„Fidesz Zrt.”, 4-es metró beruházás, Czeglédy-ügy, nagykövetjelöltek – hétfőn sem kímélték egymást a politikusok a Parlamentben.
Pál László korábbi MSZP-s képviselőre történő emlékezéssel vette kezdetét az Országgyűlés négynapos üléssorozata, majd a napirend előtti felszólalások, illetve az interpellációk következtek.
Közfoglalkoztatás
Utóbbiban szólalt fel Gúr Nándor (MSZP), aki arra mutatott rá: az alapjogi biztos rendszerszintű problémákat tárt fel a közfoglalkoztatásban. Arra várt választ: hol tart ezek korrigálása? Kérdésére Pogácsás Tibor, a Belügyminisztérium államtitkára úgy fogalmazott: a hivatkozott vizsgálat a napokban érkezett meg a tárcához, a képviselő így szerinte nagyon bízhat a kormányban, ha azt gondolja, hogy már meg is oldódhattak az abban feltártak. Leszögezte: ha megvizsgálják a jelentést, válaszolnak az abban foglaltakra.
Isztambuli Egyezmény
Az azonnali kérdések között Bangóné Borbély Ildikó (MSZP) azt kifogásolta, hogy Magyarország, noha 2014-ben aláírta, a mai napig nem ratifikálta a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló isztambuli egyezményt.
Ön az áldozatok vagy a bűnözők pártján áll?
– kérdezte a kormányfőtől. Orbán Viktor azt válaszolta: a kormány határozottan elutasítja a nők elleni erőszak minden formáját, és elkötelezett a bántalmazás felszámolása mellett. Éppen ezért az Országgyűlés 2013-ban jelentős mértékben szigorította a családon belüli erőszakra vonatkozó büntetési tételeket, és önálló tényállássá tette a kapcsolati erőszakot – közölte, hozzátéve:
ez azt jelenti, hogy Magyarországon a törvény szigorúan bünteti a nőkkel szembeni erőszak minden válfaját.
Megjegyezte: az MSZP nyolcéves kormányzása alatt nem tette meg a szigorításokat.
4-es metró
Szintén az azonnali kérdések órájában esett szó a 4-es metró beruházással kapcsolatos nyomozásról is. Budai Gyula (Fidesz) a legfőbb ügyésztől kérdezte, hogy hogy állnak „minden idők legnagyobb korrupciós botrányával”? Polt Péter azt válaszolta: két nyomozás zajlik, az egyik a Központi Nyomozó Főügyészségen a járműbeszerzésekre vonatkozó Alstom-szerződések ügyében, melynek jelenleg három gyanúsítottja van, és „további gyanúsításra is sor fog kerülni”; a másik nyomozás az OLAF-jelentés alapján indult, ezt a Nemzeti Nyomozó Iroda folytatja, jelenleg tanúkihallgatások, iratbeszerzések és jogsegély-előkészítés van folyamatban.
Devizahitelesek
A jobbikos Z. Kárpát Dániel a devizahitelesek helyzetéről faggatta a miniszterelnököt. A politikus szerint ugyanis van 140 ezer ember, akiken a kormány nem tudott, vagy nem akart segíteni, és 90 napot meghaladó tartozásuk könnyen kilakoltatáshoz vezethet. Orbán Viktor miniszterelnök válaszában felsorolta a probléma megoldására hozott kormányzati intézkedéseket, majd hozzátette:
Az áron aluli árverezés tilalmáról szóló törvény megalkotása után ma egyetlen családot sem lehet kiforgatni a lakásvagyonából, senkit nem fenyeget a kilakoltatás és mindig meg tudták akadályozni eddig azt is, hogy ez tömeges méretű legyen.
Megszaporodtak a nagykövetjelöltek
Mesterházy Attila (MSZP) azt kérdezte a külgazdasági és külügyminisztertől, hogy mi az oka annak, hogy a miniszter az elmúlt 2,5 hónapban több mint 20 nagykövetjelöltet delegált meghallgatásra a külügyi bizottságba. Szijjártó Péter azt válaszolta: az új külügyi törvényben azt terjesztette elő a tárca, hogy a nagyköveti terminus 5 év legyen, Mesterházy Attila azonban ezt 4 évre csökkentette volna, amit támogattak is. A 4 év pedig jó néhány nagykövet esetében most jár le, ezért kell nagyköveteket jelölnie.
Kórházi eszközbeszerzések
Hadházy Ákos (LMP) szerint a kórházi közbeszerzéseknél manipuláció tapasztalható. Arra volt kíváncsi, a kormányfő tud-e az újabb négy esetről, és arról, hogy az ellátó-központnak már 100 millió forintot kell büntetésként visszafizetni. Szóvá tette, hogy egyes eszközökre közös ajánlatot kellett beadni. Szerinte az ilyen esetek miatt emberek halhatnak meg. Orbán Viktor miniszterelnök ezzel kapcsolatban elmondta: a kormányzati rendszerben a közbeszerzési döntőbíróság dolga, hogy az egyes közbeszerzéseket megvizsgálja, és ha szabálytalanság merül fel, akkor a döntéseket hatályon kívül helyezze.
Ez a szervezet végzi a munkáját, vannak közbeszerzések amelyeket jóváhagy, és vannak, amelyeket nem, s ez így van rendjén. A közpénzek felől biztonságban lehet
– jegyezte meg a kormányfő, hozzátéve, hogy Magyarországon semmilyen közbeszerzési vita nem vezethet oda, hogy életmentő beavatkozásokat ne tudjanak elvégezni az orvosok.
Mikor tisztázza magát a Czeglédy-ügyben a Gyurcsány-család?
A KDNP-s Gaal Gergely arról beszélt, hogy a baloldal bukott politikusa Czeglédy Csaba által működtetett bűnszervezet több milliárdos kárt okozott a költségvetésnek, és több száz diákot csaptak be. Hozzátette: a nyilvánosságra került dokumentumok alapján az Altus zrt. háromszor adott kölcsönt, rövid lejáratú formában 60-90 millió forintot, ahogy arról Dobrev Klára beszámolt tanúkénti meghallgatásán. Ezzel – Gaal szerint – a cégükön keresztül részt vett egy bűnszervezet további működtetésének finanszírozásában. Arra volt kíváncsi, hogy a Gyurcsány-család mikor fogja tisztázni magát a Czeglédy-ügyben? Meddig dőlnek még ki csontvázak a szekrényből
Völner Pál, államtitkár közölte: a kölcsönszerződésben késedelmi kamat, személyi biztosíték és azonnali inkasszó is szerepel, amelyek a baráti kölcsön helyett üzletszerű hitelezést feltételeznek. Felmerül a kérdés, hogy Gyurcsány Ferenc cége rendelkezett-e megfelelő engedéllyel pénzügyi kölcsön nyújtására.
Ha nem, felmerül a bűncselekmény gyanúja
– jegyezte meg államtitkár, hozzátéve, hogy a kormány és a Fidesz azt tartja a legfontosabbnak, hogy a sértettek kárrendezése mielőbb megtörténjen.
Jobbik: Orbán Viktor kizárólag a saját gyarapodásáért dolgozik
Szilágyi György (Jobbik) azt mondta, hogy ma Magyarország leggazdagabb cége a „Fidesz Zrt.”, ami politikai pártként van bejegyezve, de fő tevékenységük gazdasági jellegű, elsősorban a közpénzek megcsapolására szakosodtak. A Zrt.-t egy személyben a vezérigazgató irányítja, „aki szereti bitorolni a Magyarország miniszterelnöke titulust is” – tette hozzá.
Egy céghálózatot hoztak létre a zárt rendszerbe bekerült strómanokon keresztül, akik látszólag különállóan működnek, de valójában kizárólag a „Fidesz Zrt. fennhatósága és irányítása” végzik a tevékenységüket
– fogalmazott. Orbán Viktor azt felelte, hogy a kampány közeledtével láthatóan egyre abszurdabb kérdések és támadások érkeznek, de ez nem befolyásolja a kormányt a munkájában.
Egy olyan párt beszél abszurd módon korrupcióról, amely ma egy oligarcha tenyeréből eszik
– tette hozzá. Szilágyi György ezután megismételte kérdését, amire a kormányfő azt kérte, hogy ha bűncselekményről van tudomása, akkor tegyen feljelentést. Ha nem tesz feljelentést vagy nincs tudomása bűncselekményekről, de ilyeneket mond, „akkor pedig csak azt tudom javasolni, hogy forduljon orvoshoz” – kérte a képviselőt.
Forrás: MTI; fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS