Abszurd vita, az egész helyzet abszurd, ami most Magyarország ellen itt, az Európai Parlamentben zajlik – jelentette ki Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Sargentini-jelentésről szóló vitát követő sajtótájékoztatóján. A kormányfő emlékeztetett, hogy a magyar emberek eldöntötték, mit akarnak. A választási kampány során az összes fontos politikai kérdés megvitatásra került. Az Unió most arra akarja kényszeríteni a magyar kormányt, hogy az emberek döntése helyett azt hajtsák végre, amit ők akarnak.
“A kommunista időkben beszéltek velünk úgy, ahogy most néhányan megengedték maguknak” – vélekedett Orbán Viktor arról, milyen kioktató stílusban, milyen szóhasználattal estek neki Magyarországnak a jelentés vitájában. Sajtótájékoztatója jelentős részét az Európai Néppártnak, a belső ellentéteknek és a Néppárt jövőjének szentelte. Hangsúlyozta, hogy mi lojális tagjai vagyunk az Európai Néppártnak. A pártcsalád bajban van.
Az elmúlt években elveszítettük a karakterünket, úgy ugrálunk, ahogy a szocialisták vagy a liberálisok fütyülnek, csak nehogy megvádoljanak bennünket! Ez baj!
– jelentette ki Orbán Viktor.
Mint mondta, hisz benne, hogy megreformálható az Európai Néppárt, és a keresztény-konzervatív gondolatnak lesz még képviselete Európában. Az Európai Néppárt nagyon megosztott, de nem a demokrácia vagy a jogállamiság kérdése, hanem a migráció vágta ketté. Ez az a kérdés, amin nem tudunk túllépni, közben pedig a választás legfontosabb kérdése a migráció lesz. A bevándorlás ügye nehéz és súlyos vita lesz, és kell is legyen az Európai Néppárton belül, de a magyar kormányfő hiszi, hogy lehet még egység a kérdésben, juthatnak közös platformra, már csak azért is, mert az Európai Néppárt jövője és Európa jövője össze van kötve. Orbán Viktor megjegyezte, hogy ezzel a komoly belső ellenerővel – amely szét akarja szakítani a Néppártot – fel kell venni a harcot.
Macron elnök ügyesen használja ki a mi gyengeségünket, szét akar bennünket robbantani. Az ő új európai mozgalmába akarja beszippantani azokat, akik migránspártiak. A feladatunk az, hogy ezzel az erővel szemben helyreállítsuk az egységünket. Mindent meg kell tennünk, amit megtehetünk, hogy ne álljon össze a Néppárt a liberálisokkal és a szocialistákkal, mert akkor ennek a kontinensnek ez a története véget ért, az a története, amit mi szeretünk, ami a miénk, mert a migránsok el fogják árasztani. Ehhez a harchoz, a mi Európánk megőrzéséhez keresek szövetségeseket
– fogalmazott a miniszterelnök.
Több újságíró felvetette, hogy Jean-Claude Juncker is megfogalmazta már, hogy a Fideszt nem látja szívesen a Néppártban, és a pártcsaládban vannak, akik megválnának a magyar jobboldali párttól. Orbán Viktor erre megjegyezte, hogy neki, azaz a Fidesznek is problémát jelent, hogy Juncker tagja a Néppártnak, de meg kell tudni férni egymás mellett. Ez intelligencia kérdése. Aláhúzta, hogy a Fidesz nem fogja elhagyni az Európai Néppártot, akkor sem, ha legyőzhetetlennek tűnő ellentétek dúlnak most a pártcsaládban. A kormányfő Deák Ferencet idézte, aki azt mondta: “Tudok én harcolni, remény nélkül is! Maradunk és harcolunk” – jelentette ki Orbán Viktor. Felidézte azt is, hogy pártját, a Fideszt annak idején még Helmut Kohl hívta meg a Néppártba, és mivel az egykori német kancellár hívására csatlakoztak, csak ő bírhatná távozásra a Fideszt a pártcsaládból.
Mi az Európai Néppártot fogjuk képviseli a tavaszi választások során, még akkor is, ha politikai véleményünkkel most kisebbségben vagyunk a Néppárton belül
– jegyezte meg a kormányfő.
A Sargentini-jelentés elfogadásának módja sérti a szerződést
A miniszterelnök a Sargentini-jelentés kapcsán azt mondta, a határozati javaslat már a címében Magyarország által elkövetett jogsértéseket említ, azaz nem a magyar kormányt, hanem Magyarországot vádolja a jelentés. Magyarország pedig nem tudja megvédeni magát. Azon kívül a jelentés szövege is tartalmazza, hogy Sargentini asszony kénytelen volt magánút formájában ellátogatni Magyarországra. Bizottsága, a LIBE-bizottság még arra sem vette a fáradtságot, hogy hivatalos delegációt küldjön az elítélni kívánt országba. A kormányfő hangsúlyozta, hogy a jelentést nem lehet az Európai Parlament elé terjeszteni, mivel nem egy hivatalos delegáció által lefolytatott vizsgálat alapján készült és lehetőséget sem adtak benne a magyar kormánynak, hogy reagáljon a felvetésekre, kritikákra. Felmerült kérdésként a sajtótájékoztatón, hogy a tartózkodó szavazatok be nem számítása az eredménybe mennyire lehet jogszerű, illetve hogyan befolyásolja majd az eredményt. Orbán Viktor erre úgy reagált, hogy jogi szempontból a kérdést Szájer József fogja áttekinteni, de gyakorlatilag mindegy is, milyen rendben történik majd az eredménynyilvánítás, amikor a döntés Magyarország elítéléséről már előre megszületett. Amit most a szemünkre vetnek, amiért állítólag nem vagyunk méltók az EU-tagságunkhoz és az uniós értékekhez, azok a szabályok a csatlakozásunk után születtek, és azokkal mi soha nem értettünk egyet – jelezte a miniszterelnök.
Amikor beléptünk az unióba, nekünk senki sem mondta, hogy be kell majd fogadni migránsokat, bevándorlóország kell legyünk, mint Franciaország. Mi ezzel sosem értettünk egyet, rajtunk ezt számon kérni nem lehet. A klub többsége a csatlakozásunk után változtatta meg a szabályokat
– mondta Orbán Viktor.
Az osztrákoktól csak azt kaptuk, amire számítottunk!
A kérdések sorában felvetették az Olaszországgal és Ausztriával, illetve az osztrák és az olasz kormánnyal való kapcsolatunkat. Volt olyan újságíró, aki a miniszterelnök szemére vetette, hogy az olaszok esetében baloldali pártokhoz közeledik. A kormányfő erre határozottan kijelentette, hogy a határok megvédése nem pártkérdés; számára közömbös, hogy az a kormány, amelyik meg akarja védeni Európa határait, tőle, a magyar kormánytól, illetve a Fidesztől jobbra vagy balra áll.
Én mindig együtt fogok működni azokkal, akik Európa határait meg akarják védeni
– foglalt állást.
Hozzátette, hogy hosszú idők óta Matteo Salvini az első olasz, aki a migrációt meg akarja állítani. Ő az az ember, akinek sikerülhet megállítani a migrációt a tenger felől, a magyar miniszterelnök pedig támogatja ebben a célkitűzésében; a pártpolitikai kérdések egyelőre nem aktuálisak. Az osztrák kancellár mai megnyilvánulása, miszerint az osztrák képviselők meg fogják szavazni a Sargentini-jelentést, nem okozott komoly meglepetést a kormányfőnek. Mint mondta, a magyarok és az osztrákok sógorok, egy ilyen kapcsolat pedig mindig bonyolult. Nem is kívánta minősíteni, vagy véleményezni Sebastian Kurtz megnyilatkozását a jelentésről. Annyit mondott: “Azt kaptuk, amire számítottunk!”
Ujhelyitől Niedermüllerig: “Ez a mi szégyenünk!”
A mai vitanapon is világossá tette több magyar európai parlamenti képviselő, hogy meg fogja szavazni a Magyarországot elítélő jelentést. Orbán Viktor úgy fogalmazott, ez a mi szégyenünk, és a szennyest nem fogja nemzetközi szinten kiteregetni. Emlékeztetett, hogy amikor ő a politikai pályafutását kezdte, ezek az emberek voltak a kommunisták. 28 éve harcol velük. Megkapták az esélyt, hogy átalakuljanak demokratikus párttá.
Úgy látszik, jobban gyűlölnek engem, mint amennyire szeretik a hazájukat
– vélekedett a miniszterelnök.
Vezető kép: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS