A kormány egy amerikai intézményt szorított ki egy NATO-szövetséges országból, egy európai intézményt űz el az Európai Unió egyik tagállamából – jelentette ki Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora hétfői sajtótájékoztatóján, ahol hivatalosan bejelentették a CEU Bécsbe költözését. Liviu Matei rektorhelyettes a sajtótájékoztatón arról beszélt, a kormány sorozatosan támadja a szabadság intézményét, felzabálja az intézmények, de az egyének szabadságát is. Hozzátette, bár még börtönbe senkit nem küldtek, de a kormány átlépett egy határt: ami történt, az nem már nem megszorítás, hanem elnyomás.
Mint arról nemrégiben beszámoltunk, a CEU hétfői közleményében tudatta, hogy mivel a Lex CEU értelmében a CEU nem vehet fel új diákokat 2019. január 1-től, az egyetem kénytelen a mai napon bejelenteni, hogy minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja el 2019 szeptemberében. A bejelentést követő sajtótájékoztatón elhangzott, a tanszabadság és jogállam elválaszthatatlan egymástól; azt próbálták a világ közvéleménye számára kommunikálni, milyen következményekkel jár a tanszabadság megszűnése, de nem jártak sikerrel.
Ausztriában nem játszanak ilyen játékokat
Michael Ignatieff, a CEU elnök-rektora hétfői sajtótájékoztatóján elöljáróban megismételte, álláspontjuk szerint a kormány egy amerikai intézményt szorított ki egy NATO-szövetséges országból, egy európai intézményt űz el az Európai Unió egyik tagállamából. Hozzáettte, a Lex CEU-t az alkotmánybíróságon és az Európai Bíróságon is megtámadták. Ezekre a döntésekre azonban nem várhatnak, bárhogy is igyekeztek a közvélemény tudtára adni, mennyire szeretnének Budapesten maradni. A rektor megjegyezte, tapasztalatai alapján amúgy sincs semmilyen biztosíték arra, hogy a kormány alávetné magát ezeknek a döntéseknek. Úgy látta, a kormány szándékai egyértelműek, a Bécsbe való költözés folyamatát pedig azért indították el, mert január végéig már új diákokat szeretnének felvenni. Ignatieff hangsúlyozta, a magyar kormány is tisztában volt ezzel, ennek ellenére az utolsó pillanatig húzták a döntést, hogy ezzel is megnehezítsék a CEU működését. Hozzátette, Ausztriában nem játszanak ilyen játékokat intézményekkel, mert ott érvényesül a jogállam, és még súlya van az intézményi szabadságnak.
Támadás egy amerikai intézmény ellen
A CEU rektora arról is beszélt, az egyetemnek ambiciózus tervei vannak, nem száműzetésbe vonulnak. Ugyanakkor megjegyezte, vezetőként nem feladata a kormány motivációinak elemzése, és annak megítélése, mi zajlik a magyar kormányfő fejében. Ignatieff ugyanakkor úgy látta, a magyar embereknek és a budapestieknek kell föltenniük magukban a kérdést, kinek származik előnye az egyetem elűzéséből, a tudomány üldöztetéséből. Úgy vélte, a hétfői sötét nap a magyar szabadság, a magyar tanszabadság életében. Emellett a kormány lépése szerinte támadás egy amerikai intézmény ellen is; “mi másnak is lehetne tekinteni?” – tette fel a kérdést. Ignatieff a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, véleménye szerint olyan helyre költözik az egyetem, ahol még sértetlen a jogállamiság, és nem tartott attól sem, hogy az Osztrák Szabadságpárt hasonlóan kritikusan áll majd az intéményhez, mint a magyar kormány. Hozzátette, a tanszabadság és jogállam elválaszthatatlan egymástól, azt próbálták a világ közvéleménye számára kommunikálni, milyen következményekkel jár a tanszabadság megszűnése, de nem jártak sikerrel. Arról is beszélt, az amerikai nagykövet csak mostanában ébredt rá, hogy „a rezsim nem akarta megtartani ezt az egyetemet”. Hiába szövetségese az USA Magyarországnak, David Cornstein nem tudott nyomást gyakorolni a magyar döntéshozókra.
Újságírói kérdésre a CEU rektora hangsúlyozta, jelenleg is vannak hallgatóik New York államban, és a kormányzó is megerősítette, hogy zajlik képzés az USA-ban, bár ezt a magyar kormány nem volt hajlandó elismerni. Ugyanakkor válaszában nem reagált arra a felvetésre, hogy az Egyesült Államokban valójában nincs hagyományos értelemben vehető anyaintézménye a CEU-nak; gyakorlatokkal, illetve egyetlen, posztgraduális tanegységgel képviselteti magát az USA-ban.
A magyar kormány felzabálja a szabadságot
Liviu Matei rektorhelyettes a sajtótájékoztatón arról beszélt, világos a különbség Magyarország és a CEU-t befogadó Ausztria között. Mint kifejtette, Ausztriában ugyanis az egyetemet tárt karokkal várja a politikai bal-, és jobboldal egyaránt. Véleménye szerint Ausztria nem ült fel a kormány híreszteléseinek, ehelyett annak örülnek, hogy egy „nagyszerű egyetemmel” egészül ki Bécs virágzó tudományos élete. Matei elmondta, véleménye szerint a kormány sárdobálását elviselve a CEU igyekezett megőrizni kommunikációjában a humanizmust, „magas színvonalon” maradtak, míg a magyar vezetés lealacsonyodott az irracionális, demokráciaellenes eszközök alkalmazásához. Mint föltette a kérdést: „miféle kormány az, amely nem hallja meg a józan ész szavát?” Matei hozzátette, a kormány sorozatosan támadja a szabadság intézményét, felzabálja az intézmények, de az egyének szabadságát is. Hozzátette, bár még börtönbe senkit nem küldtek, de a kormány átlépett egy határt: ami történt, az nem már nem megszorítás, hanem elnyomás, diktatúra.
Enyedi Zsolt rektorhelyettes arról beszélt, hogy már nem látnak reményt a CEU működési engedélyének meghosszabbítására. Fodor Éva rektorhelyettes a most következő időszakról azt mondta, a legfontosabb, hogy a tanulás és a tanítás minősége ne csökkenjen, továbbá meg kell őrizni az egyetem egységét, mert a CEU egyetlen egyetem annak ellenére, hogy több helyszínen oktatnak majd.
Forrás: MTI/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS