Még nem találták meg a Hódmezővásárhelyen a kabinetiroda végleges vezetőjét, ezért a tervezett két hónapnál tovább marad a Városházán Baranyi Mária – írja a Promenad. Horn Gyula egykori szocialista miniszterelnök titkárságvezetője a portálnak elmondta, jó, de nem mindig súrlódásmentes a kapcsolata Márki-Zay Péterrel, a helyi politikai viszonyokat pedig nem ismeri, így nem is tud véleményt mondani azokról.
Március végén írtuk meg, hogy Horn Gyula egykori titkárságvezetője lett a hódmezővásárhelyi Kabinetiroda vezetője. Baranyi Mária akkor azt mondta, csak két hónapos átmeneti időre vállalja a tisztséget. A promenad.hu azonban megtudta, a vezető Márki-Zay Péter polgármester kérésére egyelőre marad.
Egyrészt még nem találtuk meg az új kabinetvezetőt, másrészt pedig én magam is szívesen dolgozom, mert jó látni a munkám eredményét
– nyilatkozta a portálnak Baranyi, hozzátéve, hogy az elmúlt időszakban sikerült felállítani, megszervezni a Kabinetirodát, kialakult a munkamegosztás, a struktúra, a munkafolyamatok, egyre összehangoltabb a munka. Az azonban biztos, hogy nem ő lesz a végleges kabinetvezető – tette hozzá. Horn Gyula egykori munkatársát arról is kérdezték, milyen vezetőnek tartja Márki-Zay Pétert.
Határozott, de nem autokrata. Értékeli a teljesítményt, tud motiválni. Jól dolgozunk együtt, de nem súrlódásmentesen.
Arra a kérdésre, hogy a polgármester ki szokta-e kérni a véleményét bizonyos ügyekben, Baranyi azt válaszolta, ha kérdezik, akkor válaszol, de a hódmezővásárhelyi politikai viszonyokat nem ismeri, ezért erről „nem lenne bátorsága” véleményt nyilvánítani.
Márki-Zay Péter országos politikai szerepvállalásával pedig nem foglalkozom. Jelenleg nem is érzékelek ilyet
– zárta gondolatait a vezető.
Visszaemlékezések szerint a Horn-érában a „Vörös Mária”, a „Rém” és a „Bakter Mari” gúnynévvel illették Baranyi Máriát. A 2010-ben „Egy előszoba titkai – Horn Gyula közelről 1994-1998” címmel megjelent kötetét olvasva áll össze a kemény, ravasz, számító, már-már kegyetlenül szigorú baloldali politikacsináló asszony képe, aki nem csinált titkot belőle, hogy furmányos és fondorlatos eszközökkel megpróbálta fogni a kormányfő kezét a döntéshozataloknál. A vásárhelyi városházában mostanság szállást foglaló Baranyi Mária helyettes államtitkári minőségében politikai aktorként is definiálja önmagát. Feladatai hosszas leírása alapján az olvasóban olyan érzéseket kelt, mintha ő maga is aktív, tevőleges döntéshozó lett volna:
…a döntéshozatalokban nem vettem részt, ennek ellenére munkámmal hozzájárultam az események alakulásához;
A politikai tevékenység nem tartozott a munkakörömhöz. Mégis minden tettem politikai volt;
Azt is megpróbáltam jelezni, én mit tartok kívánatosnak;
Olyan ügyeket mozdítottam előre, amelyekről úgy véltem, hogy felkarolásuk, megvalósításuk hozzájárul az ország fejlődéséhez, a miniszterelnök politikai sikeréhez… Azokat a lépéseit viszont igyekeztem megakadályozni vagy ellensúlyozni, amelyek számomra mindennek ellenkező hatását sugallták.
Medgyessy Péter (majd Gyurcsány Ferenc) miniszterelnökségével, az MSZP és az SZDSZ visszatérését követően megint bizalmi feladatot kapott: a Külügyminisztérium diplomáciai szolgálatában folytatta munkáját, 2003 és 2006 között a Müncheni Főkonzulátus vezetője. Említett cikkünkben felidéztük főkonzulként tartott 2004. október 23-i ünnepi beszédének egy részletét.
Tetszik, nem tetszik, forradalmaink kudarcot vallottak. Semmi és senki sem tudja felmenteni Kádárékat, ugyanakkor két korszakot kell megkülönböztetnem: a megtorlás, majd később a kádári reálpolitizálás korszakát
Na és? – vonhatta meg vállát Márki-Zay Péter, amúgy magát Horn Gyulát idézve.
Forrás, kiemelt kép: promenad.hu/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS