Rászállt Orbán Viktorra a The Guardian. Az angol liberális lap kreativitás és jobb téma híján úgy döntött, előveszi a magyar miniszterelnököt és közismert futballszeretetén keresztül próbálja lejáratni olvasói előtt. A The Guardian szerint Orbán évek óta közpénzekből támogatja kedvenc sportját, ennek ékes példája természetesen a felcsúti stadion, amely a szerző szerint inkább hasonlít katedrálisra, mint sportlétesítményre.
A 2014-ben felépült Pancho Aréna a világ egyik legütősebb focipályája, amely dübörgő zsindelyes tetejével, réz tornyaival és díszes, fából készült, a belső tér körül felfelé forduló boltozataival inkább hasonlít katedrálisra, mint sportlétesítményre
– írja csütörtöki cikkében a The Guardian, melynek szerkesztősége úgy gondolta, jobb híján e napon Orbán Viktort veszi elő és próbálja lejáratni. Ám elegánsan elfelejtkeztek arról, Európában minden második stadiont katedrálisnak, a „futball szentélyének” becéznek. A lap kiemeli, a Pancho Arénába 3800-an férnek, be amely kétszer annyi, mint az „alvó magyar falu” lakossága. Hozzáteszik, bár Puskás Ferenc becenevét viseli a stadion, a focistának semmi köze nem volt Felcsúthoz, sőt soha be sem tette a lábát a faluba. Ami kétségtelenül igaz, csak éppen tökéletesen lényegtelen információ.
A cikk elején rögtön nagy szerepet kap a komplexum parkolója, ahol „a magyar oligarcháknak vannak foglalt parkolóhelyei”, ami egészen elképesztő megállapítás egy brit laptól, tekintettel arra: rendszeresek a szurkolói tiltakozások amiatt, hogy a hétköznapi polgárnak egyre kevesebb lehetősége van a Premier League meccseire járni, mert mindenféle hazai és külföldi oligarchák VIP-páholyai kiszorítják az egyszerű lelátókat. A liberális lap Csányi Sándort, Szíjj Lászlót, Garancsi Istvánt Mészáros Lőrincet nevezi meg mint kormányközeli oligarchákat, hibátlanul átvéve a magyar ellenzék legostobább toposzát, ami szerint mindenki kormányközeli oligarcha, aki a leggazdagabb társadalmi réteg tagja és valaha már találkozott Orbán Viktorral. A szerző azt sem felejtette el említeni, hogy itt található a magyar miniszterelnök villája, ahol szívesen tölti az idejét, ha éppen nem külföldön van.
A közhelyszótár a külföldi újságíró legjobb barátja
A szocialista-liberális lap külön kiemeli, hogy Orbán hatalma nem igazán fogható más EU-s vezetőkéhez, ezt az állítást pedig azzal dúcolták alá, hogy a miniszterelnök megváltoztatta az ország alkotmányát, a bíróságokat saját szövetségeseivel töltötte fel, sőt, korábban független állami hivatalokat is a barátai irányítják – mintha csak egy LIBE-meghallgatáson jártak volna.
Azzal kapcsolatban is elmorzsoltak egy könnycseppet, hogy Orbán rengeteg állami pénzt nyomott bele kedvenc sportjába, amelyről sajnos nem igazán lehet őt megkérdezni, mivel csak az állami rádiónak ad interjút, ahol „körülrajongják őt a kormánypárti újságírók”. A vádhoz hozzáteszik: Orbán közelébe csak kedvenc stadionján keresztül lehet kerülni, ahova Mucsi Gyula főállásban aggódó Transparency International-alkalmazott szerint akkor is kötelező elmenni, ha az ember nem szereti a focit. Hiszen véleménye szerint ez az egyetlen hely, ahol az elit olyanokkal is társaloghat, akik kívül esnek szűk körük határain, és ahol a nagy építőipari és infrastrukturális projektekről szóló döntések és sok pénz igénylő tervek megszületnek. Ez, elnézve a brit stadionok VIP-szektorainak közönségét, szintén megdöbbentő újdonság lehet az egyszeri, angol újságolvasónak. Ahogy az is, hogy egy-egy meccsre nem csak a foci miatt látogatnak ki a „nézők”, hanem az egyúttal társasági esemény is, és ez hasonlóan megdöbbentő információ, mint mikor kiderül, nem csak az étel miatt ülnek be emberek ebédelni a kedvenc éttermükbe, hanem beszélgetni, randevúzni, esetleg – gyorsétterem esetén – pár jól sikerült pofonért.
A The Guardian szerint Orbán Viktor olykor napi hat focimeccset néz meg, ami nem csak azért érdekes, mert az – szünetekkel és hosszabbításokkal bruttósítva – 11 óra naponta, ami egyértelmű képtelenség, ha az ember mellette miniszterelnökként dolgozik, hanem rámutat arra is, milyen szellemi frissességű és mennyire megbízható forrásokból tájékozódnak a hazánkba látogató külföldi újságírók, hogy aztán teljesen nyilvánvaló hazugságokkal traktálják a térségünkre 27 éve döglött kutyatetemként tekintő, finnyás orrú, saját felsőbbrendűség-tudatuktól eltelt nyugati polgárokat.
A lap azt is kiemeli, hogy Orbán Viktor milyen „erőteljesen szokott letekinteni” a székéből a pályára, anélkül, hogy bárminemű érdeklődést mutatna a körülötte ülő oligarchák iránt, mégis érdemes vele jóban lenni, hiszen a Forbes-lista 33 leggazdagabb magyarjából 7 biztosan a miniszterelnök közeli barátai közül kerül ki. Itt biztos, ami biztos, mészároslőrinceznek is egy egészségeset, hogy utána aggódjanak egy jóízűt a szólásszabadság, a bezárt ellenzéki médiumok és az ellehetetlenített ellenzék miatt, akiknek nem marad más választásuk, mint beletörődni ebbe az új diktatúrába. Ennek a diktatúrának természetesen a felcsúti stadion a legfőbb szimbóluma, ami császári túlzás is egyben.
Az írás kiemeli, hogy éppen egy ilyen túlzás miatt, a felcsúti kisvasút miatt már az Európai Bizottság illetékes szervei vizsgálódtak is Orbán Viktor háza táján. Azt természetesen elegánsan elhallgatja a lap, hogy semmilyen visszaélésre, korrupcióra utaló jelet nem találtak, sőt elégedetten hagyták el a helyszínt.
Néhány bekezdés erejéig Orbán Viktor gyermekkorára is kitér a (fizikailag is) kimerítő írás. A cikk emlékeztet rá, hogy a magyar miniszterelnöknek kétkezi munkában bővelkedő, nehéz gyermekkora volt, és 15 évesen látott először olyat, hogy víz folyik a csapból. Kiemelik: már fiatal éveiben megtanulta, hogy „erősen oda kell csapni a patkányoknak, hogy később ne harapják meg az embert”. Külön hangsúlyozzák, Orbán Viktor saját bevallása szerint rossz, erőszakos gyerek volt. Később a cikkben azt is megemlítik, hogy ezt, a benne megbúvó agressziót később a focipályán vezette le, és biztosan innen ered a sportág iránti rajongása.
Sok szó esik még Orbán Viktor életútjáról, arról, hogy miniszterelnök soha nem tudott veszíteni, már a focipályán is dominálni akart, és még attól sem riadt vissza, hogy megváltoztassa a játékszabályokat. Rámutatnak: mikor 35 évesen Orbán miniszterelnök lett, a politikusok fekete autókkal és testőrökkel mentek focimeccsre, ami a brit olvasók számára egészen különleges lehet, hiszen sosem választanának meg olyan politikust, aki nem rajong a futballért.
A írásból az is kiderül, hogy a 2006-os zavargásokat is Orbán Viktornak köszönhetjük, hiszen sok fradista biztonsági őr is részt vett a tévészékház megrohamozásában. Fontosnak tartották leírni azt is, hogy ezután nem sokkal a miniszterelnök és Mészáros Lőrinc megalapították a Puskás Akadémiát, ami persze még több föld megszerzését vonta maga után, bebiztosítva ezzel Orbán Viktor hatalmát – és ekkor ismét sajnálkozhatunk egyet informátoraik aggodalomra bőven okot adó szellemi állapotán.
De persze nem csak Felcsút nyert a miniszterelnök diktatúrájából, a cikk megemlíti Deutsch Tamást és az MTK-t is, a stadionjukat ugyanis a rejtélyes TAO-pénzekből építették, 50 százalékos túlfizetéssel. Aztán ott van a Groupama Aréna és a debreceni stadion is…
A cikkben többször hangsúlyozzák, hogy Felcsút az Orbán-rezsim egyik legfontosabb szimbóluma, de felhozzák, hogy a bátor Momentumnak mégis sikerült megtorpedóznia az olimpiát, mivel az országnak inkább lélegeztetőgépekre, az oktatás fejlesztésére és kórházakra volna szüksége, ami megint csak intő jelzés számunkra, ha az informátorként is másodállást vállaló hazai ellenzék állapotáról szeretnénk képet kapni.
Forrás: The Guardian; Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS