Nagy összegű tartozások fedezetének elvonása miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda indított nyomozást a költségvetési csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt már előzetesben ülő szocialista ügyvéd-politikus, Czeglédy Csaba céghálójánál – tudta meg a PestiSrácok.hu. Értesüléseink szerint Czeglédy cége, a Human Oprator Zrt. jó fél évig működött úgy, több milliárdos bevételt termelve, 300 alkalmazottal, hogy a folyószámláin közben papíron egy fillér sem volt, hogy a tartozásokat ne tudják végrehajtással behajtani. Egy egészen abszurd, kifizetetlen üzleti tranzakció miatt hiába ítélkezett a bíróság, és hiába adták ki a jogos követelőnek a végrehajtási lapot, annak a mai napig nem sikerült a pénzéhez jutnia. Mindez csak úgy volt lehetséges, hogy a Czeglédy-hálózat több meghatározó szereplője is összejátszhatott, a Human Operator számláit vezető banktól, a munkaerő kölcsönző cég partnereiig. A károsult cég képviselőjének feljelentésére szeptember végén rendelt el nyomozást az NNI – tudta meg a PestiSrácok, amit a nyomozó hatóság a minap megerősített.
Egy 2007-es ügylet kapcsán derülhet fény a szocialista arany ifjú bűnszervezetének eddig rejtve maradt titkaira. Ekkor bonyolították le azt az üzletet, melyben a vevő, azaz Czeglédy Csaba cége, a Human Operator valami egészen abszurd módon egyszerűen elfelejtett fizetni. Viszont a szerződés szerint a Magyar Apartman Kft.-től megvásárolt üzletrészt sebtében két hét múlva tovább is adta, megfelelő haszonnal. Mindenki nyert az üzleten és zsebre tette a magáét, kivéve az eredeti tulajdonost, aki a mai napig fut a pénze után. Az ügyben már zajlott korábban egy nyomozás, amit áttettek a Budapesti Nyomozó Ügyészségre, ahol a gyanúsításban minősített bűncselekményt – hamis iratok, többek közt hamisított tagi kölcsönszerződés benyújtását – módosította, és jelenleg is hamis tanúsás miatt folytatja az eljárást. De ez egy másik történet.
Milliárdok nyomában – köddé vált a Human Operator vagyon, behajthatatlan a követelés
A károsult félnek polgári perben részben sikerült érvényesítenie a követelését. Azért csak részben, mert a Fővárosi Törvényszék hiába mondta ki, hogy jogos a követelés, és adta ki egyben a végrehajtási lapot, a Czeglédy-hálózat szereplői mindent elkövettek, hogy a tartozást ne lehessen behajtani. Azaz legalább az igazát kimondták, ha pénzét hiába is várta.
A végrehajtó először az Oberbankhoz fordult, hiszen itt vezette számláit a Human Operator Zrt. Ez az az osztrák bank, amelynek Czeglédy Csaba nevén lévő egyik osztrák széfjében korábban egy kiló befektetési aranyat találtak. Illetve ez az a pénzintézet, amelyről korábban megírtuk, hogy K. L. nevezetű szombathelyi fiókvezetője egyszemélyben a Human Operator felügyelőbizottsági tagja is, továbbá hogy Oberbankos Human Operatorra bejegyzett jelzáloghitel ügyében is személyesen járt el a bank nevében. A bírósági végrehajtó 2017 február 21-én indította el a végrehajtást és vonta zár alá Czeglédy cégének Oberbankos számláit, de azok üresek voltak.
Valamennyi hatósági foglalás meghiúsult, és a foglalásokra a válasz “fedezet nincs” tájékoztatással érkezett vissza a végrehajtói irodára. Hiába állították sorba a banki számlákon követelést – a következő hónapokban mi sem változott. Időközben a NAV is végrehajtás alá vonta a céget, de a számlákon fedezetet ő sem talált.
„Miközben a Human Operator összes pénzforgalmi számláján kóros fedezethiány mutatkozott, a vállalkozás rendkívül jól prosperált. Hirdette szolgáltatásait, fizette 300 alkalmazottját és szolgáltatott a partnereinek, milliárdos árbevételre szert téve” – áll abban a feljelenésben, amely nyomán az újabb nyomozás elindult Czeglédy Csaba sötét ügyleteiben.
A dokumentumban az is szerepel, hogy Czeglédy ez idő tájt tett egy kísérletet, hogy „alkut kössön” (vagy inkább megzsarolja) a megkárosított cég képviselőjét. Az ügyvéd nemes egyszerűséggel közölte, ha a végrehajtást kérő nem csökkenti drasztikusan a követelésének összegét, hiába próbálkozik a végrehajtással, ilyen úton sem fog a pénzéhez jutni.
A partnercégek szó szerint megegyező elutasító levelet írtak, még az elírás is azonos volt
Második lehetőségként a végrehajtó a Human Operator Zrt. partnereihez fordult, összesen 11 McDonald’s franchise partnerhez, akik valamilyen rejtélyes okból nem bontottak szerződést Czeglédy cégével 2016-ban, amikor az anyacég, a McDonald’s megtette, azt követően, hogy kétszer kellett kifizetnie mintegy 100 millió forintot jó hírneve megóvása érdekében, mert az első utalást a Human Operator másra költötte, a diákok jogos jussát nem fizette ki.
Szóval az ország több pontjáról mintegy 11 franchise partner valamiért maradt (korábban egy informátorunk azt mondta, a partnereknek is csorgattak vissza a lenyelt áfából), kitartott Czeglédy mellett, még olyan áron is, hogy hazudjanak. Ugyanis, amikor a végrehajtó először megkereste ezeket a vendéglátó cégeket, először különböző ürügyekre, adminisztrációs hibákra hivatkozva utasították vissza a követelést. Az már csak érdekesség, hogy a kecskeméti cég válaszlevelét is Szombathelyen keltezték, ráadásul a 11 válaszlevélből 8 szóról szóra megegyezett, még a betűelütésben is. Másfél hónappal később, már zömében úgy reagálnak a partnercégek a végrehajtó második megkeresésére, hogy már nem állnak szerződésben a Human Operatorral. Viszont olyan dátumot szerepeltettek az indoklásban, ami ha valós, már az első megkereséskor is fennállt, akkor viszont még szó sem volt szerződésbontásról. – tudtuk meg a feljelentés szövegéből.
Vallott egy étteremvezető – Maga Czeglédy súgta, hogy ne fizessenek
Egyetlen étteremvezető vallott színt, és felfedte Czeglédy Csaba hazugságait. A férfi az okirat szerint személyes találkozó alkalmával elmondta a megkárosított cég képviselőjének, hogy a franchise partneri taggyűlésen Czeglédy kijelentette partnereinek, nyugodjanak meg, mert 2017 júniusában felülvizsgálati ítélet fog születni, amiből a Human Operator minden bizonnyal pernyertesen fog kijönni. Ezért mindenkinek azt javasolta, hogy ne fizessenek a végrehajtónak, hanem oldják meg az ügyet az ő cégével együttműködve. Czeglédynek nem lett igaza. A felülvizsgálati eljárás is lezárult – így a végrehajtást késő minden létező fórumon pert nyert a Human Operatorral szemben.
Az osztrák banknál közreműködhettek a fedezetelvonásban
A felperesek képviselője szerint kizárt, hogy a végrehajtás elindításakor nem volt pénz a Human Operator Zrt. számláin. A feljelentés is kitér rá, hogy az egyik partner cég betekintést engedett a pénzügyi kimutatásaiba, amiből kiderül, hogy 2017 februárjáig, azaz a cég számlájának végrehajtó általi zárolásáig, havi tízmillió forint szolgáltatói díjat utaltak át. A szerződés ezt követően sem szűnt meg, csak a szolgáltató márciustól az IdeHaza Iskolaszövetkezet lett, mindössze négy alkalmazottjával, így a díjat is ők kapták azután. (Az IdeHaza iskolaszövetkezet adóforintok százmillióit emészthette fel és jelenleg a 3 milliárdos csalási ügy egyik szereplője. Az iskolaszövetkezetet ugyan Komáromban jegyezték be, aláírásra jogosult vezetője szombathelyi illetőségű, aki szintén aláírási joggal rendelkezik a Gyöngyösparti Szociális Szövetkezetben, és nem mellesleg már az első adócsalási botrányba keveredett Rébusz Iskolaszövetkezetnek is munkatársa volt.)
Az NNI-nél megindult nyomozás alapjául szolgáló feljelentés hivatkozása szerint a Human Operator Zrt. és az IdeHaza Iskolaszövetkezet engedményezési szerződése színlelt szerződés volt, és mindössze a fedezetelvonást segítette elő, mert az IdeHaza Iskolaszövetkezet gazdasági tevékenységet nem végzett, a cég adatbázisból kitűnő négy darab alkalmazottjával a MCDonald’s franchise partner cégek felé a kifizetett ellenértékkel arányos mértékű tényleges munkát nem végezhetett, amelynek az ellenértéket megkapta.
Az IdeHaza Iskolaszövetkezet vezetője a folyamatban lévő adóhatósági eljárásban, bűnszervezetben, különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalási ügy egyik gyanúsítottja, aki előzetes letartóztatásban áll kényszerintézkedés alatt a szegedi büntetés végrehajtási intézetben.
Több gazdasági bűncselekménnyel is bővülhet Czeglédy és társainak bűnlajstroma
A fedezetelvonás és ezzel összefüggésbe hozható csalás-sorozat kapcsán különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás, különösen nagy kárt okozó csalás, és különösen nagy kárt okozó gazdasági csalás, valamint különösen nagy kárt okozó tartozás fedezetének elvonása bűntettek miatt tettek feljelentést, ismeretlen tettes ellen.
AZ Országos Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya megkeresésünkre válaszában azt írta, ügyben a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda különösen nagy vagyoni hátrányt okozó gazdasági csalás gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen. A nyomozás határideje 2018. január 16. A nyomozás érdekeire tekintettel a rendőrség az eljárásról bővebb tájékoztatást nem adhat.
Vezető kép: Szegedma.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS