Titkos nyomozás buktathatja le azt az évek óta nemesfémekkel üzletelő áfacsaló hálózatot, amelynek szellemi atyja és irányítója a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) egykori magas beosztásban dolgozó nyugalmazott alezredese, aki pár éve még a Jobbik frakcióvezető-helyettesének, Staudt Gábornak volt a bizalmasa és tanácsadója – tudta meg a PestiSrácok.hu. A volt főrendőr által vezetett, hierarchikusan felépített, milliárdos hasznot termelő csapat illegális tevékenységéről a hatóságok is tudnak, de a szervezet tagjai még szabadlábon vannak.
A történet szálai egészen 2013-ig nyúlnak vissza, amikor is két, korábban a Nemzeti Nyomozó Irodánál (NNI) dolgozó főrendőr megszervezte az ország egyik jelentősebb, nemesfémekre szakosodott áfacsalási hálózatát. Több, a szervezet korábbi működésére rálátó és azt ismerő forrásunk állítja, a hierarchikusan felépített csapat tipikus bűnszervezetként üzemel: a feladatok el vannak osztva, a strómanok, katonák havonta körülbelül ezer eurót tehetnek zsebre, miközben F. és társai milliárdos bevételen osztozhatnak.
A nyugalmazott főrendőr átveszi a bizniszt
Informátoraink állítják, a szervezet egyik legfontosabb tagja az a H. Dávid, aki a csaláshoz hozta a nemesfém szakmában való jártasságot és azt a kapcsolati tőkét, hogy honnan lehet beszerezni azokat a termékeket, amiket meg tudnak később „áfáztatni”. H. korábbi ügyleteinek köszönhetően kiváló rendőrségi összeköttetésekkel rendelkezik, így neki köszönhetően került a csapatba még aktív állományú NNI-s tisztként R. Sándor, aki magával hozta azt az F. László nyugalmazott rendőr alezredes is, aki egy idő után átvette az áfacsaló hálózat irányítását, amelynek korábbi működését a következőképpen írták le forrásaink: egy romániai vállalkozás, a Cs. Trade megvette az ezüstöt nettó áron olyan magyar nagykereskedőktől, akik azt olasz gyárakból rendelték (Arezzo és Vicenza két olyan olasz város, ahol a szakmát ismerők szerint minden a nemesfémekről szól), majd papíron, ugyancsak nettó áron eladták egy ismerősük (nevezzük őt K-nak) lengyelországi cégének, amelyik aztán bruttó áron továbbadta a lengyel felvásárlónak. Az „áfázást” úgy álcázták, hogy K cége a könyvelésében a beszerzést is bruttó áron tüntette fel. Ezzel a csalással nem a teljes beszerzési érték, csak a beszerzési és az eladási összeg közötti különbözet után lett adófizetési kötelezettsége K vállalkozásának.
A csecsen bűnöző és az “elfáradt rendszer”
Fontos megjegyezni, hogy mialatt folyamatosan szállították az árut Lengyelországba, megkezdték az új cégek alapítását, hiszen a gyanúba keveredett cégektől meg kellett szabadulniuk. Ehhez a H. Dávid ismeretségébe tartozó csecsen bűnözőt kérték meg, hogy hajtson fel ukrán állampolgárságú személyeket, akik aprópénzért elvállalták, hogy a nevükre legyenek ezek a vállalkozások íratva. Egyik forrásunk megjegyezte, F. és csapata az üzletet azért nem bonyolította túl, mert elsősorban nem a magyar, hanem a lengyel költségvetésnek okoztak kárt, ami abból a szempontból fontos, hogy „áfás körökben” tényként kezelik, hogy a lengyel adóhatóság sokéves lemaradásban van a magyar NAV-hoz képest is. A másik ok az F. Lászlót ismerő informátorunk megfogalmazása szerint, hogy „a rendszer elfárad”. Ez alatt azt kell érteni, hogy mivel országokon átívelő bűncselekményekről van szó, a jogsegélykérelem és egyéb procedúrák több évig késleltethetik az eredményes felderítést (erre jó példa F. Attila ügye, ahol a NAV két éve jogsegélyre vár!). Információink szerint a fentebb vázolt, másfél évig tartó „áfázás” milliárdos nyereséget hozott a szervezet vezetőinek.
A drogdílernél lefoglalt arany
Mindezek után az a döntés született, hogy a korábban pusztán ezüstben utazó banda a nagyobb haszon érdekében áttér az arannyal való üzletelésre, ami annyit jelentett, hogy magyarországi partnerükkel speciális aranyékszereket gyártattak. A társaságon ugyanakkor eluralkodott a paranoia, megijedtek, hogy az adóhatóság lépni fog az ügyükben, emiatt H. Dávid egyik ismerősénél nagy mennyiségű, mai áron 65 millió forintot érő színaranyat rejtettek el. Számításaikba azonban hiba csúszott: néhány nappal az áru eldugása után, 2015. augusztus 14-én, az esti órákban a Budapest Rendőr-főkapitányság (BRFK) munkatársai házkutatást tartottak H. Dávid barátjánál, akit később kábítószer-kereskedelem miatt vontak felelősségre. A rendőrök a megtalált drog mellett F-ék aranyát is lefoglalták. Egy évvel később újabb homokszem került a gépezetbe, mivel magát a “főnököt” fogták meg, igaz, egy kisebb ügyben. F. és egyik korábbi katonája egy budafoki étteremben rendezett jelenetet: szidalmazták az ott dolgozókat, az étterem tulajdonosát, majd megrongálták a berendezést. A kiérkező rendőrök a két férfit elfogták, majd előállították a kerületi rendőrkapitányságra, ahol gyanúsítottként hallgatták ki őket. Velük szemben garázdaság, illetve felfegyverkezve elkövetett garázdaság miatt indult nyomozás. Az ügy már bírósági szakban van, melynek tárgyalása februárban kezdődik a Pesti Központi Kerületi Bíróságon (PKKB).
A hatóságok figyelmét is felkeltették
Mivel F. László és társai jelenleg szabadlábon vannak, több hatóságnál is érdeklődtünk, hogy ettől függetlenül folyik-e valamilyen eljárás az áfacsalási ügyben. A Nemzeti Adó– és Vámhivatal (NAV) annyit közölt portálunkkal, hogy már „megtették a szükséges intézkedéseket”, ám annak „jellegéről, természetéről nem áll módjukban tájékoztatást adni”. Noha a NAV ennél többet nem árult el, az a szűkszavú közleményükből mégis kiolvasható, hogy valamilyen operatív vizsgálódás megindulhatott az áfacsaló hálózat ellen. Mivel az eddig még nem bizonyított bűncselekményben egykori és jelenlegi rendőrök is részt vehettek, kérdésekkel fordultunk az illetékességgel rendelkező Központi Nyomozó Főügyészséghez (KNYF) és a Budapesti Nyomozó Ügyészséghez (BNYÜ) is, ám érdemi információt egyik ügyészi szervezet sem közölt portálunkkal, igaz, ha titkos nyomozást folytatnak, azt nem közölhetik a nyilvánossággal. Az, hogy a hatóságok lépni fognak-e, abból a szempontból lehet még érdekes, hogy forrásaink állítják, F. katonáinak mindig elhintette, hogy ő érinthetetlen. Ezt több dologgal is magyarázta: egyrészt utalt rá, hogy a mai napig megvannak a hatósági kapcsolatai, illetve célzott arra is, hogy mindent, amit tesz, a titkosszolgálatok védőszárnya alatt teszi.
A Jobbik erős emberének bizalmasa volt
Ha mindezek még nem nyugtatták volna meg a társaságot, a nyugalmazott rendőr az igazi ütőkártyát is elővette: megemlítette politikai kapcsolatait. Az tudható, hogy F. László még az “üzlet” beindítása előtt a Jobbik jelenlegi frakcióvezető-helyettesének, volt budapesti elnökének, főpolgármester-jelöltjének, Staudt Gábornak a legszűkebb tanácsadói, bizalmi körébe tartozott, és munkájával segítette a Jobbik akkori fővárosi frakcióját. A frakció működésére rálátó forrásaink állítják, F-hez kötődik a radikális párt egyik legnagyobb kampányígéretének, a csendőrség felállításának ötlete. A nyugalmazott alezredes részt vett és fel is szólalt a Jobbik első szakmai konferenciáján, amit rendvédelem témakörében tartottak meg 2009 októberében. F. fél évvel később, mint a Jobbik szakjogásza, interjúban ekézte a Fidesz-MSZP által 2010-ben elfogadott titoktörvényt. A volt NNI-s rendőrt ismerő, ám a politikától távol álló informátorainkat az előbb felsoroltak azért nem lepték meg, mert F. előttük is többször hangoztatta a Jobbikhoz és Staudt Gáborhoz való kötődését, valamint azt, hogy anyagilag is szeretné támogatni a pártot. Arról nincs tudomásunk, hogy F. a bűncselekményekből származó pénzekből juttatott volna Staudtéknak, az viszont a párt pénzügyi beszámolójából igazolható, hogy az áfacsalási biznisz előtt, 2010-ben közel egymillió forinttal támogatta F. a Jobbikot, amelynek elnöke még a 2014-es választások előtt, bizalomvesztésre hivatkozva, egyik napról a másikra kiszorította a fővárosi frakció közeléből az alezredest, amivel Vona Gábor lényegesen meggyengítette Staudt fővárosi pozícióját. Megjegyzendő, hogy F-hez hasonlóan a másik nyugalmazott NNI-is tiszt, R. Sándor is remek alvilági, illetve politikai kapcsolatokkal rendelkezett, de erről egy kicsit később. Folytatjuk…
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS