A röszkei határszakaszon szolgálatot teljesítő rendőrök tettek tanúvallomást hétfőn a Szegedi Törvényszéken a terrorcselekmény bűntettével vádolt Ahmed Hamed újraindult perében. A terrorcselekménnyel vádolt szír férfi korábbi vallomásait is ismertették, majd szembesítették az azokban kiütköző ellentmondásokkal. Ahmed H. ezúttal nem cukorbeteg édesanyjára, hanem a rendőrök által alkalmazott könnygázra hivatkozott, amitől öntudatlan állapotba került. A 41 éves férfi a “röszkei csata” néven elhíresült zavargás főszereplője. 2015 szeptemberében egy hangosbemondón keresztül vezényelte neki a határnál összegyűlt több száz fős migráns tömeget a kerítésnek és az azt védő rendőröknek. Ahmed Hamed ma újra összevissza beszélt a bíróságon. Először azt állította, hogy nem is dobálta a rendőröket, majd azt mondta, hogy mégis, de önkívületben. Újabb hazugságverziója szerint segítőkész volt és csak a felbőszült tömeget nyugtatta, a rendőröket pedig tisztelettudóan kérte…
A vádirati tényállás lényege szerint Ahmed Hamed vádlott 2015. szeptember hó 16. napján 13 óra 40 perc és 17 óra 31 perc között, a rendőrség által lezárt Röszke II. közúti határátkelőhely szerb oldalán összegyűlt több száz fős tömeg tagjaként a Magyarország területére történő szabad bejutás érdekében mikrofonba beszélve, folyamatosan, több alkalommal a határ megnyitását követelte a lezárt határ védelmét ellátó rendőröktől.
A rendőrség a kialakult tömegzavargás résztvevőit hangosbemondón folyamatosan tájékoztatta arról, hogy nem messze a határátkelőhelytől kialakított tranzitponton jogszerűen tudnak belépni Magyarország területére regisztrálást követően. Erre egyébként a vádlottnak szüksége sem lett volna, hiszen ciprusi útlevele birtokában annak felmutatása mellett jogszerűen beléphetett volna Magyarország és az Európai Unió területére – áll a vádiratban.
Ahmed H. és a büntetőeljárás során ismeretlenül maradt társai követelésüknek nyomatékot adva nyílt rendbontó tevékenységbe kezdtek, rángatták a kordont, kövekkel, üvegekkel és egyéb tárgyakkal dobálták a rendőrsorfalban álló rendőröket. A zavargásban a korábbi hírek szerint összesen húsz rendőr sérült meg, továbbá 15 újságíró. A vádirat több, nyolc napon túl gyógyuló rendőr sérüléséről tesz említést.
Az államhatár rendje védelmét biztosító kordon megrongálását és áttörését követően a vádlott a kialakult tömegzavargás résztvevőjeként jogosulatlanul lépett Magyarország területére. A rendőrségnek végül sikerült a tömeget A. H. vádlottal együtt Szerbia területére visszaszorítani és a határátkelő kapuját visszazárni – fogalmaz a vádirat.
Ahmed Hamed ártatlannak vallja magát, azt mondja nem tüzelte, hanem nyugtatta a tömeget
Ahmed Hamed a nyomozati szakaszban még végig tagadott. Azt állította, hogy nem tolmácsot kért, hanem cukorbeteg édesanyja miatt rendőrt keresett a határnál, mert inzulinra volt szüksége. Elismerte, hogy valamit dobált a rendőrök felé, indulatában, ahogy azt is, hogy megafonba beszélt, de állítása szerint nem a határmegnyitást követelte és nem ultimátumokat adott, hanem a felbőszült tömeget nyugtatta.
Egyre intenzívebben dobálózott a feldühödött tömeg
A folyamatban levő újraindult elsőfokú eljárás hétfői tárgyalási napján négy rendőrt hallgatott meg a törvényszék. A vallomásokból kiderült, hogy 2015 szeptember 16-án egy körülbelül 200-300 fős tömeg gyűlt össze a röszkei határátkelőnél, zömében fiatal férfiakból. Először kérték, majd követelték, hogy nyissák meg a határt. A tömegből több hangadó is kitűnt. A fokozódó zavargásban a migránsok kezük ügyébe kerülő tárgyakat kezdtek dobálni. Egy rendőr felidézte, hogy őt ágyékon, egy másik pedig, hogy nyakon dobták.
Ellentmondások sora Ahmed Hamed vallomásában
A továbbiakban Ahmed korábbi, nyomozati szakaszban tett vallomásait olvassák fel, ami összesen 150 oldal. A közben felmerülő kérdések eddig elsősorban arra irányultak, hogy miként került a szír férfihoz a hangosbemondó.
Kóbor Jenő tanácsvezető kérdésekkel próbálta feloldani Ahmed H. vallomásaiban az ellentmondásokat – nem sok sikerrel. A férfi most a tárgyalóteremben már nem beszélt a cukorbeteg anyjáról, hanem elismerte, hogy a családját akarta átvinni a határon. Állítása szerint a rendőrök tájékoztatását úgy érte, hogy most zárva van a határ, de majd megnyitják. Állítólag ezért kérte, tisztelettudóan, hogy nyissanak kaput a háború elől menekülő szerencsétlen emberek előtt, akik között gyermekek is vannak.
Arról érdemeben nem tudott nyilatkozni, honnan volt, hogyan került hozzá a hangosbeszélő. Csak arra emlékezett, hogy egy afgán férfi kivette a kezéből. A dobálásról is eltérően nyilatkozott, egyszer tagadta, hogy ő is megdobta volna a rendőröket, sőt kijelentette, hogy mérges is volt a kődobálókra, majd azt mondta, hogy vele kiabáló afgán férfit dobott meg, nem a rendőröket. Egy videó felvételt is bemutattak, amin egyértelműen látható, hogy Ahmed Hamed követ tör a dobáláshoz. Erről úgy nyilatkozott, hogy már emlékszik tisztán, lehetséges, hogy így volt, mert a könnygáztól elveszítette az önuralmát. Később már azt sem tagadta, hogy ő is dobált a többiekkel együtt, de elmondása szerint önkívületi állapotban.
A vádlott tovább tagadta, hogy ultimátumot adott volna a rendőröknek. Állítása szerint ő csak segítőkész módon figyelmeztette őket, hogy a tömeg le fogja dönteni a kerítést.
A tárgyalás szerdán reggel tanúk meghallgatásával folytatódik.
A Figyelő novemberben közölt interjút Katona Nasrin kül- és biztonságpolitikai elemzővel, aki azt mondta Ahmed H. az Iszlám Állam szélsőséges követője, és azért van Európában, mert terrorakciókat kellett volna végrehajtania Párizsban.
Ő a Tabligh Dzsamaat dzsihadista szervezet pakisztáni táborában kapott fegyveres kiképzést, nehézfegyverek használatára is. A Csongrád Megyei Főügyészség szerint is így van, és a telefonjában talált képek is erről tanúskodnak – mondta Katona Nasrin.
Ahmed Hamed feladata a szakértő szerint az volt, (külföldi szakhatóságok jelzése szerint) hogy Szíriában az ISIS oldalán harcoljon, majd tesztelje a schengeni külső határokat, végül pedig – ha nem tartóztatják le Győrnél, zsebében számos európai útlevéllel – a párizsi csoporthoz kellett volna csatlakoznia, hogy ott robbantásokat hajtson végre.
Adatok vannak arról is, hogy Budapesten, a Keletinél többször találkozott Abdeslammal, a párizsi robbantóval – emlékeztetett Katona Nasrin.
Fotók: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS