A Biden-kormány utolsó intézkedései nagyjából olyanok, mint amikor valaki tökrészegen fetreng a földön a saját hányásában. Ilyen az új tengeri olaj- és gázkitermelés megtiltása például, ami eléggé megnehezíti majd Trump életét. Az utolsó hetekben ezen kívül még egy rakás pénzt küldtek Ukrajnának, meg némi hitelt is elengedtek, és elnöki kegyelmet adtak bűnözőknek, például Biden saját fiának. De van még egy terv a tarsolyban: az Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelet (FDA) új szabályozást tervez, amely lényegében betiltaná a jelenleg kapható cigarettákat, és csak alacsony nikotintartalmú termékeket engedne forgalomba. Hogy ennek mi értelme? Látszólag semmi, de talán mégis.
Kezdjük talán azzal, hogy mi történne, ha betiltanák a cigarettát – egyébként ez a forgatókönyv nemcsak az USA-ra, de a világ legtöbb országára vonatkozóan igaz lehet.
Az ilyen intézkedés nemhogy nem csökkentené a dohányzást, de leginkább elősegítené egy új fekete piac kialakulását, ahogy az alkohol betiltása után az 1920-as években történt. Szinte egyértelmű, hogy a mexikói drogkartellek, kínai bűnszervezetek és más csoportok hasznot húzhatnának az illegális cigaretta-kereskedelemből. Ez növelhetné a bűncselekmények számát és a rendfenntartó erők terhelését.
Emellett biztosan megjelennének a hamisított termékek, amelyek sokkal egészségtelenebbek, mint a rendes cigaretták. Az is valószínű, hogy a nikotintartalmú alternatívák, például az e-cigaretta iránti kereslet is nőne.
És akkor ott van egy még tragikusabb következmény: az amerikai dohányipar teljes összeomlása, amely évente több milliárd dollárt termel. Ez tömeges munkanélküliséget eredményezne a mezőgazdaságtól a kiskereskedelemig. Ezen kívül a dohánytermékekre kivetett magas adók jelentős állami bevételt jelentenek. Ezek kiesése súlyos hiányt okozna a költségvetésben, ami más adók emelését vagy kiadások csökkentését tehetné szükségessé.
Most hirtelen csak ennyi jut eszembe, de Bidenék biztos alaposan átgondolták ezt az egészet.
Aztán van a dolognak egy konteós része is: ha a dohányzás betiltásával kapcsolatos tiltás felmerült, akkor a kormány hasonló módon kezdhet más termékek, például a gyorsételek korlátozásába is, ami újabb konfliktusokat szülhet.
A lépés időzítése amúgy kicsit sem véletlen: a demokraták korábban elhalasztották a mentolos cigaretták betiltását, mivel féltek, hogy ez a választásokra negatívan hatna. Most azonban, hogy Joe Biden mandátuma véget ér, a kormány az utolsó pillanatban próbálja véghezvinni ezt a szabályozást. Ez már teljesen mindegy, hiszen az amerikaiak nagy része szerint ez túlzott beavatkozás az emberek magánéletébe.
Hiszen amikor a szervezetekből kiürül a nikotin január 21-én, akkor már simán Trumpékre lehet kenni az egészet, amivel, ha nem is buktatják meg a régi-új elnököt, okozhatnak neki némi kellemetlenséget a ciklusa elején legalábbis.
És aztán Trump majd hadd küzdjön a korábban említett összes szociális és gazdasági következménnyel, addig sem foglalkozik a béketeremtéssel.
És a végére tegyünk fel még valamit: ha valóban jót akarnának a kommunisták, akkor nem a cigit tiltanák be, hanem mondjuk nem dekriminalizálták volna a drogfogyasztást, és első körben felszámolnák az évente százezrek életét követelő fentanilhasználatot.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS