Nincs már adóssága a kecskeméti maffiaperben Radnai Lászlónak, aki a rá kiszabott tizenkét évből hatot ült le, a magyar hatóságok azonban kitöltöttnek tekintik a büntetését. A férfi nemrég kilépett a tanúvédelmi programból, amelynek köszönhetően a kilencvenes évek leszámolásos, illetve a szervezett bűnözéshez köthető ügyeinek megoldóembere lett. Radnai visszaköltözött Magyarországra, immár nem védik a hatóságok, és lehet is félnivalója a vallomásai miatt, a hazai alvilág erőviszonyai azonban annyira átrendeződtek mára, hogy valószínűleg nem kell bosszútól tartania.
Kilépett a tanúvédelmi programból a kilencvenes évek több leszámolásos, és évtizedekig megoldatlan büntetőügyeinek koronatanúja, Radnai László – erősítette meg a PestiSrácok.hu kérdésére az RTL Klub információját Radnai védője. Jován László portálunknak elmondta, hogy a szakítás védence döntése volt, oka pedig az, hogy a kecskeméti maffiaper fővádlottja nem volt megelégedve a magyar hatóságok hozzáállásával, mivel azok nem akartak támogatni egy olyan gyógykezelést, amelyre Radnai szerint a korábban megkötött szerződés alapján jogosult lett volna. Mivel a tanúvédelem hatálya alatt álló emberek a magyar állammal megkötött alkui, azok részletei minősített adatok, Jován László nem erősíthette meg azon korábbi értesüléseinket, hogy a köznyelvben vádalkuként emlegetett megállapodás részeként Radnait és egyes családtagjait új személyazonossággal külföldre költöztették. Úgy tudjuk, hogy a férfi és hozzátartozói Nyugat-Európában éltek egy ideig, nemrég azonban visszatértek Magyarországra, és itt is szándékoznak maradni. Mivel Radnai László a felmondott tanúvédelmi szerződése miatt nem részesül már különleges bánásmódban – életét, testi épségét nem védik már a magyar szakhatóságok –, lehet oka tartani azoktól, akikre tanúként terhelő vallomásokat tett korábban. Igaz, ezek közül többen – például a Prisztás-gyilkosság és az Aranykéz utcai robbantás miatt immár jogerősen elítélt Portik Tamás – hosszú időtartamú szabadságvesztéseiket töltik, ami jelentősen leszűkíti a bosszúállás lehetőségeit. Kérdés az is, hogy az egykori mesés vagyonokból, a kilencvenes években főképp az olajozásból összehordott pénzekből mára maradt-e valami, van-e olyan érték még, ami konfliktusokat okozhat manapság az egykori keresztapák között. A hazai alvilág akkori vezetői ma már messze nincsenek olyan anyagi, döntési, kapcsolati helyzetben, mint egykor, ami ugyancsak valószínűtlenné tesz egy esetleges bosszút.
Tanúvallomásai szerint Radnai Lászlót ugyanakkor biztosan sokan nem szeretik; nagy szerepe volt abban például, hogy Portikot mindkét említett ügyében elmarasztalták. Radnai az elhíresült kecskeméti maffiaper elsőrendű vádlottjaként tizenkét évet kapott, majd annak fele letöltése után egészségügyi okokra hivatkozva félbeszakították büntetését. Az egykori keresztapa ezután tűnt fel a kilencvenes évek leszámolásait vizsgáló eljárások megoldóembereként, bár a magyar hatóságok eddig egyszer sem nyilatkoztak hivatalosan arról, hogy Radnai ezért kapott volna kedvezményeket. Ha úgy volt, az is államtitok, ami egyik megállapodó fél részéről sem teszi lehetővé, hogy részleteket hozzon nyilvánosságra. Korábbi sajtóhírek szerint Radnainak már a mostani helyzet előtt is voltak vitái a tanúvédelmi program illetékeseivel, és felvetődött az is, hogy mégis le kell töltenie a kecskeméti maffiaperben rá kiszabott szabadságvesztés felét. A PestiSrácok információja szerint ez a helyzet tisztázódott, a magyar hatóságok kitöltöttnek tekintik Radnai László büntetését a kecskeméti maffiaperben, így amiatt már biztosan nem kell börtönbe vonulnia. Van azonban a férfinak olyan más, bírósági szakban lévő büntetőügye, amelyben szabadságvesztéssel sújthatják, és az az eljárás korábban sem érintette a tanúvédelmi program megállapodásaiban lévő ügyeket.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS