A Ripostnak 3,5 millió, az Origónak pedig 800 ezer forintos sérelemdíjat kell fizetnie Gulyás Márton számára – erről maga a közéleti aktivista adott hírt a Közös Ország Mozgalom Facebook-oldalán.
A két lap korábban arról írt, hogy az aktivista házi őrizetéből hazaérve egy „speciális” társkereső oldalra lépett be, így utalgatva Gulyás nemi identitására. Gulyás még tavasszal, az egyik Lex-CEU-tüntetés során festékkel dobálta meg a Sándor-palotát, ezért három napra őrizetbe vették a rendőrök.
Gulyás videója alapján a bíróság mostani ítéletével helyben hagyta az elsőfokú ítéletet, mely eltiltotta a két lapot attól, hogy a Közös Ország Mozgalom alapítójának magánéletét firtassák, vagy privát fotókat tegyenek róla közzé. Az Origo és a Ripost ezen felül köteles cikkeit elérhetetlenné tenni – írja tudosításában a Magyar Nemzet.
Az alperes médiumok azzal védekeztek, hogy ők egy közéleti vitában kívánták megkérdőjelezni Gulyás szavahihetőségét. Az aktivista tudniillik azt állította, hogy megviselte őt a 72 órás őrizet, amit a Sándor-palota festékkel való megdobálása miatt rendeltek el vele szemben, nem tudott rendesen pihenni és étkezni. A Ripost viszont ezzel szembeállította azt, hogy „a kiszabadulás után alig egy órával már mosolyogva partnert keresett magának a neten”.
A felperes jogi képviselője ezzel szemben rávilágított, azt, hogy valakit megviselt a kényszerintézkedés, nem cáfolja, hogy aztán internetes társkeresőn cseveg. Az ügyvédnő azt is kiemelte, hogy a szavahihetőség cáfolásához az is szükségtelen volt, hogy a Ripost a cikkében megemlítette, a társkereső korábbi neve GayRomeo volt. A felperes szerint a lap ezzel egyértelműen Gulyás szexuális irányultságát kívánta kiteregetni. E kérdésekben a bíróság osztotta a felperesi oldal megközelítését. A Ripost viszont azzal érvelt, Gulyásnak számítania kellett arra, hogy politikai cselekményei után fokozott figyelem irányul majd rá. Gulyás egyébként a cikkek megjelenése után gyalázkodó üzeneteket kapott nemi beállítottságával összefüggésben.
A tárgyalás után a Magyar Nemzet kérdezte a per nyertesét, Gulyás Mártont:
– Pont az az ítélet született, amire számítottunk. Ezért jöttünk.
– A követelt összegek nagyobb részét viszont nem ítélték meg. Tíz és ötmilliós követelésből lett 3,5 millió és 800 ezer.
– Ez így is kiemelkedően magas sérelemdíj a magyar bíróságok gyakorlatában.
– Soros Györgyöt mikor fogja tájékoztatni a tárgyalás mai eredményéről?
– Már a tárgyalóteremből megkapta az üzenetemet. Mondtam neki, hogy most az apróért is lehajolunk. A viccet félretéve: ez egy tök jó nap abból a szempontból, hogy a magyar állam vezetői nagyon kevéssé elszámoltathatóak a bűncselekményeikért, amiket a nép kárára elkövetnek, de ma mégiscsak azt lehetett látni, hogy az igazságszolgáltatás őrzi függetlenségét.
– Ha nem a javára döntött volna a bíróság, összefestékezte volna az épület falát?
– Nem hiszem, hogy adott volna okot erre a keresetünk elutasítása. A magyar igazságszolgáltatás még nem züllött olyan mélyre, mint az Állami Számvevőszék vagy a Köztársasági Elnöki Hivatal.
Mandiner, Magyar Nemzet, Facebook; Fotó: PS/HPGY
Facebook
Twitter
YouTube
RSS