A Szegedi Törvényszék jogerősen helybenhagyta Czeglédy Csaba előzetes letartóztatásának az elrendelését. A Csongrád Megyei Főügyészség határozottan visszautasítja a gyanúsított és védői az ügyészségi eljárást törvénysértőnek és a jogállamiságot megcsúfolónak minősítő nyilatkozatait. Azok minden alapot nélkülöznek – áll az ügyészség azon válaszában, amelyet a PestiSrácok.hu kérdéseire küldtek.
Felidézik azokat a nyilatkozatokat, amelyek által Czeglédy Csaba és védői az ügyészségi eljárást durván bírálták. Többek közt első számú védője egy kereskedelmi televízióban azt mondta, hogy az ügyészség megsértette védence mentelmi jogát, mivel olyan bűncselekmény miatt rendelték el őrizetbe vételét, és hallgatták ki gyanúsítottként, amelyre nézve a mentelmi jog felfüggesztése nem történt meg. A védő hivatkozott arra az eljárási akadályra is, amely szerint ugyanabban az ügyben nem lehet újra a gyanúsítottat őrizetbe venni.
Ugyanebben a műsorban más, magukat jogi szakértőknek nevező megszólalók kifejtették azt is, hogy az ügyészség eljárása, a törvénysértés mellett a jogállam megcsúfolása is.
Hivatkozási alap volt az is, hogy dr. Czeglédy Csabát a nyolc hónap alatt egyszer hallgatták ki gyanúsítottként, és azt is ő kérte. Felrótták azt is, hogy az ügyész az ülésen dr. Czeglédy Csaba érdekében megnyilvánuló politikai befolyást emlegetett. Jogsértésnek nevezték azt is, hogy a védő az ülés napján reggel 8 órakor kapott 2000 oldalnyi iratot, és esélye sem volt így a felkészülésre – sorolják mind azokat a megnyilvánulásokat, amelyekkel Czeglédy és védői becsmérelték az eljárást és az abban résztvevő hatóságokat- fogalmaz a Csongrád Megyei Főügyészség közleménye.
Czeglédy Csaba előzetes letartóztatásáról hozott bírói döntésről ITT számoltunk e videóval!
A Szegedi Törvényszék szerint is minden jogszerűen történt
A bíróság jogerős végzésében megállapította, hogy a legfőbb ügyész indítványozta a gyanúsított mentelmi jogának felfüggesztését, és az eljárás folytatásának, a gyanúsított őrizetbe vételének törvényi akadálya nem volt. A mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítványban szerepelt mind a korábbi gyanúsításban közölt költségvetési csalás bűncselekménye, mind pedig a nyomozás során feltárt, és az ismételt őrizetbe vétel alapjául szolgáló további bűncselekmény, a gazdasági csalás bűntettének gyanúja is – fogalmaznak.
A bíróság a jogerős végzésében azt is megállapította, hogy az előzetes letartóztatás elrendelésének feltételei mind az általános okok, mind a különös okok tekintetében fennálltak.
Czeglédy kifejezetten akadályozta az eljárást és próbálta befolyásolni a tanúkat
Az ügyészség szerint az eljárás meghiúsításának a veszélye többek között azért is fennáll, mivel dr. Czeglédy Csaba a nyomozás során utasításokkal látta el az eljárás több szereplőjét arra nézve, hogy a nyomozó hatóság előtt milyen magatartást tanúsítson, milyen adatokat közöljön.
Emlékeztetnek, hogy dr. Czeglédy Csabát mindeddig öt alkalommal hallgatták ki gyanúsítottként. Ezen túl az előzetes letartóztatás tárgyában tartott üléseken is vallomást tehetett. Több alkalommal szembesítésre hívta a nyomozó hatóság a gyanúsított védőjét, aki ezen alkalmakkor közölte, hogy az időpontok nem felelnek meg, a nyomozati cselekmények ezen okból hiúsultak meg.
Gyurcsányék a bíróság előtt felvonulva próbáltak nyomást gyakorolni
A Csongrád Megyei Főügyészség válaszában kitért a Demokratikus Koalíció vezetése, Gyurcsány Ferenc, Molnár Csaba és társaik bíróság előtt és a folyosón való felvonulására, amely által politikai nyomást kívántak gyakorolni a döntéshozókra.
Az eljáró ügyész az ülésen arra tett indítványt, hogy a bíróság az iratok tartalma alapján döntsön, és hagyja figyelmen kívül azt a politikai nyomásgyakorlást, amely, többek között, a bíróság épülete előtt az ülést, és így a döntést megelőzően tartott sajtótájékoztatón elhangzottakban, az eljárás résztvevőinek felelősségre vonására tett nyilatkozattal nyilvánult meg – fogalmaz a közlemény.
Az ügyészség válaszából az is kiderül, hogy még Czeglédy védője is zsarolni próbálta a bíróságot.
Az előzetes letartóztatás elrendelése előtt maga a védő jelentette ki, hogy amennyiben 6 órával az ülés előtt nem kapja meg az iratokat, nem indul el, és nem vesz részt az ülésen. Bár a jogszabály ezzel kapcsolatban határidőt nem, csak annyit ír elő, hogy az ügyészi indítványt megalapozó iratokat a védőnek kézbesíteni kell, az ügyészség kifejezetten a védő kérésének megfelelő időpontban, az ülés kezdete előtt 6 órával, rendelkezett azok kézbesítéséről, így az ezen eljárást jogsértőnek minősítő hivatkozás értelmezhetetlen – írják.
Aláhúzzák, hogy az ügyészség eljárása, a bíróság jogerős végzésével is alátámasztottan teljes mértéig jogszerű volt.
Az ügyészség eljárása a bíróság jogerős végzésével is megállapítottan jogszerű és törvényes volt. Az ügyészség nemcsak dr. Czeglédy Csaba, hanem ezt követően Kőrös Gusztáv országgyűlési képviselőjelölt esetében is hasonlóan, ugyanezen jogszabályhelyekre hivatkozva, hasonló időszerűség mellett járt el.
Mindezekre figyelemmel az ügyészség eljárását törvénysértőnek és a jogállamiságot megcsúfolónak minősítő nyilatkozatok minden alapot nélkülöznek – írja a Csongrád Megyei Főügyészség.
Vezető kép: PS archív
Facebook
Twitter
YouTube
RSS