Száztizenhét újabb mentőautót szerez be az idén a kormányzat – jelentette be az emberi erőforrások minisztere az Országos Mentőszolgálatnál tartott sajtótájékoztatóján, melyet abból az alkalomból tartott, hogy hétfőn húsz új mentőkocsi állt forgalomba. A tavaly hasonló nagyságrendben vásárolt járművek többsége már szolgálatban van, miközben az utóbbi nyolc évben több mint háromszáz mentőállomás épült, és megkezdődött a dolgozók béreinek nagy arányú fejlesztése is.
Balog Zoltán emlékeztetett arra is, hogy tavaly, ugyancsak kormányzati forrásból százkilencvenhárom mentőautó beszerzéséről döntöttek; ezek az új gépkocsik folyamatosan érkeznek és állnak szolgálatba az ország mentőállomásain. Hozzátette: ezek közül százhúsz új jármű állt már forgalomba. A miniszter közölte, az idei beszerzésnek köszönhetően az utakon futó kocsik mindegyike korszerű jármű lesz, tehát hét évesnél idősebb kocsi csak tartalékállományban állhat. A miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy – az idei beszerzést is figyelembe véve – 2010 óta több mint hatszáz új gépkocsi segíti a sürgősségi betegellátást.
A fejlesztésekkel kapcsolatban Balog Zoltán azt is felidézte, hogy 2008 és 2010 között semmilyen hasonló fejlesztés nem történt. Emlékeztetett arra, hogy a mentőszolgálat költségvetése 22,8 milliárd forint volt, míg az idei évben már csaknem 39,7 milliárd forint. Közölte, a kormány az egészségügyi béremelésen túl további tíz százalékkal megemeli a béreket az Országos Mentőszolgálatnál, ami azt jelenti, hogy a szervezet dolgozói két év alatt összesen hatvanhét százalékos béremelést kaptak. A miniszter az új mentős munkaruhák beszerzéséről is beszélt. Elmondta, tavaly 1,1 milliárd forintos forrásból indítottak közbeszerzést, és ennek az első szakasza már lezárult. Közölte, áprilisban hatezer mentődolgozó kap majd új ruhát, amelynek prototípusát a sajtótájékoztatón mutatták be.
Balog Zoltán kitért arra is, hogy az új gépkocsik mentéstechnikai eszközeinek felszerelésére tavaly 1,3 milliárd forintot biztosítottak, az idei évre pedig 1,9 milliárd forintot. Ismertetése szerint az új eszközök között lesznek defibrillátorok, EKG-monitorok, perfúzorok, lélegeztetőgépek és vércukormérő készülékek. A miniszter kiemelte, hogy az új eszközök révén gyorsabbá válik a mentősök munkája és biztonságosabb lesz a betegellátás. Elmondta, 2010 óta 301 új mentőállomás épült és nyolc mentési pont létesült, és idén folytatják az állomások felújítását, első körben huszonegy mentőállomás építésének az előkészületeit kezdték meg. A tárcavezető ismertetése szerint 2010 óta több mint száz jelentősebb mentőállomás-felújítás történt, ami azt jelenti, hogy azok fele új, vagy ebben az időszakban újították fel. Balog kimelte, hoyg ezekkel az intézkedésekkel nem zárultak le a fejlesztések, és az egészségügyi kormányzat továbbra is az egyik legfontosabb feladatának tartja a mentőszolgálat erősítését, megújítását.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár azt hangoztatta, hogy a mentőszolgálat a biztonságos betegellátás letéteményese. Úgy vélte, a mentőszolgálat hiteles tudott maradni, és ezt jelzi, hogy sokszor az állampolgárok védik meg az intézményt a közösségi médiában a nemtelen támadásoktól. Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója azt mondta: a fejlesztések a kormányzatnak a mentőszolgálat dolgozói iránti tiszteletét mutatják. A jól felszerelt, kényelmes, biztonságos mentőautók, a legmodernebb mentéstechnika, az informatikai háttér, az új ruhák nem csak a gyors és hatékony munkát segítik, hanem a dolgozóknak is megadják a tiszteletet – mondta a szakember.
Forrás: MTI Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS