Elég a mobiltelefon képernyőjén megmutatni a jegykezelőnek a vonatjegyet, a korábbiakkal ellentétben már nem kell kinyomtatni az interneten megvásárolt jegyet. A MÁV-START online jegy vásárlási megoldásával jelentős időt takaríthatunk meg, sőt akár utazási költségünk 20 százalékkal is csökkenhet.
A MÁV-START az internetes jegyvásárlás lehetőségét 2008-ban indította el, azonban szabályozási és technikai okok miatt az online váltott jegyeket eleinte ki kellett nyomtatni a jegykiadó automatából, majd később, 2011 novemberétől már az otthon kinyomtatott jegyekkel is lehetett utazni. Öt éve, csak az IC-ken, majd később a gyorsvonatokon vált lehetővé a nyomtatás nélküli, okoseszközön történő vonatjegy-bemutatás, majd 2016. novemberéről az utasok és a piac igényeit felismerve a vasúttársaság valamennyi belföldi járatára kiterjesztette e-vonatjegy megvásárlás lehetőségét.
November elején elkezdődött elérhetővé vált a jegyvásárlási funkcióval bővített Vonatinfó alkalmazás Androidos bétateszt verziója, amelyet az utasok – vagy akár az IT-szakértők – egyelőre korlátozott számban, ezren tölthettek le. Várhatóan 2018 tavaszáig teljes körben letölthető és használható lesz a jegyvásárlási funkció a Vonatinfó új verziójában, amely nem csak Androidon, de iOS-en is elérhetővé válik. Az e-vonatjegy kizárólag a rajta feltüntetett személyt jogosítja fel az utazásra a jegyen feltüntetett időszakban és viszonylaton. A megkezdett utazás másnap 3 óráig fejezhető be. Az e-vonatjegy a rajta feltüntetett érvénytartamon és viszonylaton belül érvényesen felhasználható bármely olyan vonaton, amelynek igénybe vétele az e-vonatjegyről megállapítható (például a feláras vonatra érvényes felárat megfizették). Amennyiben az e-vonatjegy helyjegyet, pót- és helyjegyet tartalmaz, akkor az csak a jegyen feltüntetett vonaton érvényes.
Az ellenőrzés során az interneten megváltott e-vonatjegyet tartalmazó pdf-fájlt kell megnyitni és bemutatni a jegyvizsgálónak, amelyhez okostelefon, hordozható számítógép, vagy akár tablet képernyőjén legalább 160×160 képpont méretben kell megjeleníteni a QR-kódot. A Vonatinfó alkalmazásban vásárolt e-vonatjegyet az alkalmazás tárolja, és abból lehet azt bemutatni. A jegyvizsgáló a jegy sorszámát, az utas személyazonosságát, a megfelelő utazási viszonylatot, a megfelelő kedvezményre való jogosultságot, az igénybe vett kocsiosztályt, továbbá az érvényességi időszakot, a kinyomtatott jegy formátumát ellenőrzi, valamint vonatra szóló jegy esetén a vonalkód segítségével azt is, hogy a megfelelő vonatot veszi-e igénybe az utas.
Az online jegyvásárlást a MÁV-START már korábban is ösztönözte: az otthon nyomtatott jegyeket 2013. június óta 3 százalékos kedvezménnyel lehet megvásárolni. A MÁV-START 2017. december 10-től még kedvezőbbé tette az önkiszolgáló csatornákon történő vonatjegy megvásárlását, így a vasúttársaság a jegykiadó automatákból értékesített jegyekre, valamint az interneten vásárolt, de automatából kinyomtatott jegyekre 5 százalékos, e-vonatjegy vásárlása esetén pedig a korábbi 3 helyett 10 százalékos kedvezményt biztosít, amelyre csúcsidőn kívüli utazás esetén további 10 százalékos engedmény jár, amennyiben online felületen, vagy mobilalkalmazással vásárolják a menetjegyet.
Az olcsóbb elektronikus jegyeket elővételben december 8-a óta lehet megvásárolni, azonban a kedvezmények a bérletekre nem vonatkoznak. A kedvezmények érvényességi és felhasználási feltételei eltérnek a normál menetjegyekétől, amelyről bővebb tájékoztatást a jegypénztáraknál, vagy a www.mavcsoport.hu oldalon találhatnak az utasok ( itt ). A MÁV-START nem csak a jegyvásárlás terén hajt végre fejlesztéseket. 2016. áprilisában elindult a közös MÁV–Volán menetrendi kereső (www.menetrendek.hu), amely jelentős mérföldkőnek tekinthető a két közösségi közlekedési mód együttműködésében. A cél az volt, hogy interoperábilis (átjárható) legyen a két közlekedési társaság szolgáltatása, így az utasok akár a teljes utazásukat meg tudják tervezni a www.menetrendek.hu segítségével.
A Google a MÁV, a MÁV-START és a GYSEV együttműködésének köszönhetően Magyarország teljes belföldi vasúti menetrendje elérhető a Google Térkép online útvonaltervező rendszerében, amelynek célkitűzése, hogy minél átfogóbb és pontosabb információval támogassa a felhasználókat a tájékozódásban. Havonta több mint egymilliárdan használják az interaktív térképet világszerte, sokan közülük tömegközlekedéssel kapcsolatos információt keresnek. Az utazás megtervezésekor az utasok a Google Térkép használatával komplex tájékoztatást kapnak arról, hogy a kiválasztott időpontban mely közlekedési eszközöket vehetik igénybe, milyen menetidőre számíthatnak, sőt egy kattintással elérhetik a MÁV-START online jegyvásárlási felületét is.
A Google rendszere az egész világon egységes, így a Magyarországra látogató turisták is könnyebben el tudnak igazodni a vasúti közlekedésben akár saját anyanyelvükön, az általuk megszokott módon. Az útvonaltervezéshez egyszerűen meg kell nyitni a Google Maps alkalmazást, majd rákattintani a képernyő jobb alsó sarkában található kék nyílra, ezzel rögtön megnyílik az útvonaltervező felület, ahol megadhatjuk a kiindulási pontot és az úti célt. A vonat ikonra kattintva megjelennek a lehetséges útvonalak, amelyek közül kiválaszthatjuk a számunka legmegfelelőbbet. Az utazást akár egy későbbi időpontra is megtervezhetjük, ehhez meg kell adnunk, hogy hány órakor szeretnénk indulni, vagy azt, hogy mikorra szeretnénk megérkezni, és az alkalmazás ennek megfelelően javasol útvonalat. (x)
Címlapfotó: MÁV-START
Facebook
Twitter
YouTube
RSS