnek, ez a török és orosz egyetemek esetén nem adatott meg. Kiemeli,
Támogatásunkat egyetlen adományozónak, Soros Györgynek köszönhetjük. Senki sem tett többet Magyarországért, és senkit nem gyaláztak meg még igazságtalanabbul. A CEU-ért folytatott csatározásban Soros György tiszteletben tartotta akadémiai szabadságunkat – szemben a magyar kormánnyal.
Értünk harcolnak
Ignateff kiemelte, a CEU-t autonómiáját sem az állami, sem a pénzügyi támogatók nyomása nem veszélyeztette, az egyetem szabadsága függetlenséget jelent az államtól és a magánérdekektől is. Arról is ír, az akadémiai szabadság a demokratikus intézmények állapotán múlik, gyenge demokráciában az egyetemek is különösen sebezhetők, így Magyarországon. Hangsúlyozza, meg kell tudni győzniük a polgártársaikat, hogy amikor magunkért harcolnak, értük is harcolnak.
Forrás: HVG.hu; fotó: macleans.ca
Facebook
Twitter
YouTube
RSS