Modellváltás ’89 – „Tetszettünk volna…?” – címmel október 25-én és 26-án történelmi fesztivált rendez a PestiSrácok.hu csapata a Premier KultCaféban (a Kálvin térnél). Az eseményen fellépnek ismert történészek, egykori és jelenlegi politikusok, zenészek és a rendszerváltás meghatározó arcai. Lesznek előadások a Taxisblokádról, a vagyonátmentésről, a lengyel-magyar rendszerváltásról, a punkok és a rockerek lázadásáról, de izgalmas vitákkal, beszélgetésekkel, filmvetítésekkel, koncertekkel, fotó- és szamizdat-kiállítással is készülünk. A belépés ingyenes.
A fesztiválról a szervezőket, Gyenge Zsoltot és Mező Gábort kérdeztük.
„A Hamvas Intézettel közösen indított Hálózat rovatban számtalan cikket írtam a rendszerváltásról, nem kis részben azoktól az olvasmányoktól inspirálva, amelyek alapvetően átrajzolták a bennem lévő képet – mondta Mező Gábor kutató, portálunk újságírója. – Elsősorban Hankiss Ágnes: Állambiztonsági játszmák című munkafüzetére gondolok, amelyből világosan kiderül, hogyan manipulálta az MSZMP-ből MSZP-vé átvedlett állampárt és titkos ökle, a kommunista állambiztonság az általuk csak „modellváltásnak” nevezett folyamatot.
Nem véletlenül lett ez a címe a történelmi fesztiválunknak, mert még most is nehéz eldönteni: rendszerváltásról, rendszerváltoztatásról, vagy csak modellváltásról volt szó. Ez lesz a fesztivál egyik főtémája.
A másik a Taxisblokád, amelybe majdnem belebukott az MDF-kormány.
Ma már kevesen tagadják, hogy az egész egy ügyesen felépített puccskísérlet volt, amihez kellett a kormány elbaltázott lépése, majd a tökéletesen megtervezett, katonai akciókra emlékeztető útzár, és Göncz Árpád köztársasági elnök a függetlenségnek, pártatlanságnak teljesen ellenmondó lépése. A fesztiválon fotókkal, előadással, korabeli cikkekkel idézzük meg ezeket a napokat, de ennél is látványosabb lesz az a mini taxisblokád, amivel megidézzük a múltat a Kálvin téren.
„A taxisblokád öt korabeli személyautóból fog állni, melyből négy az akkor jellemző taxikká van átszerelve, egy jármű pedig rendőrautó lesz – mondta a részletekről Gyenge Zsolt főszervező. –
Ezeket aggatjuk tele korabeli képekkel, transzparensekkel, szigorúan úgy, ahogyan akkor kinéztek. Az öt autó természetesen nem fogja eltorlaszolni az utat, de úgymond egy átjárót fog biztosítani az arra járóknak.
Felvetődik a kérdés, hogy mi újat tudhatunk meg a rendszerváltásról? Mező szerint sokat, mert még mindig nem látunk tisztán: „Bár ahogy időben egyre inkább távolodunk, valamivel jobban látjuk a háttérfolyamatokat, még mindig sok a homályos folt.
Azért hívtunk meg különböző történészeket, hogy bemutassák a teljes kép egy-egy mozaikrészletét, az erőszakszervezeteket, a vagyonátmentést, a felelősségre vonás elmaradását és annak következményeit, illetve azt a Taxisblokádot, amelyben én is a korábbi állambiztonság aknamunkáját, és a régebben egységesebb ellenzék teljes egymás ellen fordulásának szimbolikus eseményét látom.
A fesztiválon Jakab Lajos egykori szamizdatos gyűjteményét is kiállítjuk, de a legendás Inconnu Csoportot is megidézzük. Molnár Tamásék lázadó képzőművész csapata a 301-es parcellában fellálított kopjafákkal vált országosan ismertté, de előtte is folyamatosan fenyegette, piszkálta őket a hatalom, amely Szolnokról Budapestre üldözte őket. „Az Inconnu Csoport egyik performanszát a kiállítás részeként, díszletekkel valósítjuk meg: a kirakati bábu helyettesíti az embert, de lesz egy művarjú is – mondta a performanszról Gyenge Zsolt. –
A másik akció élő lesz, a „szocialista élet” történéseit, emlékeit jeleníti meg. Ehhez kapcsolódik Molnár Tamás új performansza, amiről nem árulok el többet, de látványosnak és hangosnak ígérkezik.
Molnár Tamás az idén negyvenéves Inconnu egyik alapítója, igazi antikommunista, örök lázadó.”
„Nem száraz előadások, unalmas viták lesznek, a fotókkal, filmekkel, izgalmas kiállításokkal, provokatív performanszokkal szeretnénk feldobni ezt a két napot – tette hozzá Mező. –
Azt szeretnénk, hogy ha egy átlagos fiatal betéved, számára se legyen ez az egész érdektelen, poros, naftalin-szagú.
A két koncert sem véletlen, ahogyan sokan mások, a szüleim után én is a Bizottság és Balaton zenéjén nőttem fel, a nyolcvanas évek két ikonikus zenekara szerintünk méltó lezárása lesz a két napnak.”
Fotó: MTI/Fortepan.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS