Békés megemlékezésnek indult a hétvégi magyarellenes demonstráció Ungváron, Beregszászban, majd Gáton, a Karpatszka Szics nevű szervezet megmozdulásán. Ugyanakkor már sejthető volt, hogy balhé lesz mivel a Facebookon gyakran uszítottak a magyarok ellen, azóta pedig, hogy a magyar kormány kiáll az oktatási törvény kapcsán a kárpátaljai magyarok mellett, még gyakrabban – mondták a PestiSrácoknak az ungvári járásban élő magyarok. Abban is biztosak, hogy a más megyékből Ungvárra, Beregszászra balhézni küldött szélsőségesek mögött azok állnak, akik azt akarják elérni, hogy egymás ellen uszítsák a békésen egymás mellett élő nemzetiségeket.
A Karpatszka Szics nevű kárpátaljai szélsőjobboldali ukrán soviniszta szervezet engedélyt kért és kapott demonstrációjára, csak aztán máshogy alakult a forgatókönyv, mint amit bejelentettek. Békés megemlékezés helyett agresszív provokálás, csendes vonulás helyett masírozás, füstfelhőben, petárda robbantásokkal, csatatérré változtatva a magyar városokat. Ungváron olyan 50-60-an lehettek, a helyi magyarok feltételezése szerint vélhetően Lembergből, illetve más, főleg ukránok lakta területekről. Az Ungvári Főkonzulátus előtt már előkerültek a magyarellenes transzparensek, petárdák, füstgránátok. A PestiSrácok.hu-nak nyilatkozó kárpátaljai magyarok szerint szomorú és félelemkeltő, ami történt, ugyanakkor nem szabad, hogy a provokátorok elérjék a céljukat, a magyarok és az ukránok egymás ellen uszítása.
Azt nem mondanám, hogy félünk. Ami aggasztó, hogy ilyen méretű megmozdulás jó ideje nem volt. És ezúttal közelebb is merészkedtek. A magyarellenes szélsőségesek eddig megelégedtek azzal, hogy lefestették, meggyalázták a Vereckei emlékművet, de most idejöttek közénk – mondta egy bátyui fiatal.
Barkaszi Erik felidézte, hogy a nacionalista tüntetők fekete ruhát viseltek, az arcukat eltakarták. Kiabáltak, jelszavakat skandáltak, mint “Ukrajna mindenekfelett” és “Halál az ellenségre”. Ugyan ez zajlott Beregszászban is. Érdekesség, hogy a vonuló tüntetők, megemlékezők megálltak az ukrán költő, Tarasz Sevcsenko szobránál, melynek felállítását a magyar kormány támogatta, annak jelképéül, hogy Magyarország kiáll Ukrajna szuverenitása és területi integritása mellett.
Megkapták a jussukat, hogy bohócot csináljanak magukból
Egy gáti fiatal szerint Beregszászban, már 80-100-an is lehettek a tüntetők, Gátra pedig három autónyi embert ment tovább. Három szélsőséges, ultranacionalista szervezet, a Karpatszka Szics, a Szvoboda és a Jobb Szektor zászlaja mögött. Vonulás közben füstgránátokat dobáltak, majd meggyalázták a magyar nemzeti lobogókat.
Azok a személyek, akik részt vettek a tüntetéseken a megyeközpontban, Ungváron, és a magyarság központjában, Beregszászon, nem önszántukból vettek részt a tüntetéseken, és jöttek el hozzánk rendet bontani feszültséget kelteni. Mindegyiküket jól megfizették, hogy “bohócot” csináljanak magukból – mondta a PestiSrácok.hu-nak Mátyus Dávid.
A beregszászi főiskolás szerint a történteket csak is szándékos provokációnak lehet tekinteni, és a legnagyobb szégyen az, hogy Beregszászban a rendőri szervek felügyelete alatt távolították el a városháza falán minden joggal kint lévő magyar nemzeti színű lobogót. Dávid elmondta, hogy Munkács irányába tartva a tüntetők megálltak Makkosjánosiban, ahol szintén eltávolították a községháza faláról a magyar zászlót, Gáton pedig mivel eltávolítani nem tudták, megrongálták a zászlótartót, magát a zászlót pedig leégették, ezzel meggyalázva a magyar szimbólumokat.
Céljuk az, hogy destabilizálják Kárpátalja helyzetét, összeveszítsék a vidékünkön élő magyar-, és ukránajkú lakosságot. Bármennyire is fáj nekik, mi magyarok, itt élünk Kárpátalján, és ez így is fog maradni. Egy pár tucat maszkos suhanc bohóckodása nem fog ezen változtatni. “A víz szalad, de a kő marad, a kő marad” – jelentette ki Mátyus Dávid.
Ezek után zaklathatnak ha magyarul beszélek az utcán?
Egy Ungváron magyar nyelv és irodalmat tanító fiatal pedagógussal, két gyermekes édesanyával is beszéltünk. Dahulics Katalin is úgy gondolja, hogy a felbőszült csürhe nem saját kútfőből cselekedett, hanem más erők állhatnak mögöttük, akik azt akarják elérni, hogy egymás ellen uszítsák a békésen egymás mellett élő nemzetiségeket.
Megdöbbentő és szánalmas, hogy ezek a vélhetően nem is kárpátaljai személyek próbálnak ráijeszteni az itteni magyar lakosságra. Másodszor pedig ez a tisztán látó és gondolkodó – nemzeti hovatartozás itt teljesen mindegy – embereknek abszolút világos, hogy a zavargásokban részt vevők felsőbb utasításra teszik, amit tesznek, valószínűleg inkább kisebb mint nagyobb anyagi juttatásokért – fogalmazott Katalin.
Majd hozzátette, hogy ahol csak szegénység és kilátástalanság van, ott valamivel el kell tudni bolondítani az embereket. Dahulics Katalin szerint azok a magyarok, akik még nem jártak Kárpátalján, nem tudják elképzelni azt a világot, azt a szegénységet. Olyan, mintha 70-80 évvel visszamennénk az időben – jegyezte meg.
A felsőbb politikai vezetésben sajnos vannak olyanok, akiknek ezekből az akciókból haszna van. Ha más nem, akkor legalább a figyelem elterelése. Egyszerűen nem bírják megérteni, miként tud több évszázada ennyi nemzetiség együtt, egymás mellett békében megélni.
Katalin azt is elárulta, hogy a történtek után, amikor otthon erről beszélgettek, a nagyobb, már iskolás fia megkérdezte tőle: „Anya, mostantól zaklathatnak, ha az utcán magyarul beszélek?”
A Karptaszka Szics szerint ők csak a magyar sovinizmusra mondanak nemet
A Karpatszka Szics Facebook oldalán is beszámolt az eseményekről. Fotókat is feltettek, persze csak a békés gyülekezőről, zászlókról, melyeken az állt: “Nem a magyar sovinizmusra, igen az ukrán-magyar barátságra”. Arról persze nem számolnak be, amiről videó felvételek is tanúskodnak, hogy Beregszászon a masírozók a rendőrökkel is dulakodásba keveredtek. Kárpátaljai magyar fiatalok egyébként tömegesen annyian jelentették az uszító oldalt, hogy sikerült azt elnémítani – letiltotta a Facebook.
Beregszász polgármestere: „Csatatérré változtatták a várost”
Ezért is érthetetlen számunkra, ami november 12-én történt. A rendezvénynek ugyanis, amit a Szabadság Légió parancsnok-helyettese jelentett be, békésnek kellett volna lennie. A felvonulók viszont eltértek az engedélyezett útvonaltól. A szélsőségesek agresszív, provokatív jelmondatokat skandáltak. Csatatérré változtatták Beregszászt: a rendezvényből félelemkeltő akció kerekedett, hatalmas füstfelhők terjengtek, robbanások hallatszottak, az emberek menekültek, a gyermekek sírtak – fogalmazott a polgármester.
A történtek kivizsgálását és felelősségre vonást követelnek
A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) is nyilatkozatot adott ki az események kapcsán. Ebben azt írják, mélységesen elítélik a szélsőséges ukrán nacionalista szervezetek durva formát öltő magyarellenes akcióját. Magyarázatot várnak az illetékesektől, miért nem akadályozták meg a túlkapásokat, és miért nem intézkedtek megfelelően az Ukrajna alkotmányát és törvényeit megsértő szélsőjobboldali tüntetőkkel szemben. Megjegyzik, hogy a történtek a félelemkeltést és a nemzetiségek közötti béke megbontását célozzák, s mint ilyenek sértik Ukrajna nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségeit, s hátráltatja az ország Európai Unióhoz való közeledését, ezért követelik az ügy kivizsgálását és a felelősök felelősségre vonását.
A magyar külügy karakánul kiállt mellettünk
Balogh Lívia, a KMKSZ Ungvári Járásának három kisgyermekes elnöke érdeklődésünkre arra is felhívta a figyelmet, hogy Kárpátalja a viszonyokat tekintve európai, sok nemzetisége ellenére békés vidék.
Nagyon bízom abban, hogy ez nem fog elfajulni, hanem megmarad a kocsmai villongás szintjén. Mert ezek nem kárpátaljai emberek voltak. Nem mondom, hogy nincs itt is egykét magyarellenes szélsőséges, de ez a gondolkodás a Kárpátalján élő ukránokra nem jellemző – mondta Balogh Lívia.
Aláhúzta, hogy pontosan ezért kellett távolabbról importálni azokat, akik hajlandóak balhézni azért, hogy a külföldi sajtó foglalkozzon velük. “Sokan, amikor ide jönnek Ukrajna más területeiről, azt mondják, de jó nekünk, Kárpátalja már olyan, mint Európa. Mi erre azt szoktuk mondani, nem olyan, mint Európa, hanem ez Európa.”
Balogh Lívia emlékeztetett, még mindig jellemző az elvándorlás Kárpátaljáról, de nagyon reméli, hogy nem ad nagyobb lendületet a folyamatnak az, ami történt. Bíznak benne, hogy azok a kárpátaljai magyarok, akik el is mennek máshová dolgozni, visszajönnek és itt nevelik a gyermekeiket, tartják el a családjaikat, ahogy eddig.
Voltak már nagyon nehéz idők Kárpátalján, de akkor is fennmaradtunk. Látni kell, hogy a magyar külügy most nagyon karakánul kiáll mellettünk, értünk, de nekünk magunknak, egyénenként is meg kell vívnunk ezt a meccset – fogalmazott Balogh Lívia.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS