Lopok, csalok, hazudok, hogy becsülettel szolgálhassam a népgazdaság érdekeit – idézte fel Dézsy Zoltán dokumentumfilm-rendező a szocializmus hírhedt ügynöke és külkerpápája, a magyar államot a rendszerváltáskor tízmilliárdokkal megkárosító Gerő László Interag-vezér közismert mondását a legutóbbi Polbeatben, amelyben a Seuso II. című egész estés, látványos dokumentumfilmjének tévés és internetes bemutatója apropóján beszélgettünk vele. Huth Gergely és Szarvas Szilveszter kérdéseire Dézsy hozzátette: Gerő az üzelmeiről nem sokkal halála előtt beszélt a kamerája előtt, s a felidézett szólásában – ahogyan a Seuso-kincsek kémregénybe illő sztorijában is – benne van a negyven évünk története. A sok tízmilliárd forintot érő, páratlan Seuso-lelet nyolcvanas évekbeli eltüntetésében akkori simlis, piti bűnözők éppúgy benne voltak, mint a magyar és külföldi titkosszolgálatok. – Hasonló eset volt az Aquincumi Múzeum kirablása is a nyolcvanas években, ahol a magyar titkosszolgálat segítségével, külföldi orgazdák megrendelésre lopták el és csempészték ki a műkincseket – fejtette ki a filmrendező, aki húsz éven át forgatta a múlt hét óta a PestiSrácok.hu-n is megnézhető ténymoziját.
A Revolution 56 Szabadságharcos Sörözőből közvetített műsorban megszólalt Végvári József, a pártállami titkosszolgálat III/III-as csoportfőnöksége egykori őrnagya is, aki 1990-ben halált megvető bátorsággal leplezte le, hogy a szolgálat az első demokratikus választás kampányában az MSZMP-MSZP érdekében folytat titkos megfigyeléseket és manipulációkat. Végvári a Polbeatben megerősítette, hogy az állambiztonság és az alvilág a nyolcvanas években erősen összefonódott egymással. – A rendszerváltáskor volt olyan “kolléga” az 5-ös alosztályon, aki pontosan tudta, hogy a felbecsülhetetlen értékű műkincsek a szakszervezeteknél, művészeknél, pártközpontokban hol vannak kihelyezve, majd közre is működött azok lenyúlásában – festette fel az akkori állapotokat Végvári őrnagy, akinek hőstettét egy szerényebb kitüntetéssel nagy nehezen elismerték, de valójában soha sem rehabilitálták. Még az őrnagyi ranggal járó nyugdíját sem kapta meg, aminek nyilvánvalóan az az oka, hogy a pártállam magát sikeresen átmentő, még ma is befolyásos belügyminisztériumi elitje továbbra is árulóként kezeli őt.
Emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök július közepén jelentette be, hogy “hazahoztuk a családi ezüstöt”, azaz megvásárolta a kormány a leletegyüttes még elérhető hét darabját (nyolc tételt már 2014-ben sikerült visszavásárolni), a páratlan római kori kincseket a Parlament épületében állították ki, kulturális örökségünk végleges helye pedig a Nemzeti Múzeumban lesz.
Dézsy Zoltán Seuzo II. című dokumentumfilmjét portálunkon ITT nézhetik meg!
Végvári Józsefről szóló portrénkat és videónkat pedig ITT láthatják!
Készítette: Tihanyi Rita és Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS