Pesti Srácok

Guardian: Trumpék konzervativizmusa valójában egyenlő a fasizmussal és a fehér keresztény nacionalizmussal

Donald Trump amerikai elnök beszédet mond az Egyesült Államok haderőinek szolgálatában elesett katonák tiszteletére tartott Emlékezet Napján az arlingtoni Nemzeti Temetőben, 2025. május 26-án.
Donald Trump amerikai elnök beszédet mond az Egyesült Államok haderőinek szolgálatában elesett katonák tiszteletére tartott Emlékezet Napján az arlingtoni Nemzeti Temetőben, 2025. május 26-án. Az Emlékezet Napja (Memorial Day) az Egyesült Államok szolgálatában életüket vesztett katonák emléknapja, nemzeti ünnep, amit minden év májusának utolsó hétfőjén tartanak.
Fotó: MTI/AP/Jacquelyn Martin

A Guardian hasábjain hétfőn jelent meg Robert Reich egyik, a Trump-adminisztrációt ostorozó írása. A cikk írójának nevét, amely Magyarországon nem igazán mond semmit, azért érdemes kiemelni: ízig-vérig demokrata, aki Bill Clinton korábbi amerikai elnök munkaügyi minisztere volt, valamint Gerald Ford és Jimmy Carter volt elnökök adminisztrációjában is helyett kapott. De tagja volt Barack Obama exelnök gazdasági átmenettel foglalkozó tanácsadó testületének is. A Berkeley-i Kaliforniai Egyetem professzorra pedig nem vesztegette az időt, billentyűzetet ragadott, és ott sújtott le Donald Trump politikájára, ahol csak tudott. Az ostorcsapásokból pedig Orbán Viktor sem maradhatott ki.

Robert Reich írásának a Trump-adminisztráció az egyetemekkel szembeni magatartása adta meg löketet, de még inkább az, hogy a Virginiai Egyetem közel hét éve hivatalban lévő elnöke, James Ryan lemondott a pozíciójáról, mégpedig az amerikai igazságügyi minisztérium nyomására, amely azért követelte a lemondását, hogy lezáruljon egy vizsgálati folyamat, amely arról szól, hogy az egyetem kellőképpen betartotta-e  Trump rendeleteit.

Trumpot ostorozó Reich és Obama
A Donald Trumpot ostorozó Robert Reich és Barack Obama volt amerikai elnök melegen köszöntik egymást. 

Ugyanis Donald Trumpnak a hivatalba lépése után az egyik első intézkedése egy olyan végrehajtási rendelet aláírása volt, amely megszüntette a DEI (sokszínűség, méltányosság és befogadás) programokat, amelyek – az adminisztráció szerint - „illegálisak”, „erkölcstelenek” és „diszkriminatívak”. A DEI programokat az esélyegyenlőség biztosítása és a diszkrimináció felszámolása jelmondatokkal hirdették meg, azonban a gyakorlatban ennek alkalmazása – ahogy arra számos konzervatív csoport felhívta a figyelmet – pont, hogy diszkriminációhoz vezetett A DEI-t egyébként számos, korábban woke-őrületben vergődő nagyvállalat, mint az Amazon, META és a Google is maga mögött hagyta nemrég. Utóbbi ki is jelentette, hogy immár a méltányos munkaerőgazdálkodásra összpontosít.

Donald Trumpék pedig ennek a rendeletnek a végrehajtását vizsgálják: vajon minden egyetem betartja-e a ránézve  kötelező rendeletet.

Reich, ahogy ezt egy demokratától várni lehetett, a kezdetektől fogva átkokat szórt a republikánus kormányzatra, amiért azok konzervatív intézkedésként a kukába hajították a programot. A volt munkaügyi miniszter azt írja, hogy noha az egyetem feloszlatta a DEI-irodáját, de Trump „lakájai” ezt nem találták kielégítőnek. Ezért az egyetem elnökének – aki nem tartotta be maradéktalanul az elnöki rendeletet – távoznia kellett.

Emellett Reich emlékeztet mindenkit arra, hogy „a rezsim 175 millió dollárnyi, korábban befagyasztott szövetségi támogatást szabadított fel a Pennsylvaniai Egyetem számára”. A professzornak nyilván ez fájó pont lehetett, mivel az egyetem beleegyezett abba, hogy mindenben teljesíti a nemi alapú diszkrimináció tilalmáról szóló, 1972-ből származó oktatási jogszabály rendelkezéseit, és megfosztják a női versenyeken szerzett címeiktől és eredményeiktől a biológiai értelemben férfinak született sportolókat. Persze, ez sem volt egy könnyű menet a republikánus vezetésnek: a józan ész csak nehezen, kemény munka, és nyomásgyakorlás után tört utat magának. Egy vérbeli demokrata ezt nyilván másképp gondolja, és mindennek maradnia kellett volna úgy, ahogy van, mert az az igazi demokrácia, ahol egy biológiailag férfi versenyző, ha ő úgy akarja, versenyezhet a női mezőnyben is. Ez az egyén igazi kiteljesedése – szerinte.

A demokraták tetszését pedig nem nyerték el ezek a konzervatív, a józan ész talaján álló eszmék. Reich pedig nem habozik, hanem ezeket a lépéseket máris egy autoriter köntösbe bújtatja, merthogy a republikánusok számára – ő csak tudja – nem az elvek, hanem a hatalom számít. Hisz elvei, egyetemes eszméi csak a demokratáknak lehetnek. Ha pedig valaki úgy érzi, hogy az adott eszme igazságtalan vagy agresszív, akkor az amerikai nyugtassa magát azzal, hogy ez másoknak a kiteljesedését szolgálja.

Trump és a magyar forgatókönyv

És hol jön képbe Orbán Viktor? Hát, ugyanitt.

Mert Donald Trump végső soron mindent a magyar miniszterelnöktől vesz át. Ahogy Reich fogalmaz:

Orbán Viktor magyar miniszterelnök „illiberális demokrácia” - egy demokráciának álcázott tekintélyelvű állam - megteremtésére vonatkozó forgatókönyvét követik.

Az abszurd állítások pedig egymást követik, amivel Reich azt is bebizonyítja ezzel, hogy a valóságot a politikai célok elérése érdekében képes elferdíteni, és az amerikai emberekben a félelem és rettegés csíráját próbálja elültetni.  Ilyen például a bíróságok megsemmisítése a bírósági ítéletek figyelmen kívül hagyásával, amelynek döntésével nem ért egyet a hatalom. Érdemes itt Joe Biden exelnököt is megemlíteni, aki elnöki kegyelemet adott fiának, Hunter Bidennek és már „béna kacsaként” előzetes elnöki kegyelemben részesítette testvéreit, nővérét és az ő házastársaikat.

De az érem másik oldala nem számít, és Reich a republikánusokat már fasizmussal is vádolja. Szerinte ugyanis a republikánusok szándékosan gerjesztik a hangulatot a főiskolai végzettségűekkel szemben azok körében, akik nem rendelkeznek diplomával. Vagyis a diplomával nem rendelkező felnőtt amerikaiak – a népesség hatvan százaléka – teljesen ostoba, nem képes gondolkodni, és mindenkinek nekimegy, aki jobban él és teljesít nála. Szép kis ítélet az amerikai társadalom többségéről. Persze, azt a szerző nem teszi hozzá, de valószínűleg úgy gondolja, hogy kivétel nélkül ez a réteg alkotja Trump táborát, és mint olyan, könnyen befolyásolható és manipulálható.

De J.D.Vance alelnök sem kerülhette el Reich bitófáját. A konzervativizmust merő fertőnek tartó professzor kiemelte az alelnök egy korábbi interjúját, amelyben többek között azt mondta a magyar modellről:

Az ő módszere kell, hogy legyen a modell számunkra: nem megszüntetni az egyetemeket, hanem választási lehetőséget adni nekik a túlélés vagy a tanítás sokkal kevésbé elfogult megközelítése között. A kormánynak agresszívan meg kellene reformálnia az intézményeket oly módon, hogy sokkal nyitottabbak legyenek a konzervatív eszmékre.

Reich válasza erre a kijelentésre egyszerű: a konzervatív eszme számára egyet jelent a diktatúrával, a fehér keresztény nacionalizmussal. A liberalizmus – amelynek jóformán már csak extrém jellemzői vannak – egyenlő a demokráciával, a toleranciával és a nyitottsággal. A diktatúra felé vezető egyik lépés szerinte, hogy Trump meg akarja szüntetni az Oktatási Minisztériumot, mert ezzel csak tudatlanságba taszítani az országot.