Hódmezővásárhelyen ugyanannyian szavaztak a kormánypárt jelöltjére, mint 2014-ben, tehát a Fidesz-tábor elment szavazni, viszont növekedési potenciál az összellenzéki projektben volt – nyilatkozta a csütörtöki Heti Válaszban megjelent páros interjúban Török Gábor. Az elemző szerint a kampány során az ellenzéki pártoknak minden visszaléptetés nagy veszteség, az áldozatvállaló párt töredékszavazatokat, listás szavazatot és állami támogatást is veszít. Az OLAF-üggyel kapcsolatban megjegyezte, biztosra veszi, hogy van rendezője a botránynak. Mráz Ágoston Sámuel ugyanitt arról beszélt, jobb egy pofon, mint egy pofára esés, és a hódmezővásárhelyi választásnak inkább mozgósító hatása lesz a Fidesz-táborra. Hozzátette, Vona Gábor mintha arra várna, hogy vége legyen az egész választásnak, majd megjegyezte, ha jósolni kellene, a Jobbik egy év múlva a mai formájában nem fog létezni, szétfeszítik a néppártosodási ellentétek.
Török Gábor a Heti Válaszban megjelent a közös interjúban arról beszélt, Hódmezővásárhelyen ugyannyian szavaztak a kormánypárt jelöltjére, mint 2014-ben, tehát a Fidesz-tábor elment szavazni, viszont növekedési potenciál az összellenzéki projektben volt. Hozzátette, nem sikerült elhitetni az emberekkel, hogy a választás Soros Györgyről és a migrációról szól. Elmondta, elvileg jót is tehet a Fidesznek ez a bukta, de ártalmas lehet, ha belső viták indulnak meg, mivel szerinte nem lehet már módosítani a kampányt, az csak összezavarná a választókat. Török Gábor szerint a negatív kampány nem volt hatástalan, ugyanakkor a folyamatos negatív kampánynak és a vele párhuzamosan futó „propagandának” vannak korlátai. Úgy látta, áthidalhatatlanra nőtt a szakadék a kormánypárti és az ellenzéki szabazók között, a Fidesz be van zárva saját szavazótáborába.
Van rendezője az OLAF-botránynak
Az egyéni választókörzetek és a koordinált ellenzéki jelöltállítás kapcsán úgy látta, minden párt tudja, hol győzhető le a Fidesz. Az ellenzélki pártoknak ugyanakkor minden visszaléptetés nagy veszteség, „az áldozatvállaló párt töredékszavazatokat, listás szavazatot és állami támogatást is veszít.” Mint hangsúlyozta,
kockázatot csak akkor érdemes vállalni, ha nagy valószínűséggel garantálja, hogy általa minden szereplő jelentős számú egyéni mandátumot nyerhet.
Török Gábor megjegyezte, amíg tart az egyezkedés a visszaléptetésekről, a Fidesz megpróbálhat zavart, feszültséget kelteni az ellenzéki pártok között. Török Gábor arról is beszélt, sok emberben volt egyfajta várakozás egy választási „atombombára”, amelyet lehet hogy úgy dobtak le, hogy észre sem vettük. Az OLAF-ügy szerinte nem egyből robban, hanem lassan bontakozik ki. Hozzátette,
biztosra veszem, hogy van rendezője ennek a botránynak, így az sem véletlen, hogy pont most, és pont így jelent meg.
Hozzátette, ezt a bombát még nem hatástalanították, az ugyanis nem ér, ha azt mondjuk az OLAF-iratokra, hogy brüsszeli kampányjelentések.
A kedvenc csapatuknak adtak kevésbé veszélyes piros lapot
Mráz Ágoston Sámuel a páros interjúban ugyanakkor arról beszélt, úgy tűnik, a Fidesznek Hódmezővásárhelyen nem volt növekedési képessége. A jobboldali párt inkább a helyi eredményeket próbálta hangsúlyozni, miközben az ellenzéki jelölt országos jelentőségűvé emelte a szavazást, és ezzel nyert. Megjegyezte, a Fidesznek vannak még mozgósító tartalékai a migrációs tematikában is. Mráz Ágoston Sámuel a Hódmezővásárhelyi szavazás kapcsán arról is beszélt, jobb egy ilyen pofon, mint egy pofára esés, a történteknek inkább mozgósító hatása lesz a Fidesz-táborra. Hozzátette, inkább a részvételi hajlandóságban okozott igazi meglepetést az időközi választás, sokkal többen mentek el szavazni, mint bárki számított volna rá. Az elemző hangsúlyozta, a részvétel április 8-án is kulcskérdés lesz. Megjegyezte ugyanakkor, az volt a legmeglepőbb számára, hogy
a város működőképessége, stabilitása mennyire nem számított a helyieknek.
Hozzátette,
lehet, hogy többen a kedvenc csapatuknak adtak kevésbé veszélyes piros lapot.
A Jobbik egy év múlva nem fog létezni a mai formájában
Az egyéni választókerületek és az ellenzéki visszalépések kapcsán Mráz Ágoston Sámuel arról beszélt, hasonló felállás, azaz egy kormánypárti és egy ellenzéki jelölt nagyon kevés helyen lesz. Hozzátette, a pártok nem tehetik meg, hogy nem kampányolnak egymás ellen. Elmondta, Orbán Viktor számottevően népszerűbb, mint a Fidesz, ha az egyéni választókerületekben is az ő személye a választás tétje, az előnyt jelenthet. Arról is beszélt, véleménye szerint Gyurcsány Ferenc a legeredményesebb ellkenzéki politikus, agresszív és célratörő, Szél Bernadett is ügyesen építette fel magát. Ugyanakkor Vona Gábor mintha arra várna, hogy vége legyen az egész választásnak. Az elemző megjegyezte, ha jósolni kellene, a Jobbik egy év múlva a mai formájában nem fog létezni, szétfeszítik a néppárdtosodási ellentétek. Az sem világos szerinte, hogy a jelenlegi kampányban mely szavazókat akarja megszólítani a Jobbik. A konzervatívokat, a Fideszből kiábrándultakat, vagy volt baloldaliakat? Az elemző hozzáetette, a Jobbiknak van még tartaléka a mérésekhez képest, ugyanakkor Vona Gábor nem tud választ adni a fenti dilemmára. Arról is beszélt, Brüsszel beavatkozik a magyar kampányba, ezt saját maga is megtapasztalhatta az uniós fővárosban. Az OLAF-üggyel kapcsolatban megjegyezte, a Fideszben is jót tenna ha valami olyan elhangozna, hogy zéró tolerancia van a korrupció ellen.
A teljes interjú a Heti Válasz csütörtöki számában olvasható.
Fotó: valasz.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS