Ausztrália elismerte Nyugat-Jeruzsálemet Izrael Állam fővárosának – közölte Scott Morrison ausztrál kormányfő szombaton. Az ausztrál nagykövetséget ugyanakkor nem helyezik át Tel-Avivból Jeruzsálembe mindaddig, amíg nem születik békemegállapodás az izraeliek és a palesztinok között.
“Mostantól Ausztrália elismeri Nyugat-Jeruzsálemet, amely a kneszet (izraeli parlament) és több más kormányzati intézmény székhelye, Izrael fővárosaként” – mondta Morrison. A miniszterelnök mindazonáltal nyomatékosította, hogy az ausztrál nagykövetséget nem helyezik át Tel-Avivból Jeruzsálembe mindaddig, amíg nem születik békemegállapodás az izraeliek és a palesztinok között. Kelet-Jeruzsálemről szólva Morrison közölte, Canberra el fogja ismerni a palesztin állam fővárosának, de ugyancsak azután, hogy létrejött egy megállapodás a kétállami megoldásról. Ezzel kapcsolatban reményének adott hangot, hogy a lépés előremozdítja az elakadt izraeli-palesztin békefolyamatot.
Ettől függetlenül Ausztrália védelmi és kereskedelmi hivatalt létesít Nyugat-Jeruzsálemben
– tette hozzá a kormányfő. Korábbi beszámolók szerint Canberra konzulátus megnyitását is tervezi Jeruzsálemben.
Morrison októberben arról beszél, nyitott arra, hogy országának nagykövetségét az Egyesült Államokhoz hasonlóan Jeruzsálembe helyezze át. Ausztráliában azonban erre széles körben, mint politikai PR-fogásra tekintettek, lévén, hogy napokkal egy jelentős zsidó lakossággal bíró választókerületben tartott, Morrison pártja számára fontos időközi választás előtt jelentette be az elképzelést, amely ráadásul kiváltotta a kontinens muszlim többségű szomszédjainak, így Malajziának és Indonéziának a heves ellenkezését is. Az időközi választásokat végül Morrison pártja elbukta. Canberra lépésének előjele volt az is, hogy az ausztráliai külügyminisztérium pénteken rendkívüli óvatosságra intette az Indonéziába, a világ legnépesebb muszlim országába utazó ausztrál állampolgárokat. Indonézia ugyanis felszólította Ausztráliát, hogy álljon el a terveitől, és ne ismerje el Jeruzsálemet Izrael fővárosának. Azzal fenyegetőzött, hogy megszakítja a szabadkereskedelmi megállapodásról szóló kétoldalú tárgyalásokat, amelyek már a végső szakaszban vannak.
A muszlim lakosságú országokban nagy felháborodást és tüntetéshullámot váltott ki Donald Trump amerikai elnök tavaly decemberi bejelentése, amely szerint az Egyesült Államok elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának. A zsidók szerint Jeruzsálem Izrael örök és oszthatatlan fővárosa, míg a palesztinok a város keleti, Izrael által megszállt részén képzelik el leendő államuk központját. Az Egyesült Államok át is helyezte már külképviseletét Jeruzsálembe, idén májusban nyitották meg.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS