Manfred Weber politikai Stockholm-szindrómában szenved, méltánytalanul és csalással fogadták el a Sargentini-jelentést, szűkmarkú az EU, és a nyugati államok előítéletesen viselkednek a keleti országokkal szemben – e témákról beszélt Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő az azonnali.hu portálnak.
Az interjúban központi szerepet kapott a Sargentini-jelentés elfogadása. A beszélgetést készítők kérdésére, mely arra vonatkozott, hogy a tartózkodás leadott szavazatnak számít-e, Deutsch így fogalmazott:
Teljesen egyértelmű, hogy leadott szavazatnak minősül. A házszabály szerint a szavazáskor az igen és a nem szavazatokat kell figyelembe venni. (…) Márpedig az alapszerződés ez esetben szándékosan a „leadott szavazatok” kifejezést használja. Háromféle leadott szavazat van: igen, nem és tartózkodás. Így az összes leadott szavazat 693 volt, ennek a kétharmada 462, és ehhez képest 448-an szavaztak igennel a jelentésre. Ha visszatérünk a vicceskedő, és sajnos nem vicces bevezetőjére, akkor az a helyzet, hogy nem jött össze a kétharmad. Ez egy érvénytelen szavazás volt.
A képviselő szerint a Sargentini-jelentés csupán egy vélemény, az pedig nem érv, hogy nem tetszik nekik, ami Magyarországon folyik. Az érv az lenne Deutsch szerint, ha konkrétan megmondanák, hogy milyen intézkedések, törvények által sérül a demokrácia Magyarországon:
Ilyen állítás egy sincs a jelentésben. Csak vélemények, csúsztatások, sugalmazások. A tények ezzel szemben azt mutatják, hogy indokolatlan egy ilyen eljárást elindítani Magyarországgal szemben. A tényekre fittyet hánytak, és mégis azt mondták, hogy ez indokolt. Ráadásul ezt jogszerűtlenül tették. A Tanácsban a magyar kormány mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy ez világos legyen.
Deutsch Tamás felhívta a figyelmet arra, hogy nem vezet sehova Manfred Weber taktikázása, aki a Néppárt csúcsjelöltje kíván lenni, így azért biztatott a jelentés elfogadására jobboldaliként, mert szüksége van a baloldali szavazatokra is, hogy az EP elnöke legyen:
Szerintem ez egy teljesen téves magatartás, ez a merjünk kicsik lenni álláspontja. Ezzel szemben mindig azok a jobbközép politikusok voltak sikeresek, akik nem aszerint politizáltak, amit a szociálliberális politika, média és értelmiségi elit elvárt, hanem akik a saját koordinátarendszerükben mozogtak. Egy szociálliberális koordinátarendszerben egy néppárti soha nem lehet elég jó. A bukott néppárti a jó. Meg a halott, mint Helmut Kohl. Antall József is azóta bezzegpolitikus a szocialisták, meg a liberálisok körében, mióta nem él. Addig meg ő volt a patás ördög.
A képviselő hozzátette az interjúban, hogy szerinte a Weber által képviselt hozzáállás tulajdonképpen egy politikai Stockholm-szindróma. Aki szerelmes lesz a fogvatartóiba, az nem a szabadságát növeli, hanem becsapja magát, és a rabságát mesterségesen elfogadhatóvá teszi – mondta a képviselő. Önbecsapás, mely nem vezet sehova, ezt követően pedig a Fidesznek végig kell gondolnia, hogy támogatható-e a csúcsjelöltsége.
Deutsch kihangsúlyozta, hogy a CDU-CSU pártszövetség leadott szavazatai alapvetően nem jelentettek meglepetést, a CDU részéről 40 százalék maradt Magyarország mellett, míg az összes CSU képviselő mellettünk maradt és a Sargentini-jelentés ellen szavazott.
Az interjú során szóba került egyes nyugat-európai országok politikai gyakorlata, ahol a jobb- és baloldal közötti határvonal nagyrészt már elmosódott:
Frank Engel például Juncker pártjának tagja, az ő pártja otthon harminc éve a liberálisokkal és szocialistákkal képez nagykoalíciót. Luxemburgban pedig, ha felszólal egy néppárti, vagy szocdem képviselő, még a legtájékozottabb újságíró sem tudná megmondani, hogy az illető melyik párthoz tartozik. Teljes szimbiózisban van a különböző ideológiájú pártok mondanivalója.
Nem lehetett megkerülni a saját hazájuk ellen szavazó ellenzéki politikusok szerepvállalását sem:
Ujhelyi a jelentés mellett szavazott. Ezt a problémát Orbán Viktor nagyon jól mutatta be, amikor azt mondta a vita végén, hogy az Ujhelyi-félék jobban gyűlölik őt, mint amennyire szeretik a hazájukat. Ennek az ellenkezője viszont nem igaz, a Fidesz-szavazók sem szerették Gyurcsányt, de sosem volt akkora az ellenérzés, hogy felülírta volna a hazaszeretetet. Nem úgy, mint most a Magyarország ellen szavazó magyar képviselőknél. Ez a történet különben sem a Fideszről, hanem egyrészt Európa kormányozhatóságáról szól, másrészt arról, hogy van ma egy mindent megelőzően meghatározó kérdés: a migrációé, ez pedig mindegyik pártot megosztja, és a Néppártot a többinél jobban.
Deutsch Tamás elmondta, hogy maradnak a Néppártban, de abban a változást képviselik. A kelet-európai országokkal kapcsolatban azonban úgy érzi, hogy más elbírálás alá esnek, mint a magukat jobbnak gondoló nyugatiak:
Európában ma gyakorlatilag numerus clausus van a közép- és kelet-európai országokkal szemben: az unió vezetésében az elsőrangúak a nyugat-európaiak kell, hogy legyenek.
Az interjút készítő újságírók próbáltak azzal érvelni, hogy vajon miért kapunk annyi pénzt, ha ennyire semmibe vesznek minket? Az EP-képviselő azonban a számokat nézve egészen máshogy látta a dolgot:
Hét évre 25 milliárd euró. Nehogy már hasra essünk! Az egész unióban a bruttó nemzeti jövedelem 99 százaléka megmarad a tagállamoknak. Egy százalékot raknak be az unió költségvetésébe. Az uniónak egy évben a költségvetése 150 milliárd euró, az hét év alatt ezermilliárd. Ebből hét év alatt 25 milliárd jut Magyarországnak. Évente 3,5 milliárd euró, a Bayern München éves költségvetésének alig az ötszöröse. Egész őszintén ez vérlázító.
Forrás: azonnali.hu / Kiemelt kép Varga György/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS