A szembenézés elmaradásáért a rendszerváltás utáni médiarendszer is felelős, mivel nem nagyon foglalkoztak az ügynökkérdéssel – nyilatkozta a Hetek-nek adott interjújában Mező Gábor, hozzátéve, ez már csak azért sem lehet meglepő, mivel „a legtöbb újságnál kulcspozíciókat foglaltak el az ügyben érintett emberek”. Hangsúlyozta, sem szembenézés, sem bocsánatkérés nem történt, így a társadalom nem tudott megfelelő információk birtokában dönteni ezeknek az embereknek a pályafutásáról.
Mező Gábor a Heteknek adott interjúban arról beszélt, a rendszerváltás körüli történéseket erősen manipulálták. Hozzátette, messzemenő következményei vannak annak, hogy az ügynökkérdésben semmiféle tisztázás nem történt. Az átvilágítás jóval később, és eléggé felemás módon történt. Az újságíró szerint ugyanakkor még ennél is nagyobb baj, hogy sokakat hiába világítottak át, mégsem derült ki róluk semmi, mert a dossziéik nem kerültek át a levéltárba.
De ami a legfontosabb: sem szembenézés, sem bocsánatkérés nem történt, így a társadalom nem tudott megfelelő információk birtokában dönteni ezeknek az embereknek a pályafutásáról
– fogalmazott. Arról is beszélt, a szembenézés elmaradásáért a rendszerváltás utáni médiarendszer is felelős, mivel nem nagyon foglalkoztak a kérdéssel. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ez már csak azért sem lehet meglepő, mivel „a legtöbb újságnál kulcspozíciókat foglaltak el az ügyben érintett emberek”.
Mező Gábor elmondta, a hálózati emberek narratívájára jellemző, hogy arra hivatkoznak, muszáj együttműködni. Hozzátette, aki külföldi tudósító volt, az valamilyen szinten a hálózat embere volt. Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy az illető be volt szervezve, mert lehetett annyira megbízható is, hogy erre sem volt szükség. Ezeket nevezték társadalmi kapcsolatnak.
Az ügynökakták nyilvánosságával kapcsolatban úgy fogalmazott,
szerintem a teljes iratnyilvánosságnál sokkal fontosabb lenne, hogy a közvélemény valódi képet kapjon a hálózat működéséről.
A teljes interjú a Hetek hetilapban olvasható.
Forrás: hetek.hu; fotó: hamvasintezet.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS