A tiszai ciánszennyezés után 17 évvel újabb ökológiai katasztrófa fenyeget Erdélyben – írja a Mandiner.hu. A portál a Máramaros megyei prefektúra beszámolójára hivatkozva kifejti, több tonna mérgező iszap ömlött a nagybozintai derítőből a Lápos folyóba, így a nehézfémeket és egyéb mérgező anyagokat tartalmazó víz akár a Szamosba is eljuthat. Mint arról beszámoltunk, idén áprilisban volt már hasonló baleset Romániában, miközben a bányatársaságok perrel fenyegetőzve tartják sakkban a környezetvédelmi intézkedéseket.
A Mandiner.hu arról ír, a Máramaros megyei prefektúra múlt heti beszámolója szerint több tonna mérgező iszap ömlött a nagybozintai derítőből a Lápos folyóba az észak-erdélyi Máramarosban. A portál úgy tudja, a Remin bányavállalat derítőjének leeresztésére használt vezetékek egyike kedden megrongálódott, ennek köszönhetően juthatott a mérgező zagy a folyóba. A prefektúra szerint a hibát már szerda hajnalban elhárították, és egyelőre sem a Láposon, sem a Szamoson nem észleltek halpusztulást. A folyók vizéből vett minták elemzése folyamatban van. A portál arról is ír, a Remin bányavállalat résztulajdonosa volt annak az Aurul nevű román-ausztrál részvénytársaságnak, amely gondatlansága okán felelős volt a 2000. január 30-i ciánszennyezésért.
Idén nem először
Mint arról beszámoltunk, idén már áprilisban nagy aggodalomra adott okot egy hasonló meghibásodás, amely szintén a romániai bányatevékenységhez köthető. Aszászavinci zagytározóból akkor több ezer köbméter zagy ömlött az Aranyos folyóba. Az ügyben a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára, bekérette a budapesti román nagykövetség illetékes beosztottját. Bár mint kiderült, a meghibásodás miatt kiömlő zagy nem tartalmazott kirívó mennyiségben mérgező anyagokat, az iszap mégis borzalmas pusztítást vitt véghez az Aranyos folyóban. Mint kiderült, a nemrégiben bekövetkezett esethez hasonlóan akkor is műszaki hiba, egy rozsdás leeresztőzsilip miatt következett be a baleset, a Cupru Min bányavállalat, a zagytárazó tulajdonosa a sajtónak elismerte felelősségét a szennyezésért.
Románia a multik miatt zsarolása miatt válhat veszélyessé
Hasonlóan nagy vihart kavart, hogy a kanadai cianidos aranykitermelő multicég 4,4 milliárd dolláros kártérítést követelt meghiúsult verespataki beruházásai miatt a román államtól. A korábbi bukaresti kabinet ugyan kísérletet tett arra, hogy a térség UNESCO-védettség alá helyezésével mindörökre biztosítsa a védelmet a tiszai ciánszennyezéshez hasonló katasztrófák ellen, az új szociáldemokrata kormányzat azonban a dollármilliárdos fenyegetés hallatán gyorsan visszalépett az UNESCO-pályázattól. Mivel a Románia és Kanada közötti kereskedelmi egyezmények lehetővé teszik, hogy a multicégek egyetlen kapavágás nélkül is olyan összegekre perelhessék a román államot, amelyet megérezne a költségvetés, Románia jelenleg kényszerhelyzetben van, és feltehetően egyre óvatosabban kényszerül fellépni a bányatársaságok hibáival szemben.
Forrás: mandiner.hu/PestiSrácok.hu; fotó: maszol.ro
Facebook
Twitter
YouTube
RSS