Annyira nem kell az egészségügyi fejlesztés, az új egészségház a kerepesi ellenzéknek, hogy még többmillió forintos népszavazást is hajlandó volt kierőszakolni az elképzelés ellen, sőt már a budapesti ligetvédők mintájára kicsiben az építkezés megakadályozását tervezi. Bár a 2018-as választási kampány középpontjába az egészségügyi fejlesztések és az elégséges bérkompenzáció elmaradását állította az ellenzék, helyi szinten a mindenki számára egyenlő közelségre lévő új egészségház megépítését mégis megfúrni igyekszik, holott a jelenlegi két helyen zajló egészségügyi ellátás igazságtalan eloszlású és nem is biztonságos. A portálunknak nyilatkozó helyi orvos szerint ráadásul a település központjában jelenleg kihasználatlan füves területre tervezett, de azt zöld-ligetes jellegében megőrző egészségközpont végre olyan közösségi teret is létrehozna, amely összehozná a régóta ellenségeskedő településrészeket, és egy új lokálpatrióta polgárság kialakulásának motorja lehetne.
Alig egy hete helyi népszavazást tartott Kerepes arról, épüljön –e új egészségközpont a település központjában lévő jelenleg beépítetlen területen. Az elképzelést megtámadó, különben összellenzéki összefogású csoport – élükön Gombkötő Róbert (Együtt-PM), Víg János (Jobbik), Nagy Irén (Szilasligeti Teleház), Liptay Gábor (Összefogás Kerepesért), Springer Friedrich (Német Önkormányzat) – aktivistái a helyiek beszámolója szerint még a HÉV megállókban is szórólapokkal kísérgették a helyieket, és az ellen agitáltak, hogy mondjanak nemet a tervezett egészségközpontra, és a mellé tervezett játszótérre és szabadidőparkra. Az általuk csak Betonligetnek csúfolt elképzelést az ellenzék annak ürügyén utasítja vissza, hogy ezzel felszámolnának egy értékes egybefüggő zöldterületet a település szívében, fákat vágnának ki. Álláspontjuk szerint az általuk csak Rét-ként emlegetett területet jellegében olyannak kell megtartani, amilyen, és a jelenlegi két rendelőt kellene inkább felújítani, kibővíteni, illetve más helyen építeni fel az egészségközpontot. A 6,6-7 millió forintba kerülő népszavazás bár eredménytelenül zárult, mégis győzött a NEM-ek aránya. Az önkormányzat tehát folytathatja a terv megvalósítását, ugyanakkor az ellenzők Facebook-csoportjában máris megjelentek olyan hangok, hogy a budapesti városligeti fejlesztések akadályozásának mintájára kicsiben hasonló módon kell akadályozni az építkezést.
Az egészségház építését támogató egyik hozzászóló ugyanakkor arról ír, az elképzelés ellenzői alapvetően csak még súlyosbítják azt a tényt, hogy a környező települések rendszeresen happolnak el, vesznek el fejlesztéseket. Mint felidézi, a területet 1937 óta Kerepes-Szilasligetnek hívják, majd a ’70-es évek elején Kerepestarcsa lett. A rendszerváltás után arra bíztatták a szilasligetieket és a kerepesieket, hogy szavazzanak a Kistarcsától való leszakadásra, így új önkormányzattal újra Kerepes-Szilasligetnek fogják hívni a községet. Végül a települést Kerepesnek nevezték el, de az érezhető ellenségeskedés és identitási problémák fennmaradtak, az elnevezés körüli hercehurca miatt a fejlesztések elmaradtak, vagy máshol valósultak meg Kerepes-Szilasliget kárára.
Nincs jobb alternatíva az egészségközpont elhelyezésére
A tisztázás érdekében Facebook-bejegyzésben vetette össze az érveket és az ellenérveket a portálunknak is megszólaló dr. Vaszil László, orvos. Mint elöljáróban felhívja a figyelmet, az új egészségközpont elképzelése véleménye szerint kifejezetten a rét “liget”-es jellegére épít, a látványképeken jól látszik, hogy az koncepció lényege, hogy a védett facsoport, a liget “beszövi” az épületkomplexumot. Hozzáteszi, hogy az állításokkal ellentétben a védett fasor sem lesz kivágva. Arra is felhívja a figyelmet, hogy a jelenlegi rendelők kicsik és nem bővíthetőek, a gépészet elavult, az ellátás elosztása pedig igazságtalan. Felújításuk esetén valójában két teljesen új rendelőt kellene építeni, és az így létrejövő magasabb költségek mellett nem oldódnának meg olyan alapvető problémák, mint a parkolás, vagy az ellátás igazságtalan elosztása.Vaszil László arra is felhívja a figyelmet bejegyzésében, hogy hamis az az állítás, hogy 200 milliós „ingatlanmutyi” készülne. Mint hangsúlyozza, a jelenlegi képviselőtestület elkötelezett amellett, hogy nem emeli az adókat, és hitelt sem akar felvenni a pályázathoz szükséges önrész biztosítsára, ugyanakkor a területen lévő városi telkek eladásából származó bevétel jó alap lehet az indulásra. Mint megjegyzi, az ellenzők által következetesen rét-nek nevezett terület „Településközpont”. Végezetül kitért arra is, hogy az ellenzők által fölvetett egyetlen alternatív helyszín (focipálya, Szent Anna templom melletti domb, Szérűskert, Gyár utca melletti terület) sem megfelelő főleg a HÉV-től való távolság és a megközelíthetőség szempontjából.
Jelenleg igazságtalan az egészségügyi ellátás
Dr. Vaszil László portálunk kérdésére elmondta, orvosi, egészségügyi szempontból elsősorban azt kell figyelembe venni, hogy a jelenleg mintegy 12 ezer fős település nagyjából 14 ezer fővel fog tetőzni a lakosságszám tekintetében, és ezt az embermennyiséget a két kisméretű rendelő és a kevés számú orvos már képtelen lesz kiszolgálni. A két helyszín miatt már most is előfordulhat, hogy valaki nem jut azonnal orvosi ellátáshoz, amikor szüksége van rá, sőt a fogorvosi rendelés, a vérvétel vagy a defibrillátor is csak az egyik helyen található. Mint összegezte, a jelenlegi rendszer igazságtalan a szolgáltatások elosztása kapcsán, nincs egyensúlyban, és legfőképpen nem kiszámítható és nem biztonságos a hozzáférés tekintetében. Megjegyezte továbbá, hogy bár ezt kevesen veszik figyelembe, de alapvetően gazdaságtalanabb két elavult, nehezen üzemeltethető rendelőt fenntartani, mint egy újat, hiszen így például magasabb a rezsiköltség illetve két helyen kell gondoskodni a veszélyes hulladék elszállításáról vagy éppen a hólapátolásról és a fűnyírásról. Egy tömbösített egészségközpont esetén a fenntartási költség majdnem felére csökkenne, amit véleménye szerint vissza lehetne forgatni, és a kiegészítő szolgáltatások minőségét tovább javítani.
Egészségház mindenkitől egyenlő távolságra
Dr. Vaszil László arról is beszélt, a jelenlegi rendelők korábban családi házak voltak, amelyeket fokozatosan bővítettek, alakítottak át, de a célnak igazán sosem tudtak megfelelni, például az alapterületük, és az elrendezésük sem felel meg a rendelő funkciónak és a hatályos jogszabályoknak. Ennek köszönhető az is, hogy az ÁNTSZ csak ideiglenes működési engedélyt ad ki az épületekre. A tiltakozók részéről ellenérvként hangzott el, hogy inkább a két rendelő felújítása lenne a jobb megoldás, mert így mindenki számára közelebb van az orvosi ellátás. Vaszil László ugyanakkor úgy vélte, tényszerűen megvizsgálva kiderül, hogy pusztán a felújítás nem lenne elegendő. Hiába cserélik ki a nyílászárókat vagy újítják meg a gépészetet, valójában a jogszabályoknak megfelelő működéshez komplett átépítésre és bővítésre lenne szükség, de ennek is meg lennének a területen a fizikai korlátai, amelyek miatt idővel a növekvő lakosságszámot már nem tudnák kiszolgálni ezek az épületek sem Ráadásul a már most meglévő alapvető problémákat – mint pl. a szolgáltatások egyenlőtlen elosztása és a hozzáférési nehézségek – ez a beruházás egyáltalán nem oldaná meg. További nehézség lenne, hogy amíg a nagyszabású átalakítások folynának, addig nem volna hova elhelyezni a rendeléseket. Hangsúlyozta, az új egészségközpont építése mellett az szól, hogy a város kellős közepére tervezik, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy másfél kilométernél messzebb senki nem fog lakni a rendelőtől, és ez optimális kompromisszum mindenki számára. Ráadásul pályázni sokkal egyszerűbb egy új egészségügyi központra, mint kettő bővítésére. Hozzátette, az új egészségközpont ráadásul már most úgy van megtervezve, hogy az előre láthatólag 5-10 éven belül szükséges praxisbővítést be tudja fogadni és a jövőben felmerülő kiegészítő szolgáltatások igénye szerint akár tovább is bővíthető legyen, bővülhessen a szolgáltatások köre, javuljon annak minősége, különös tekintettel a felnőtt háziorvosi és a gyermekorvosi szakellátásra, amelyre egyre nagyobb igény mutatkozik.
Az egészsgközpont építésével új közösség formálódhat
Arról is beszélt, a tiltakozók által következetesen rétnek emlegetett területről mindenki tudja, hogy azok valójában magántulajdonban lévő belterületi építési telekek. Ez a terület jelenleg azért nincs beépítve, mert a helyi szabályozás miatt városközponti besorolásba esik, így közönséges lakóház nem építhető oda. Felidézte, korábban valóban volt arra terv, hogy lakópark épül a területen, két másik, már megépült lakópark mintájára. A lakosok ugyanakkor pontosan érzékelték, hogy ezek a lakóparkok szűkösek, silány minőségűek, nem nyújtanak megfelelő életteret, ezért ezt az elképzelést akkor megakadályozták. Elmondta, véleménye szerint a jelenlegi az eddigi legjobb elképzelés a terület hasznosítására, egyértelmű és logikus lépés az önkormányzat részéről, amelynek ráadásul van is a tulajdonában itt földterület. Szinte adja magát, hogy itt épüljön meg egy városközpont jellegű terület, megőrizve az eredeti réti-ligetes jelleget. Ennek a területnek a szíve lenne egy autóval, busszal, HÉV-vel, kerékpárral és gyalog is jól megközelíthető rendelőkomplexum, a megfelelő méretű parkolóval, mellette egy játszótér és közpark erdővel, ahol az emberek találkozhatnak, beszélgethetnek, kihozhatják a gyerekeiket játszani, és amely mellé kiépülhet az a szolgáltató-szektor, amely igazi zöld, de városközponti jelleget kölcsönözne a területnek. Vaszil László megjegyezte, Kerepes az agglomerációs hatások áldozata, tulajdonképpen nincs hová menni szórakozni, sétálgatni, közösségi életet élni, és ez az elképzelés végre ezt a nagy hiányosságot is orvosolni tudná. A szavazás kapcsán megjegyezte, hogy az eredmény valójában Kerepes és Szilasliget hagyományos szembenállását tükrözi, holott éppen egy ilyen egészségközpont és zöld, ligetes új városközpont segíthetne abban, hogy az ellentétek feloldódjanak, és egy valódi, lokálpatrióta közösség formálódhasson.
Portálunk érdeklődött a tiltakozóknál is, amennyiben választ kapunk, természetesen leközöljük az ő véleményüket is.
Forrás: Facebook.com/PestiSrácok.hu; vezetőkép: kerepes.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS