Négy évig tartó pereskedés után csaknem teljes egészében jogosnak ítélte szerdán a MÁV követeléseit a Fővárosi Törvényszék a MAL-lal szemben a hét évvel ezelőtti iszapkatasztrófa okozta károk miatt indított perben. Az alperes jogi képviselői meg sem jelentek a tárgyaláson, decemberben Veszprémben elölről kezdődik a történtek miatt indított büntetőper, miután annak korábbi, botrányt keltő felmentő ítéletét hatályon kívül helyezte a Győri Ítélőtábla.
Csaknem háromszázhetvenmillió forintos kártérítést ítélt meg szerdán a MÁV-nak mint felperesnek a Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiuma a MAL Zrt.-vel szemben, a vasúttársaság a hét évvel ezelőtti vörösiszapömlés miatt keletkezett kára miatt kezdeményezte az eljárást. A MÁV ezzel kilencvenhat százalékban megnyerte a több mint négy éve húzódó pert, a bíróság csak azokban a pontokban utasította el a felperes keresetét, amelyeket nem tudott számlákkal alátámasztani. A MAL jogi képviselői a szerdai ítélethirdetésen nem jelentek meg, így nem tudni, hogy a következő, törvényileg biztosított tizenöt napon belül élnek-e a fellebbezés lehetőségével. Amennyiben nem, akkor hasonló határidőn belül a MAL-nak a MÁV részére meg kell fizetnie a 2010 októbere, az iszapömlés óta eltelt időszakra érvényes késedelmi kamatokat, és a több mint tizenkétmillió forintos perköltséget is.
Ismert, a MAL Zrt. Ajka melletti zagytározó kazettáinak egyike 2010 október 4-én meghibásodott, gátfala átszakadt, a súlyosan mérgező lúg pedig áradatként öntötte el a környéket. A legtöbb kárt a közeli Kolontár szenvedte el, a maró vegyület negyven négyzetkilométeres területen okozott felbecsülhetetlen károkat, a történtek tíz halálos áldozatot követeltek. Ez minden bizonnyal jóval több lett volna, ha a MAL egyik dolgozója nem cselekszik időben: a férfi, észlelve az áradatot a réten átrohanva kézjelekkel vette rá Devecser előtt a Szombathelyre tartó gyorsvonat vezetőjét, hogy azonnal álljon meg. Amennyiben a járat tovább halad, biztosan kisiklott volna a lúg által kimosott töltés miatt, és a kocsijaiban több száz utassal a vörösiszappal fertőzött Torna patakba zuhan. A hosszú ideig tartó kárelhárítás alatt a MÁV pótlóbuszokat rendelt, fel kellett újítani a töltéseket, vágányokat, nagyfeszültségű vezetékeket, kapcsoló és biztosítóberendezéseket. A Fővárosi Törvényszéken lefolytatott kártérítési per végére a MAL már nem vitatta felelősségét, jogi képviselői inkább csak az egyes követelések nagyságrendjét tartották túlzónak.
Elégedett az eredménnyel a MÁV jogi képviselője
Vörös József ügyvéd, a MÁV jogi képviselője a PestiSrácok.hu-nak a szerdai ítélethirdetés után elmondta, hogy elégedett az említett kilencvenhat százalékos eredménnyel, s úgy vélekedett, hogy annak jogosságát a vasúttársaság illetékesei sem fogják vitatni. A felperes csak a keresetében azon költségeit nem tudta számlákkal igazolni, amelyekre a cég belső szabályzata nem írt elő ilyan kötelezettséget. Ezek főképp azok a helyreállítási munkák voltak az iszapömlés után, amelyeket a MÁV nem külső szerződőkkel, hanem a saját dolgozóival végeztetett el.
Decemberben elölről kezdődik az iszapkatasztrófa büntetőpere
December 11-én kezdődik Veszprémben az iszapkatasztrófa miatt indított büntetőper, amelyet a Győri Törvényszék tárgyal, miután a Veszprémi Törvényszék vezetője jelezte, hogy nincs olyan bírája, aki kizárási ok nélkül le tudná folytatni az eljárást. Emlékezetes, a Veszprémi Törvényszék tavaly januárban kihirdetett botrányos ítéletével az összes, tizenöt vádlottat felmentette az összes vádpontban, Szabó Gyöngyi a büntetőtanács vezetője szerint a felelősök – ha voltak egyáltalán – nem a terheltek között keresendők. A komoly társadalmi felzúdulást kiváltó ítélet kihirdetésének másnapján az ügyészség sajtótájékoztatón jelentette be felháborodását, és a fellebbezési elképzeléseit, majd rendhagyó módon a bíróság vezetősége is sajtótájékoztatót tartott, amelyen megpróbálta megértetni az újságírókkal a felmentések jogosságát. A Győri Ítélőtábla nem osztotta a törvényszék álláspontját, Szabó Gyöngyi határozatának hiányosságait nem tartotta orvosolhatónak, ezért új eljárást írt elő.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS