Hivatalos: Magyarországon tartózkodik Nikola Gruevszki, volt macedón miniszterelnök, aki politikai menedékjogot kért a magyar hatóságoktól. Az ellenzéki sajtó persze azonnal rákapott a szaftos sztorira, bűnözők és migránsok bújtatásával vádolják a magyar kormányt, de még az oroszokat is sikerült többeknek belekeverni a történetbe. Az eset valóban érzékeny, Macedónia és Magyarország ugyanis fontos stratégiai partnerei egymásnak, éppen ezért nem feltétlenül jó ötlet az ellenzéktől, hogy azonnal botrányt csinál Gruevszki ittlétével kapcsolatban, amelyet egyébként kizárólag jogi kérdésnek tekint a kormány. A PestiSrácok.hu megkérdezte az ügyben Cvetin Chilimanov macedón újságírót is, aki szerint nevetséges, hogy Gruevszki a miniszterelnöki autó kiválasztásának módjáért és magáncélú használatáért kapott letöltendő börtönt. A benyomuló albán kisebbség pártjainak és a Soros-féle szervezeteknek a segítségével 2016-ban puccsszerűen hatalomra jutó Zoran Zaev baloldali macedón miniszterelnök ugyanis lejáratókampányt folytat Gruevszki ellen, hogy a nemzeti politikát folytató ellenfelét végleg kiiktassa a közéletből. Egy olyan különleges ügyészt állíttatott Gruevszkire, akit a macedóniai amerikai nagykövetség támogat emberekkel és erőforrásokkal. Hogy mi lesz a volt miniszterelnök sorsa, nem világos; Kiszelly Zoltán politológus szerint nem feltétlenül kiadatással kell véget érnie a történetnek, hiszen a történelemben számtalanszor voltak már olyan ügyek, ahol különleges alkuk köttettek, ami a kiadatásokat és a börtönbüntetéseket illeti. Szerinte ha sikerül Gruevszkinek bebizonyítani, hogy egy macedón börtönben veszélyben lenne, akkor az változtathat az események menetén. Minden esetre napnál is világosabb, hogy ez az ügy messze túlmutat egy 600 ezer eurós kormányzati luxus Mercedes beszerzésén. A háttérben a Balkán és Európa kapujában fekvő, a migránsok útját álló, NATO- és EU-csatlakozását tervező Macedónia fölötti nagyhatalmi harcok húzódnak meg.
Magyarországra menekült a börtönbüntetése elől Nikola Gruevszki, volt macedón miniszterelnök, aki hivatalosan is közölte, menedékjogot kért a magyar hatóságoktól arra hivatkozva, hogy hazájában politikai üldözött, vagyis nincsen biztonságban. A baloldali sajtó azonnal a kelleténél szaftosabb történetet kanyarított a dologból, mondván, hogy „Gruevszki bűnöző”, aki Orbán Viktor barátja, és még ráadásul illegális bevándorló is, akit az oroszok parancsára bújtatnak hazánkban. Csak a szokásos.
Gruevszki ugyan luxusmigráns, de a jogszabályokat be kell tartani
Érdemes azonban tisztába tenni a dolgokat az ellenzék szellemi horizontján túl is, hiszen közel sem erről van szó. Első körben le kell szögezni, a magyar hatóságok biztonsági okokból tették lehetővé, hogy Nikola Gruevszki – tekintettel arra, hogy 10 évig hazája miniszterelnöke volt – menekültügyi kérelmének benyújtására és meghallgatására a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal budapesti központjában kerüljön sor. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal a menekültügyi eljárást a magyar jogszabályoknak megfelelően, a nemzetközi joggal összhangban folytatja le. Ez azt jelenti, hogy a volt macedón kormányfő menekültügyi kérelmének elbírálását kizárólag jogi kérdésnek tekinti hazánk, és senki nem fog vele kivételezni.
Hogy a menedékkérelem magyarországi benyújtása mennyire jogos, az már érzékenyebb kérdés, hiszen ha Szerbián keresztül érkezett, akkor, mint első biztonságos országban, ott kellett volna menekültstátuszt igényelnie. Tulajdonképpen Macedónia is biztonságos országnak minősül, tehát komoly bizonyítási procedúrán kell keresztülmennie annak az állításnak, mely szerint őt politikai okok miatt ítélték börtönre, és hazájában a börtönben esetleg veszély fenyegetné. Ha ezt sikerülne bizonyítania, akkor az sokat változtatna a dolgokon.
Ami tény, hogy hazánknak méltányosságot kell gyakorolni Gruevszki felé, hiszen kormánya hazánk fontos stratégiai szövetségese volt, a két kormány együtt zárta le a nyugat-balkáni útvonalat a tömeges migráció előtt. Egyébként még mindig nagy erőkkel segítenek Macedóniában magyar rendőrök a migrációs nyomás kordában tartása érdekében. Macedónia persze más szempontból is fontos stratégiai partner, a balkáni országon keresztül jöhet ugyanis hamarosan egy újabb gázvezeték, amelyről Szijjártó Péter is beszélt a Külügyminisztériumban kedden.
Nem elszigetelt esetről van szó
Bármennyire is próbálja az ellenzéki média azt hangoztatni, hogy a magyar kormány helytelenül kivételezik Gruevszkivel, ez attól még nem így van. Nem egyedi, elszigetelt eset ugyanis, hogy fontos személyek kapcsán különböző kiadatási, menekültügyi eljárásokat folytatnak le. Ilyen például az “amerikai száműzetésben” élő török muzulmán hitszónok, Fethullah Gülen ügye, de említhetnénk még azt is, amikor Carles Puigdemont elfogása kapcsán a dánok félrenéztek, mert nem akartak összetűzést, így a katalán politikust csak Németországban fogták el.
Érdemes emlékezni a Lockerbie-i katasztrófára is: a Clipper Maid of the Seas névre keresztelt Boeing 747-121 megsemmisült, roncsai a skóciai Lockerbie kisvárosára zuhantak, miután a rakterében egy 350-450 gramm közötti tömegű plasztikbomba robbant. 1991-ben nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki a líbiai állampolgárságú Abdelbaszet Ali Mohamed Al-Megrahi és Al-Amin Kalifa Fimah ellen. Elfogásuk után a terroristákat nem adták ki őket az Egyesült Államoknak, hanem Skóciában zajlott le a per, mert ott zuhant le a repülő. Természetesen egy emberéleteket követelő terrorakció össze sem hasonlítható Gruevszki ügyével, tanulságos azonban, hogy nem magától értetődő az, hogy kit minek alapján adnak ki egy másik országnak.
Olyan eset is van egyébként, amikor valakit egy adott országban kötött vádalku alapján adnak csak ki: ilyen volt a K&H Equitiesnél történt sikkasztás gyanújával Bécsben fogva tartott Kulcsár Attila ügye, aki kilenc hónapig volt kiadatási őrizetben az osztrák fővárosban, majd előzetes letartóztatásban Budapesten. Az ő kiadatása sem ment simán annak idején, hiszen nagy valószínűséggel vádalkut kötött az osztrákokkal, akik csak bizonyos feltételek mellett voltak így hajlandóak átadni Kulcsárt a magyar hatóságoknak.
Felreppentek olyan ellenzéki pletykák is, melyek szerint Putyin személyesen kérte a magyar miniszterelnököt, hogy vegye védő szárnyai alá Gruevszkit. Ez az állítás önmagában is ostobaság, hiszen ennyi erővel rögtön Moszkvába is mehetett volna a volt macedón miniszterelnök, úgy, ahogy Janukovics is tette és nagyon boldogan eléldegél Oroszországban.
Kiszelly Zoltán politológus szerint ebben az esetben is köttethetnek olyan alkuk, melyek után Gruevszki egy másik országban töltheti majd le a büntetését, vagy csak bizonyos feltételek mellett adják majd ki a macedón hatóságoknak. A politológus felhívta a figyelmet arra, hogy hazánk nem teheti meg, hogy semmibe veszi a macedón ítéletet. Precedenst sem teremthet ezzel az üggyel, így be kell tartani a jogszabályokat.
A macedón jobboldal szerint Gruevszki ártatlan
Az ügyben a PestiSrácok.hu felkereste Cvetin Chilimanov macedón újságírót, aki portálunknak kifejtette, jelenleg fél tucat büntetőeljárás zajlik Gruevszki ellen, és mindegyikért az a különleges ügyész a felelős, akit a Zaev-kormány ráállított, és aki egyébként rendkívül közel áll a jelenleg kormányzó szociáldemokrata SDSM-hez. A kormányzó párt nemcsak a volt miniszterelnök ellen, hanem a VMRO fele ellen is büntetőeljárásokat kezdeményezett. Cvetin Chilimanov macedón újságíró szerint ezek a vádak nevetségesek, és a páncélozott luxusautóval kapcsolatban Chilimanov elmondta, az legálisan lett megvásárolva és leszállítva.
A Belügyminisztérium akkor vásárolta az autót, amikor Gruevszki miniszterelnök volt; a procedúra legális volt, az ár pedig, amiért az autót megvásárolták, átlagos. Gruevszki nem lopta el a pénzt, de egy illegálisan lehallgatott telefonbeszélgetést azért kiszivárogtattak, amikor az autó extra berendezéseiről beszél. A baloldal ezt az esetet használta fel arra, hogy gonosznak állítsa be Gruevszkit, sőt, Zaev olyan demagóg ígéreteket is tett, hogy ha hatalomra kerül, eladja az autót, és az árából mentőket fog vásárolni a szegény gyerekeknek. Az ügyészeknek aztán valahogy be kellett bizonyítaniuk, hogy Gruevszki jól járt ezzel az autóval, de mivel pénzügyi csalást nem tudtak bizonyítani, ezért azt hozták fel, hogy a miniszterelnök használta az autót
– fejtette ki.
A magyar sajtó tehát megalapozatlan, a bíróság előtt sem bizonyított vádakat harsog az autóvásárlásnál állítólag átvett kenőpénzről, hiszen a volt kormányfőt csupán hivatali visszaélésért, a kormányautó magáncélra való használata miatt ítélték el, ami önmagában is elég komikus vád egy polgárháborús (albán-macedón) bomba tetején ülő, nagyhatalmi intrikákkal és migrációhullámokkal terhelt ország miniszterelnöke esetén (hiszen egy miniszterelnök szabadidejében is védendő személy, akit kormányautón szokás szállítani.)
Gruevszkivel kapcsolatban egy másik ügy is felmerült. A miniszterelnök annak idején 500 millió eurót különített el egy kínai autópálya-projektre. Az ellenzék ez esetben sem tudott bizonyítékot felmutatni azzal kapcsolatban, hogy Gruevszki pénzt rakott volna el magának, ezért azzal próbálták bemocskolni a hírnevét, hogy a projektbe azért fogott bele, mert látta, hogy jót tesz a népszerűségének.
Ezek a vádak nevetségesek. Mikor aztán az SDSM hatalomra került, akkor persze nem adták el az autót, hanem Merkel, Mattis és Mogherini is azt használta, de Zaev maga is ment vele néha
– mondta Cvetin Chilimanov.
Az egyik legfontosabb kérdés az jelenleg, hogy hogyan jutott el papírok nélkül hazánkba Gruevszki. Ezzel kapcsolatban pusztán spekulációk állnak rendelkezésre. Chilimanov elárulta, Gruevszki egy szimpla személyivel is át tudta lépni a szerb-macedón határt, és jó kapcsolatot ápolt mindig is a szerb kormánnyal, akik egyébként akár félre is nézhettek az áthaladásakor. Valószínűbb azonban, hogy nem egy kiépített határátkelőn hagyta el az országot, persze a macedón sajtóban még a megszervezett titkos repülőjárat is szóba került.
(Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondása szerint egy külföldi – sajtóhírek szerint albániai – magyar nagykövetségen nyújtotta be menedékkérelmét Gruevszki.) Katica Janeva különleges ügyész egyébként olyan ostobaságokat állított a macedón sajtóban, hogy Gruevszki azért nem kérhetett politikai menedékjogot, mert nem politikus. A hölgy azzal sincs tisztában, hogy ilyet azok is kérhetnek, akik nem politikusok.
Chilimanov szerint Janevát a macedóniai amerikai nagykövetség támogatja mindenben, amit az is bizonyít, hogy egy korábbi nagykövetségi tisztviselő, egy bizonyos David Stephenson otthagyta a követséget, hogy Janevának dolgozhasson, vagyis koordinálhassa a Gruevszki-kormány korábbi tagjai elleni ügyek beindítását.
Nikola Gruevszki, aki 2006 és 2016 között vezette Macedóniát, ártatlannak vallotta magát ebben és további négy ügyben, majd közölte: az eljárások politikai indíttatásúak, és azok mögött a szociáldemokrata kormány áll. Gruevszki egyébként annak ellenére, hogy börtönbüntetést kapott, képviselő maradhatott, a szkopjei képviselőház ugyanis nem szavazta meg a politikus parlamenti képviselői mandátumának a visszavonását.
Vezető videóriport: A PestiSrácok.hu 2016-ban Macedóniában járt, épp azelőtt, hogy a Zaev-féle szociáldemokrata párt egy jól szervezett, puccsszerű akcióval, az Obama-kormány és a Soros-féle szervezetek támogatását igénybe véve, tabudöntő módon az elmúlt évtizedekben tömegesen benyomuló albán kisebbség pártjaival szövetségre lépve eltávolította Nikola Gruevszkit és kormányát. Ezt követően indult meg a “korrupcióellenes” bosszúhadjárat, igen pikáns nyomozói és jogi módszereket alkalmazva.
Vezető kép: MTI/EPA/Georgi Licovszki
Facebook
Twitter
YouTube
RSS