Életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki egy Buenos Aires-i bíróság szerdán 29 egykori katonatisztre az argentin katonai diktatúra idején 1976-83 között általuk elkövetett emberiesség elleni bűntettekért. Az öt éve kezdődött óriásperben 52 volt katona és titkosszolgálati ügynök, valamint néhány civil ült a vádlottak padján.
Az elítéltek között volt fregattkapitányok is vannak, mint a „halál szőke angyalaként” hírhedtté vált Alfredo Astiz, Jorge „Tigris” Acosta és az egykor Serpico néven emlegetett Ricardo Cavallo. Ők a már korábban kapott életfogytiglani szabadságvesztésüket töltik. Tizenkilenc vádlottat 8-25 év börtönre ítéltek. Hat embert mentettek fel, köztük Juan Alemannt, a diktatúra egyik pénzügyminiszterét, és annak a néhány civilnek az egyikét, akiket a jogsértések kitervelésével vádoltak.
A bíróság csaknem 800 tanút hallgatott meg a haditengerészet egykori műszaki iskoláján (ESMA) történt eseményekről, ahol a börtönné és kínzóközponttá alakított épületegyüttesben illegálisan tartották fogva, kínozták és gyilkolták meg a diktatúra ellen hangjukat felemelő embereket. Emberi jogi csoportok becslései szerint mintegy 5000 embert vetettek az ESMA börtöneibe, és a foglyok közül alig 250-en élték túl a szörnyű megpróbáltatásokat. A vádak részét most először képezték az egykori „haláljáratok”, amikor repülőgépekről élve dobtak foglyokat a tengerbe a Río de la Plata öbölben. Az ESMA-ban született gyermekeket elvették szüleiktől és katonacsaládok fogadták örökbe, megfosztva őket személyazonosságuktól.
Az argentin igazságszolgáltatás 2011-ben már kiszabott életfogytiglani büntetéseket 16 egykori katonatisztre az ESMA-ban elkövetett emberiesség elleni bűncselekményekért. A hét évig tartó katonai diktatúra idején becslések szerint mintegy 30 ezer embert öltek meg Argentínában.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS