A Jobbik gazdálkodásában „minden szabályosan zajlik, ez nem kétséges” – többek között erről beszélt Varga-Damm Andrea, a párt veszprémi képviselőjelöltje a Hír TV hétfő reggeli műsorában. Varga-Damm az adásban határozottan állította: a számvevőszék nem tud gazdálkodási hibát találni a Jobbiknál. Nos, a rendkívül magabiztos kijelentések kapcsán érdemes elmélyedni a Jobbik gazdálkodásáról készült számvevőszéki jelentésekben. Mi megtettük.
A Jobbik a 2010-es országgyűlési választások alkalmával kapott először támogatást a központi költségvetésből, és már a párt 2010-es kampányelszámolásában is számos szabálytalanságot tárt fel az Állami Számvevőszék. Hiányos volt a párt kampányelszámolása, előfordult, hogy az áfát sem fizették be. Az ÁSZ 2011-es jelentésében az is benne van, hogy a Jobbiknál a kampánytevékenység jogszerűségét (szabályosságát) igazoló szerződések, egyéb kötelezettségvállalási dokumentumok a vizsgált bizonylatok 31 százalékánál, teljesítésigazolási dokumentumok pedig az ellenőrzött bizonylatok 23 százalékánál nem álltak rendelkezésre.
2012 februárjában zárult le a Jobbik 2009-2010-es gazdálkodásának ellenőrzése. Kiderült, hogy szinte minden szabálytalan volt a pártnál. A beszámolók összeállításánál megsértették a számviteli törvényben szabályozott teljesség, valódiság, következetesség és lényegesség számviteli alapelvét. A beszámolók egyik évben sem mutattak megbízható és valós képet a párt gazdálkodásáról. A szervezeti egységek bevételei és kiadásai hiányosan szerepeltek a számviteli nyilvántartásokban és a beszámolókban. A szervezetek mintegy 90 százalékának gazdálkodásáról semmilyen információval nem rendelkezett a párt. Mindemellett nem volt leltározás, az ellenőrzési rendszerek sem működtek, a bevételek és kiadások pedig gyakorlatilag nem voltak ellenőrizhetőek.
A 2011-2012- re vonatkozó ÁSZ ellenőrzés 2014. január elején fejeződött be, hasonlóan lesújtó végeredménnyel. A Jobbik gazdálkodásának ellenőrzése során kiderült, hogy a párt beszámolói egyik évben sem mutattak megbízható és valós összképet. A számviteli bizonylatok, nyilvántartások nem támasztották alá a beszámolókat, jelentős eltérés volt a kiadásoknál is. Az adományozók nevét, az adományok értékeit nem teljes körűen tették közzé, valamint a beszámolók leltárral történő alátámasztása is hiányos volt.
2016 szeptemberében zárult le a 2013-2014-es évek gazdálkodásának ellenőrzése. Természetesen ekkor is sorozatos szabálytalanságokra derült fény. A Jobbik 2013-as beszámolója, illetve 2014-es pénzügyi kimutatása sem felelt meg a törvényi előírásoknak. A párt 2013-ban és 2014-ben nem a gazdasági események tényleges tartalmának megfelelően számolta el a kiadásait. Az ÁSZ azt is feltárta, hogy párt 2013-as és 2014-es könyvvezetése és gazdálkodása nem felelt meg a jogszabályok előírásainak. A párt a törvényi előírások ellenére nem hozott létre felügyelőbizottságot, az ellenőrzési rendszerét pedig nem működtette megfelelően.
2017 augusztusában kezdte meg az ÁSZ a Jobbik 2015-2016. évekre vonatkozó ellenőrzését, amely során az ÁSZ álláspontja szerint a párt nem biztosította a számvevőszéki ellenőrzés program szerinti lefolytatását, és nem igazolta a közpénzekkel való átlátható és elszámoltatható gazdálkodását. A Jobbik 2015-ben és 2016-ban egyaránt 475 millió 800 ezer forint – tehát a két év alatt több mint 950 millió forintnyi – központi költségvetési támogatásban részesült. Ezt azt jelenti, hogy a számvevőszék vizsgálata szerint a párt csaknem egymilliárd forint közpénzzel nem számolt el megfelelően az adófizetők felé. Ezt egyébként a nyomozóhatóság határozata sem cáfolta, csupán a számvevőszéki ellenőrzés akadályozásával kapcsolatban nem talált szándékos bűncselekményre utaló körülményt. Az ÁSZ tájékoztatása szerint a nyomozóhatóság határozata nem befolyásolja a 2018. január 8-án nyilvánosságra hozott számvevőszéki jelentés megállapításait. Ez azért lényeges, mert az ÁSZ a Jobbik 2017. első félévi – vélelmezhetően törvénysértő – plakátszerződéseivel kapcsolatban több mint 331 millió forintos tiltott párttámogatást tárt fel.
Nos, erre mondta a Hír TV-ben Varga-Damm Andrea, a Jobbik képviselőjelöltje, hogy a párt gazdálkodásában „minden szabályosan zajlik, ez nem kétséges”. Van még kérdés?
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS