A nyugat-európai sajtó sem teljesen szabad, mégis a magyar sajtószabadságért aggódnak – mondta Arnold Vaatz, a Bundestag CDU/CSU szövetségi frakcióvezető-helyettese, aki szerint története egyik legnagyobb hibáját követte el az Európai Parlament. A magyar közmédiának adott nyilatkozata szerint sajnálja, hogy számos párttársa részt vett a „Magyarország elleni büntetőakcióban”. Olaszországban Matteo Salvini mellett több jobboldali párt is kiállt Orbán Viktor és a magyar kormány mellett.
A döntés következménye szerinte Arnold Vaatz szerint elsősorban az lesz, hogy
a kelet-európai országok az eddiginél is komolyabban elgondolkodnak azon, hogy miként fordulhatnak el Európától nagyobb anyagi veszteség nélkül.
Vaatz kitért a Sargentini-jelentésnek a magyar sajtó helyzetéről tett megállapításaira is, mondván, a jelentés készítői abból indulnak ki, hogy Nyugat-Európában természetes adottság a sajtó teljes szabadsága, holott a német média működését tekintve kérdés, hogy ez valóban így van-e. Németországban például az újságírók 80 százaléka baloldali pártok híve. A CDU/CSU frakcióvezetője szerint az előítéletekkel és ideológiai elfogultságokkal terhelt jelentés és a róla folytatott vita a nyugat-európai politikusok „irigységének és kisebbrendűségi érzéseinek” tulajdonítható, amiért a kelet-európai országok Nyugat-Európa segítsége nélkül, önerőből szerezték vissza a szabadságukat 1989-90-ben.
Olaszországban is kirajzolódott, kik Magyarország szövetségesei
Matteo Salvini belügyminiszter, a Liga olasz kormánypárt vezetője közösségi oldalán fejezte ki támogatását Orbán Viktornak. A Liga vezetője bátornak nevezte Orbán Viktor keddi szavait, és hangsúlyozta:
NEMET kell mondani a szankciókra, NEMET egy szabadon megválasztott kormány elítélésére.
Giorgia Meloni, az Olasz Testvérek (FdL) jobboldali párt parlamenti képviselőivel és szenátoraival Magyarország római nagykövetségénél tartott szolidaritási megmozdulást. Meloni, aki a márciusi olasz választási kampánya keretében Budapestre utazott, hogy Orbán Viktorral találkozzon, kijelentette:
az FdL a magyar nép és Orbán Viktor oldalán áll, akit azért büntetnek, mert van bátorsága nemet mondani Európa iszlámosítására.
Maurizio Gasparri, a Silvio Berlusconi által vezetett Hajrá Olaszország (FI) szenátora kijelentette, a magyar miniszterelnök mindig magáénak mondhatja az olasz jobbközép elismerését azért az egyértelmű és következetes kiállásért, amellyel a keresztény értékeket és a saját történetére, szerepére, identitására büszke Európát védi.
Laura Boldrini, a baloldali Szabadság és Egyenlőség (LeU) képviselője üdvözölte az EP döntését, és Giuseppe Conte kormányfő állásfoglalását kérte, miután az egyik kormánypárt (Öt Csillag Mozgalom) a Sargentini-jelentésre igennel, a másik kormánypárt (Liga) nemmel voksolt a Sargentini-jelentésre.
Forrás: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS