Múltat hamisítani tudni kell – pláne, ha történész az illető. Rettenetesen kellemetlen azonban, ha mindez kiderül. A (Párt)Politikatörténeti Intézet vezetője így járt: éppen saját történetéről hazudik. Nemrég a cég igazgatója, a fekete öves szoci káder Földes György a Kúria november végén meghozott ítéletét is igyekezett ellentétes értelművé alakítani. Márpedig a jogerős ítélet világosan kimondta, amit e tényfeltáró riportban is bebizonyítunk: a Kossuth tér egyik legszebb épületét, a Hauszmann-palotát évtizedek óta bitorolja az MSZP-közeli kutatóintézet, amely a rendszerváltozás zűrzavarában az épülettel együtt megkaparintotta a Magyar Szocialista Munkáspárt és jogelődje történelmi jelentőségű dokumentumait is.
DÉZSY ZOLTÁN (filmrendező, újságíró)
A tények szigorúak: a Politikatörténeti Intézet ingatlanhasználati jogát a Kúria novemberi jogerős ítéletével törölték, belátható időn belül költöznie kell, mégpedig kárpótlás nélkül. Eddig tartott a perzsavásár, örüljenek, hogy az elmúlt évtizedekben bitorolhatták a Kossuth tér egyik legszebb épületét.
1948: Abcúg Kúria, elvtársak, befele
Szaladjunk vissza az időben! Az eklektikus stílusú, a Kossuth teret meghatározó Hauszmann-palotát a monarchia fénykorában, 1896-ban adták át a Királyi Kúriának. Egészen 1948-ig működött itt bíróság, amikor Rákosi Mátyás a kommunisták lendületével kilakoltatta az igazság szolgáltatóit, s egy Párttörténeti Intézet elnevezésű formációt költöztetett az épületbe. Nem véletlen a formáció megfogalmazás – nem lehet tudni ugyanis, hogy ez a szervezet jogilag hogyan értelmezhető.
Cég, jogi személy volt-e ez a valami, vagy pedig a Magyar Dolgozó Pártjának egyik osztálya? Rejtély. Ja kérem, ilyen a diktatúra slampossága: nem lényegesek a jogi definíciók, ha holnapra úgyis megváltoztatjuk a világot!
Pártok jönnek-mennek, de a kutatók maradnak – az ’56-os forradalom leverése után is kutatták pártjuk vörös/véres történetét, igaz, akkor már a Magyar Szocialista Munkáspárt égisze alatt. Ez a boldog állapot egészen a pártállam/állampárt csődjéig tartott. Aztán jött 1989, és valahogy rendezni kellett a proletárdiktatúra jogi zűrzavarát.
Az 1989. évi II. törvény értelmében a nyilvántartásba nem vett, de működő társadalmi szervezetek december 31-ig kérhették nyilvántartásba vételüket. Ha ez nem történt meg, akkor megszűntnek kellett tekinteni a szervezet. A nyilvántartások szerint a PTI esetében ennek nincs nyoma – tehát a Párttörténeti Intézet az enyészeté lett… Nem tudunk másra gondolni, mint arra, hogy a mozgalmárok inkább az illegalitást választották. Ja kérem, ebben volt tapasztalatuk…
A modellváltás/rendszerváltás után a baloldalon azonban úgy találták, hogy mégis kéne valami legalitás. Első lépésként az MSZP 1990 tavaszán létrehozott egy hasonló nevű alapítványt, a Politikatörténeti Alapítványt. A jól kifundált trükk a bíróságokat is megtévesztette (később erről még lesz szó), ugyanis az alapítvány címét a Hauszmann-palotába (Bp. V., Alkotmány utca 2.) jegyezték be. A megtévesztés folytatódott a parlamentben is: az MSZP vagyonnyilatkozatában sajátjának állított be egy tudományos műhelyt, a Párttörténeti Intézetet. Nagyon úgy tűnt, hogy bejön a csel, és a tudós elvtársak zavartalanul (magyarul: örökre és ingyen) használhatják a Hauszmann-palotát. Ennek érdekében Horn Gyula, az MSZP elnöke és Földes György 1997. december 2-án – 1948-ra visszamenőlegesen! – alapító okiratot készített, amelyet kézjegyükkel láttak el (lásd dokumentumunkat). Ebben azt állapították meg, hogy a Politikatörténeti Intézet 1948-tól annak ellenére működik folyamatosan, hogy nincs alapító okirata. Ha pedig nincs, nosza, készítsünk egyet… És írtak!
Igazi kommunista módi ez: ami nem volt és nincs, arról utólag kijelentik, hogy van!
P, mint párt, vagy P, mint politika?
Figyeljünk a nevekre, mert itt van a kutya elásva. Melyik intézetről szól ez az irat: a Politikatörténetiről… Ez döntő fontosságú. Tisztázzunk valamit: mi köze van a néhai Párttörténeti Intézetnek a Politikatörténeti Intézethez? Konkrétan semmi! Nincs közöttük jogi összefüggés, hasonlóság is csak annyi, hogy a megtévesztési hasonló nevű, de különböző szervezeteket megjelenítő személyek belülről néztek/néznek ki a térre a palota ablakán, s mindkét brigádnak PTI a rövidítése. Éppen ez az, amivel eddig sikeresen megtévesztették a bíróságokat és a közvéleményt. Hasonló a módszer ahhoz, ahogy az MSZP ellopta az MSZMP vagyonát, miként előző oknyomozó cikkemben feltártam (ITT!). Hát persze, itt is vagyoni értékkel bíró jogról van szó, amelyhez – furcsa módon – mindig is vonzódtak a mindenkori elvtársak.
A nevek körüli zűrzavart okozza, hogy később a semmiből feltűnik a képben a Politikatörténeti Kht., amely aztán kft.-vé alakul.
Tudják még követni?
Szabotálja a válaszadást az MSZP-s igazgató
A tisztánlátás érdekében levélben kerestük meg Földes György igazgatót, aki egyben az MSZP választmányának tagja, s a Népszabadságban is tulajdonos, szintén MSZP-s Szabad Sajtó Alapítvány elnöke volt éveken át. Utóbbi minőségében anno ő adta át a Szabad Sajtó-díjakat, mások mellett Kálmán Olgának és Martin Schulznak. A szocialista sajtószabadság hangos képviselője most azonban elszabotálta a válaszadást. Nos, nézzük a kérdéseinket, amelyekre Földes csak hallgatni tud (az adekvát klasszikussal élve: mint a Népszabadságba tekert tükörponty):
- Mi lett az MSZP saját vagyonaként feltüntetett Párttörténeti Intézettel? (Tény, hogy az MSZP 1992-es vagyonnyilatkozatában magáénak tekintette a Párttörténeti Intézetet, amely korábban az MSZMP fontos szellemi műhelye volt. Mivel az MSZP nem jogutódja az MSZMP-nek, akkor hogy kerülhetett hozzá a PTI? /Költői kérdés, egyszerűen einstandolták./
- A PTI alapító okiratának eltűnését/hiányát jelentették-e a működést finanszírozó állami szervnek? Ha igen, van-e erről dokumentum?
- Ön 1998-ban cégbejegyzési kérelemben azt állította, hogy a Politikatörténeti Intézet nevű cég cégátalakulására tekintettel kéri a Politikatörténeti Intézet Nonprofit Kht. cégjegyzékbe való bejegyzését. /Hoppá, hirtelen cég lett az intézet?/ Mikor kérelmezték a Politikatörténeti Intézet nevű cég cégjegyzékbe való bejegyzését? (A nyilvántartásokban erről nincs adat.)
- Mi a cégként 1998-ban átalakított Politikatörténeti Intézet cégjegyzékszáma? Párttörténeti Intézet vagy Politikatörténeti Intézet nevű szervezet működött-e 1998-ig? /Olvasóinkban megsúgjuk: a cégbíróság szerint az állítólagos jogelőd száma 00-00-00000. Vagyis: nem volt előzmény – akkor milyen átalakulás történt? Semmilyen. Új vállalkozásról van szó – alapítottak egy kht.-t./
Az egész cégvarázslás motivációja nem a baloldal szellemi értékeinek tovább csiszolása (kicsit sokáig tart), hanem – talán kitalálják – a föníciaiak találmánya, a pénz… A Hauszmann-palota átadásának költségeit ugyanis a PTI sok százmillió forintra taksálja. A novemberben elvesztett per ítélethirdetésén a cég ügyvédje meg is üzente, hogy lehet velük tárgyalni, van az a pénz, amennyiért kimennek.
Mit gondolnak, kivel lehetne alkudozni?
Egy olyan MSZP-s képviselővel, aki egy másik – amúgy szintén törvénytelenül megszerzett ingatlanban működő – MSZP-s pártalapítvány képviselője!
Dokumentumok
1. A Kúria ítéletet hirdet 2018. november 26-án: elrendelte a Politikatörténeti Intézet ingatlanhasználati jogának törlését.
2. Földes György igazgató aláírásai: melyik az igazi?
2-es pont Melyik Földes Aláírás Igazi-ilovepdf-compressed
2-es ponthoz még egy anyag-ilovepdf-compressed
3. Az 1997-es alapító okirat rekonstrukciója, teli hamis állításokkal.
3-as pont 1997-es Alapító Okirat Hamis Állításokkal-ilovepdf-compressed
4. Cégvarázslat a köbön: a Politikatörténeti Intézet cégjegyzékszáma: 00-00-000000! Tessék a szám alapján rákeresni…
4-es ponthoz PTI Nullás Cgjszáma-ilovepdf-compressed (1)
5. Újabb jogi abszurd: A Politikatörténeti Intézet Közhasznú Társaság tagja az MSZP… Párt nem lehet tag a törvény alapján.
5-ös ponthoz Párt nem lehet tagja Kht-nek-ilovepdf-compressed
6. Telekkönyvi bejegyzések: hamisítás-hegyek
6-os ponthoz Hamis Tul lap-ilovepdf-compressed_rotated-ilovepdf-compressed
7. Egy újabb törvénytelen cégbejegyzés: dr. Bognár Piroska bíró feljegyzése arról, hogy a Politikatörténeti Intézet Kht. bejegyzése törvénybe ütközik, mert az alapító egy párt, történetesen az MSZP.
7-es ponthoz Bogn Pirosk Feljegyz Törvénytelen Bejegyzés Miatt-ilovepdf-compressed
8. A Párttörténeti Intézet az MSZP 1992-es bevallásában.
8-as Ponthoz MSZP 92-es Elszámban PárttörtIntézet van-ilovepdf-compressed
Vezető kép: Földes György, a Politikatörténeti Intézet főigazgatója 2012. augusztus 31-én éppen megtagadja Gál András Levente államtitkár felszólítását, hogy adja át a diktatúra állampártjának dokumentumait az államnak, azaz a Magyar Országos Levéltárnak. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS