Óriási vihart kavart az a szerdai hír, hogy a Facebook kicenzúrázta Lázár János videóját, amiben arról a köztudomású tényről beszélt, hogy az elképesztő számú migráns miatt Bécs már nem hasonlít régi önmagára. Ám messze nem ez volt az első eset, amikor a Facebook magukat törvények fölött állónak képzelő, rejtőzködő cenzorai beavatkoztak a magyar közéletbe, így végső soron a választások kimenetelébe. A PestiSrácok.hu most bizonyítékot szerzett arra, hogy a hivatalosan Írországban székelő európai Facebook-központ megbízható és megbízhatatlan kategóriába sorolja a magyar hírportálokat. Utóbbiakat – köztük lapunkat – karanténba helyezi és igyekszik elzárni az olvasóitól, amit az egyik Facebook alkalmazott a PestiSrácok.hu-nak be is vallott. Koltay András médiajogász, egyetemi tanár szerint a Facebook (és több más internetes világcég) kiszervezi magát az állam és a bíróságok felügyelete alól és bekebelezi a nyilvánosságot.
Emlékezetes, hogy nemrég napokra letiltották a 888.hu és a PolgárPortál Facebook-oldalát, de a PestiSrácok.hu szerkesztői is rendszeresen kénytelenek szembesülni Mark Zuckerberg gondolatpribékjeinek önkényével. Portálunk mindenben aláveti magát az uniós és a magyar jogszabályoknak és a médiahatóságnál is regisztráltatta magát, mégis rendszeresen felfüggesztik szerkesztőinket, karanténba helyezik posztjainkat, letiltják promócióinkat, mitöbb: még viccelődésre is marad idejük, hiszen a PestiSrácok.hu tevékenységi körét a rendszer ennek a hétnek az elején “hír- és médiaoldalról” “politikai szervezetre, kormányzati szolgáltatásra” módosította. (Szerencsére első meglepetésünk után sikerült helyreállítani az eredeti kategóriát.)
Ez a balliberális oldalon elterjedt megbélyegzés kétséget kizáróan magyarul tudó, a magyar közéletet ismerő cenzorokra vall, pedig a Facebooknak hivatalosan nincsenek magyarországi alkalmazottjai. A felügyeletet Írországból látják el és a promócióra kifizetett százezrekről is – kikerülve a magyar adóhatóságot, köztük az itthon kötelező 7 százalékos reklámadót – egy dublini címről állítanak ki elektronikus nyugtát. Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő szerint evvel egyébként tönkrevágják a magyar reklámpiacot, de ez egy másik probléma. A Zuckerberg-galaxis tehát nemes egyszerűséggel kivonja magát a magyar médiahatóság és a sajtóra vonatkozó törvények alól.
Promóció nélkül egy híroldal halott a Facebookon
Ráadásul közismert, hogy a Facebook az év elején – országra szabott módon – teljesen átírta a bejegyzések, hírek terjedésének algoritmusát, aminek következtében a közéleti témák háttérbe szorultak és gyakorlatilag még a követői körhöz is csak akkor jutnak el, ha azokat sok ezer forintos promócióval erősítjük meg. Csakhogy a promóciót ellenőrzésnek vetik alá, ami a kormánypárti narratívát erősítő hírek, vagy a migránsokról szóló negatív információk esetében gyakran elutasítással végződik. Az Origo.hu is megírta, hogy a promócióit rendszeresen törlik, de olyan extrém helyzetek is előfordulnak, mint amikor a kommunizmus áldozatainak emléknapján arra hivatkozva utasították el a Köbli Norberttel, az Örök tél című Gulág-dráma forgatókönyvírójával készített 061.hu-interjúnk promotálását, hogy az olyan bejegyzést reklámoz, amely “negatív élményt okoz” az olvasónak. Valóban, minthogy a Gulág 800.000 magyar számára igencsak negatív élmény volt… Mégis kíváncsiak lennénk rá, hogy a minden bizonnyal magyar anyanyelvű cenzor ezt meg merné-e csinálni egy holokausztfilm reklámjával?
Természetesen minden promóciónk elutasítását, szerkesztőink letiltását az erre rendelkezésre bocsátott együgyű párbeszédpanelen megpanaszoljuk, ám a Facebook rendszerint válaszra sem méltat bennünket, miközben a Zuckerberg-platformnak más országokban látható arca van. Angela Merkel német kancellár kezdeményezésére például a német kormány bűnözőknek kijáró rajtaütéssel és több ezer eurós büntetéssel sújtja az Fb-n “gyűlöletbeszédet” posztolókat. Persze a gyűlöletbeszéd valójában a migráció és a migránsok bűncselekényeinek bírálását jelenti. A Facebook cenzúrázását Zuckerberg és Merkel ráadásul egy Soros Györgyhöz köthető szervezetre, az International Fact-Checking Network-re bízta, miként a 888.hu tavaly felhívta rá a figyelmet. Ilyen fajta bizalmas viszony persze a “populista-fasiszta” magyar jobboldali kormányzatnak nem jár ki, hiszen amint az Origo.hu a héten (a PS-hez hasonlóan) megtudta: a Facebook regionális vezetői kizárólag a hazai ellenzéki vezetőkkel folytattak bizalmas megbeszélést a választási kampány feladatairól.
Homokszem került a gépezetbe, “Philip” elkotyogta a titkot!
Mégis homokszem kerülhetett a gépezetbe, amikor a PestiSrácok.hu-t először a +353-1-259-9693-as írországi telefonról, majd egy, az esethez generált @support.facebook.com-os mailcímről megkereste egy magát csupán “Philipként” bemutató, angolul és tört magyarsággal beszélő férfi, azt állítva, hogy ő lesz a mi hirdetésoptimalizálási menedzserünk. Rögtön azt válaszoltuk, hogy mindez remek, de az optimalizálás előtt a karanténból kéne kiengedni a portált, hiszen miközben a Facebook összes azonosítási követelményének (telefonszám, cím, biztonságos elérés, sőt, magyar médiahatósági regisztráció beküldése) eleget teszünk, a 444.hu-HVG.hu-24.hu etc. társaság híreivel szemben a mi promócióink 12-24 órán át ellenőrzésre várnak, majd sokszor furcsa indoklással a kukába kerülnek. “Philip” az első levélváltáskor naivan megnyugtatott bennünket, hogy ez valami tévedés lehet, hiszen valóban megfelelünk minden előírásnak, azonnal rákérdez. Majd az egyre terebélyesebb csevegés furcsa fordulatot vett (a levelet lefordítottuk):
Kedves Bori!
Értem a frusztrációját ebben a kérdésben. Tudom, hogy elképesztően frusztráló, éppen ezért mindent megtettem azért, hogy megoldást találjak a gondjukra.
Mégis, az a Facebook belső eljárásrendje, (policyje), hogy csak azok a honlapok, amelyeket igazoltunk, és ellenőriztünk alkalmasak arra a lehetőségre, amelyet Ön kérelmezett. Én megpróbáltam keresztülvinni az ügyüket a belső csapaton, de sajnos sikertelenül. Sajnos többet nem tehetek Önökért.
Sok szerencsét kívánok a továbbiakban,
Philip.
Koltay András: A médiapiac és a nemzetállami nyilvánosság bekebelezése folyik!
A médiajogász így folytatta: A nagy online platformok tehát két különböző logika alapján is végzik a tartalmak szabályozását, naponta, tömeges mértékben világszerte. Ezen felül e szolgáltatóknak politikai agendájuk is van, a médiapiac és a nemzetállami nyilvánosság bekebelezése gazdasági érdekeiken túl világnézeti megfontolásaik terjesztését is szolgálja.
Miközben az internet alig húsz éve a véleményekhez való korlátlan hozzáférést ígérte, a véleménymonopóliumok kialakulásának ma nagyobb a veszélye, mint korábban bármikor.
A nemzetállamok pedig részben tehetetlenül nézik végig, amint jogrendszerük erodálódik, a nyilvánosság védelmét célzó alkotmányos szabályaik kiüresednek, részben pedig önként is átadják a jogalkalmazási feladataik egy fontos részét a nagy technológiai óriások számára. Amíg korábban az állam és polgárai viszonyában kellett biztosítani az egyéni szabadság védelmét, korlátokat állítva előbbi elé, úgy az online térben az alapvetőnek számító hármas viszonyrendszerben (állam, polgárai és a szolgáltatók) kellene az emberi jogok évszázadok alatt kiforrott elveinek, szabályainak alkalmazását továbbörökíteni – ez lesz várhatóan a médiajog következő évtizedeinek nagy feladata – mondta el Koltay András.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS