Telemarketinges nyelven civil összefogásnak álmodott – amelyből az összes ellenzéki pártot kizárja – árnyékönkormányzatot (mert árnyékkormány-tag volt már), árnyék-iparkamarát és árnyék-propagandahivatalt gründol Pécsett az áprilisi választáson az Országgyűlésbe függetlennek mondott képviselőként bejutott Mellár Tamás. Aki annyira aggódik Pécsért, hogy új mozgalmának még egy Facebook-profilt ( „Van erről már egy Facebook-papírunk is” ) is létrehozatott az ehhez értőkkel.
Az egykor a Fideszt erősító, majd a jelek szerint április óta az őt a voksoláson támogató pártokat – az MSZP, a DK, a Párbeszéd és az Együtt – is faképnél hagyó Mellár (Legalábbis helyben, mert az Országgyűlésben csak belépett a Párbeszéd frakcióba.) egy értelmiségiekből álló csapatott toborzott össze, hogy annak tagjaira hivatkozva bizonyítsa be a baranyai megyeszékhely katasztrofális helyzetét, teljes eladósodottságát, az Apokalipszis közelségét, amelyet természetesen csakis egyedül a Fidesz és a fideszes városvezetés okozott. Mellárék nem a levegőbe beszélnek, a kezdeményezés része például egyebek mellett az a meghökkentő innovácáiós elképzelés is, hogy szeretnék megismerni az emberek véleményét. Bár a zászlóbontásról szóló néhány perces sajtótájékoztató kezdetén még arról volt szó, hogy a mozgalom először is Pécs megmentéséről, később pedig a felvirágoztatásáról szól, néhány mesteri alákérdezés után azért kiderült, hogy a távlati cél a politikai nyomásgyakorlás a kormánnyal, illetve az önkormányzattal szemben. Ez az elképzelés nem tanúskodik komoly győzelmi reményekről, pedig a helyi pletykák szerint lelkesen keresik azt a a fiatal Facebook-képes közgazdászt, aki majd Mellár Tamás jedi mester támogatásával legyőzi Orbán Viktor (olvasatukban a Sith nagyúr) pécsi helytartóját.
Mellár Tamás szerint erre azért is szükség van, mert a Budapesten összetrombitált, gigatüntetéseknek delirált hangoskodásoknak nem igazán volt hatásuk, céljaikat azokkal nyilván nem érhették el. Mellárék a jelek szerint nem tréfálnak, mert a sajtótájékoztatón a kezdeményező bejelentette azt is, hogy programjukat (a Mindenki Pécsért Egyesület és Mozgalom programját) akár PDF-formátumban is eljuttatják azoknak, akik ezt kérik. Az újabb pécsi mozgalmárok várakozásai szerint szeptemberre megizmosodó (lázadó) csapathoz eddig csatlakozott:
- Ágoston Zoltán (író, a Jelenkor főszerkesztője)
- Balogh Robert (író)
- Bod Péter Ákos (közgazdász)
- Getto Tamás (építész)
- Hetényi János (építész és borász)
- P. Horváth Tamás (író)
- Pentz Mihály (vállalkozó)
- Péterffy Attila (vállalkozó)
- Polyák Gábor (médiakutató, egyetemi docens)
- Szűcs Orsolya (jogász)
- Törőcsik Mária (közgazdász, egyetemi tanár)
- Zeller Gyula (közgazdász, egyetemi docens)
Veretes csapat. Az elmúlt harminc évben Pécs bővelkedett az olyan civil és álcivil kezdeményezésekben, részben ugyanazokból a körökből, amelyek a város számos problémájának maradéktalan és gyors megoldását tűzték ki célul (és ígérték meg). Ezek egyike sem kapta meg azonban a város polgárainak kizárólagos támogatását, legfeljebb epizódszerepet játszottak ezek a szervezetek a nehéz döntések idején. Mégis az elmúlt kilenc, tulajdonképpen “politikai pártos” és jobboldali év volt a város “legsikeresebb” időszaka, akkor is, ha a kritikák egy része jogos, és lehet hiányérzete még akár a fideszes szavazóknak is. Az önkormányzatot 2014-ben majdnem 46 milliárd forint, szinte teljes egészében “örökölt” és gyakorlatilag kifizethetetlen adósságtól szabadította meg a fideszes kormány. Az elmúlt évek problémáira is reagált az önkormányzat (ha nem is túl gyorsan) és a kormányzat, a város működik. Izgatottan vártuk tehát az új, a nagy ötleteket, ami eddig senkinek nem jutott az eszébe, de csak azt tudtuk meg, hogy szeptembertől majd kitől várhatjuk őket újra. Ismerős eljárás. A csodára mindig várni kell.
Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS