A magyarországi baloldalt és a magyarországi zsidóság Jobbikkal való összefogást szorgalmazó részét bírálta vasárnap esti Facebook-bejegyzésében Eli Hazan, az izraeli kormánypárt, a Likud nemzetközi igazgatója. Felidézte a Jobbik korábbi antiszemita kijelentéseit és cselekvéseit, és kifejtette véleményét, miszerint a Jobbik csak kifelé kommunikálja a megváltozását, de ez nem őszinte. Erről, valamint a Jobbik és a baloldalhoz kötődő, prominens zsidó személyiségek által erőltetett technikai koalícióról kérdezte a PestiSrácok Schwezoff Dávidot, a Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) korábbi ügyvezető igazgatóját.
Bejegyzésében Hazan figyelmeztetett, hogy a cél nem szentesíti az eszközt, és a baloldalnak számolnia kell azzal a felelősséggel, hogy esetleg hatalomba segít egy szélsőjobboldali pártot. Név szerint felsorolja Heller Ágnes baloldali filozófust, Medgyessy Péter volt miniszterelnököt – de akár Konrád Györgyöt is említhetnénk – mint a technikai koalíció pártolóit. Hazan azt tartja a legaggasztóbbnak, hogy Magyarországon létrejöhet a szélsőségesek koalíciója, a radikális jobb és a radikális baloldal összefogása szörnyű valósággá válhat, veszélyeztetve az amúgy többségében a baloldalra szavazó, százezres magyarországi zsidóságot. A PestiSrácok által megkérdezett Schwezoff Dávid szkeptikus a Jobbik arculatváltását illetően:
Amely politikai alakulatoknál megjelenik valamelyik szélsőség, ott már utána nagyon nehéz kordában tartani a dolgok menetét. Bátorítanám a Jobbik vezetőiben és tagjaiban azokat a törekvéseket, amelyek visszafognák a Jobbik szélsőséges, antiszemita és rasszista részét, ezzel középre tolva a pártot; ez azonban nem azt jelenti, hogy elfogadható a párt részéről az a magatartás, mintha mi sem történt volna, és nem lett volna semmiféle, ilyen kifogásolható magatartás.
Felvetettük, hogy egyes baloldali hangadók mégiscsak elfogadni látszanak ezt. Schwezoff válasza szerint a politikai paletta egyenesként ábrázolása tévedés, mert a két szélsőségnél bekanyarodik az egyenes vége, a radikális irányzatok sok tekintetben hasonlítanak egymáshoz – nyomatékosításként felidézte a nemzeti szocializmus megnevezését, jelezve, hogy az is a szocializmussal egy tőről fakadó irányzat. Úgy vélekedett, hogy nem szabad engedni a szélsőséges irányzatoknak, hogy kisajátítsanak a társadalom számára értékes dolgokat: a szélsőjobboldalnak a nemzeti érzelem, a baloldalnak pedig az elfogadás, a tolerancia gondolatának kisajátítását.
A Fidesz fő bűne a baloldal szemében, hogy hatalmon van
Nem abban látom a fő problémát, hogy egy választási győzelem érdekében technikai koalíciót kötnek, vagy nem kötnek. A fő probléma az, hogy semmi más nem motiválja az egészet, mint a hatalom megszerzése. Ráadásul ebből ők maguk sem csinálnak titkot. Az ilyen, kifejezetten a hatalom megszerzésére irányuló, bármiféle eszmeiséget nélkülöző összefogásoknak megvan a hagyományuk a történelemben is a szélsőséges mozgalmak esetében, ami szintén összekapcsolja őket
– jelentette ki. Érdekességnek nevezte továbbá a BZSH voltügyvezető igazgatója, hogy nem a jobboldal húzódik balra, hanem a bal közeledik a Jobbikhoz. Felhívta a figyelmet, hogy a Spinoza Házban rendezett, sok bírálatot kiváltó beszélgetés ellenére Vona nem mond olyanokat, hogy össze kell fogni a baloldallal a Fidesz leváltásához, hanem a baloldaliak egy része szorgalmazza hangosan a Jobbikkal kötendő technikai koalíciót. Kérdésünkre, hogy ezek szerint a Fidesz fő bűne a baloldal szemében az-e, hogy hatalmon van, egyértelmű igennel válaszolt, hozzátéve, hogy a párt másik fő bűne a népszerűsége.
Akár azokkal is álljunk össze, akiknek az elődei az életünkre törtek, és akik még néhány éve is antiszemita megnyilvánulásokat produkáltak, csak, hogy ne a Fidesznél legyen a kormányzat, és megkaparintsuk a hatalmat!
– foglalta össze Schwezoff a technikai koalíció baloldali hangadóinak motivációját.
Mi lesz utána?
Schwezoff Dávid feltette ugyanakkor a kérdést, hogy a technikai koalíció esetleges létrejötte és esetleges kormányváltása után mi történne.
Mi lesz? Hogyan tovább? Nyilván van egy olyan gondolat benne, hogy utána kigolyózzák a Jobbikot a hatalomból, de ha ennek a pártnak lesz köszönhető a kormányváltás, akkor mégis hogyan? Maradnak kisebbségi kormányzásban? Ha nem lépnek vele koalícióra, akkor kit kér fel kormányzásra a köztársasági elnök? Ki fog ezalatt kormányozni? Sok minden nem világos itt, nem is látom azt az állapotot, ami utána következne. Még alkotmányos kérdésekben sem értenének egyet a felek. Ez az egész összefogósdi nagyon rövidlátó felvetés, és nincs pozitív jövőképe, márpedig a társadalomnak pozitív jövőkép kell
– fejtette ki Schwezoff Dávid.
Vezető kép: Valasz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS