Czeglédy Csaba és ügyvédei minden kommunikációs trükköt bevetnek, hogy azt sugallják, a szocialista politikus kint van a vízből, és gyanúsítását is enyhítették. Szabadlábra kerülését is azzal magyarázták, hogy már “csak” felbujtóként szerepel a nyomozati iratanyagban, mivel bűnösségére nincs bizonyíték. A hvg.hu ma megjelent cikkében Czeglédy azt állítja, annak ellenére, hogy már lezárult a nyomozás, még mindig fogást keresnek rajta, ezért születhetett az év utolsó napjaiban három új, rá nézve terhelő tanúvallomás. Kijelentette, hogy poligráfos vizsgálatot kér, és azt sejteti, hogy hamis tanúvallomásokkal akarják elítélni őt. Megkerestük a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivőjét, aki egyben a Czeglédy-ügy előadó ügyésze is. Szanka Ferenc cáfolta Czeglédy Csaba és védője állításait. Mint mondta, nem igaz, hogy gyengült a gyanú. Továbbra is bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás és gazdasági csalás ügyében folyik az eljárás. Czeglédy Csaba pedig a megalapozott gyanú szerint a 6 és fél milliárd forint elcsalásának értelmi szerzője, a bűnszervezet vezetője. A módosított gyanúsításban azért felbujtóként szerepel, mert a bűncselekményt megvalósító adóbevallásokat nem Czeglédy Csaba, hanem az általa vezetett Humán Operátor Zrt. munkatársai nyújtották be, de a bűncselekmény elkövetésére Czeglédy bírta rá őket. Az új minősítés, azaz a felbujtó büntetőjogi megítélése ebben az esetben nem enyhébb, hanem a tettesével azonos.
Másfél év előzetesben
A Czeglédy-ügyben 2015 óta folytat nyomozást a NAV Dél-Alföldi Bűnügyi Igazgatósága. A gyanú szerint Czeglédy Csaba strómanokkal egy egész országot behálózó iskolaszövetkezet-hálózatot működtetett. A szövetkezeteknek a megbízást az MSZP-s ügyvéd cége, a Human Operator Zrt. adta. A munkát papíron a szövetkezetek végezték, ezért felvették a megbízási díjukat, adóbevallást viszont már nem készítettek és az adót sem fizették be, majd egyszerűen csődbe mentek. A tucatnyi iskolaszövetkezet, amelyeknek vezetői Czeglédy régi ismerősei, barátai voltak, az állami költségvetésnek 6,294 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott.
Korábban több cikkünkben is megszólaltattunk olyan munkavállaló diákokat és felnőtteket, akik elmondták, hogy bár a papírjaikon valamelyik iskolaszövetkezet szerepelt, valójában a Human Operator hirdetett munkalehetőséget, náluk kellett munkára jelentkezni, és a fizetést is borítékban, a Human Operator irodájában kapták meg. A diák munkavállalókon felül még nyugdíjasok is voltak, akiket az iskolaszövetkezet által, diákmunkásként jelentettek le.
Az eljárás során az iskolaszövetkezeti vezetők azt mondták, ők gyakorlatilag csak a nevüket adták a vállalkozáshoz, a munkát a Human Operator Zrt.-nél szervezték, a szövetkezet ügyeit is ott intézték, így az adóbevallásokat is ők készítették, és úgy tudták, hogy az adózási kötelezettségnek eleget is tettek. Erről az egyik gyanúsított a PestiSrácoknak is nyilatkozott. Rosszul tudták…
Czeglédy Csabát – és első körben nyolc társát – 2017 nyarán vették őrizetbe. 2018 tavaszára a gyanúsítottak száma 19-re nőtt; köztük vannak a strómanok, vagyis az iskolaszövetkezeti vezetők és a Human Operator Zrt. több alkalmazottja, valamint Czeglédy Csaba testvére és annak felesége is. Tavaly szeptemberben fejezték be az érdemi nyomozati munkát és küldték meg a több tízezer oldalnyi iratanyagot a gyanúsítottaknak. Sokan arra számítottak, hogy még az év vége előtt a vádirat is megszülethet. December 15-én a Szegedi Törvényszék jogerősen megszüntette Czeglédy előzetes letartóztatását, és a házi őrizetnek megfelelő bűnügyi felügyeletét rendelte el.
Czeglédy szerint nincs ellene bizonyíték és politikai okokból tartják fogva
Czeglédy Csaba szabadulását követően azt fújta az egész ellenzéki sajtó, hogy lám, nincs bizonyíték a bűnösségére, már a gyanúsítását is enyhítették. Még Kálmán Olgát is fogadta a szombathelyi otthonában, és a Facebookon közzétett műsorában beszélt arról, hogy ő mekkora áldozat. Ártatlanul tartották fogva másfél évig, mert veszélyt jelent a Fidesz-kormányra. Arról is beszélt, hogy az ellene valló tanúk hazudnak, és persze a nyomozóhatóságtól az ügyészségig mindenki összejátszik a Fidesz-kormánnyal, hogy őt elítéljék, de már gyengül a gépezet, ezért van, hogy ő már “csak” felbujtó az aktuális gyanúsítás szerint.
Kiszúrták ugyanis, hogy a legfrissebb ügyészi indítványban Czeglédy Csaba felbujtóként szerepel a milliárdosi költségvetési csalásban és a gazdasági csalásban is. Még vezető ügyvédje, Hankó Faragó Mikós is azt nyilatkozta a sajtónak, hogy ez milyen jelentős változás. Pedig nem az.
Ügyész: “A felbujtói bűnrészesség megítélése a tettesével azonos”
Megkeresésünkre Szanka Ferenc csoportvezető ügyész, a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivője azt mondta, valóban módosult a gyanúsítás Czeglédy-ügyben, de ez korántsem jelent enyhítést Czeglédy Csaba szempontjából.
Először is fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az ügyészség a jogvitákat a bíróság előtt és nem a médiában kívánja lefolytatni, mindazonáltal jogszabályi kötelezettsége a nyilvánosság tájékoztatása. Ezért a vádirat benyújtásáig a főügyészség csak a szükséges mértékben kíván nyilatkozni
– fogalmazott a csoportvezető ügyész. Mint mondta, az megfelel a valóságnak, hogy Czeglédy Csaba gyanúsítása változott. A nyomozás adatainak figyelembe vételével az elkövetői alakzat tettesi alakzatról fejbujtói bűnrészességre módosult, viszont továbbra is ugyanazon bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható megalapozottan.
Gyakorló büntetőjogászok előtt azonban az is közismert, hogy a bűnösség szempontjából ennek érdemi jelentősége nincs. A jogszabály a bűnsegédi bűnrészességhez fűz, mint enyhébben minősülő elkövetői alakzathoz jogkövetkezményeket, a felbujtói bűnrészesség megítélése a tettesével azonos
– jelentette ki Szanka Ferenc. Hozzátette, a Czeglédy-ügyben elmondható, hogy tettesként csak az követheti el ezt a bűncselekményt, aki az adóhatóságot többek között valótlan adóbevallásokkal megtéveszti. A nyomozás során azonban tisztázásra került az, hogy a bűncselekményt megvalósító adóbevallásokat a NAV felé a Czeglédy Csaba által vezetett Humán Operátor Zrt. munkatársai tették, így tettesként ők követhették el ezt a bűncselekményt. Tették azonban mindezt Czeglédy felbujtására, vagyis azon magatartására, amellyel a bűncselekményt egyébként elkövetni nem szándékozó személyeket a bűncselekmények elkövetésére rábírta – fogalmazott az ügyész.
A nyomozás most is folyamatban van
Kérdésünkre a szóvivő, csoportvezető ügyész emlékeztetett, hogy az új büntetőeljárási törvény az ügy szempontjából is több fontos eljárási változást hozott. Míg korábban a nyomozás a nyomozó hatóság iratismertetésével befejeződött, és azt követte egy, a fő szabály szerinti 30 napos ügyészi szak, addig az új törvény rendelkezései szerint a nyomozásnak akkor van vége, ha az ügyész vádat emel, vagy az eljárást megszünteti. A Czeglédy-ügyben a vádemelés még nem történt meg, tehát a nyomozás folyamatban van.
További változás, hogy a vádemelést megelőzően legalább egy hónappal a gyanúsítottaknak és védőiknek a teljes iratanyagot meg kell ismerniük. Ezen rendelkezések azonban eltérő értelmezésekre vezettek azokban az ügyekben, ahol több terhelt több bűncselekménye az eljárás tárgya. Az ügyészség álláspontja szerint ezen 30 napos határidő akkor indul újra, ha a gyanúsítottakra nézve joghatás kiváltására alkalmas, így a védekezéshez való jogot is érintő iratok keletkeznek – hangsúlyozta Szanka Ferenc.
Kérdésünkre, hogy mit jelent ez a gyakorlatban és mikor történhet meg a vádemelés, azt mondta, az ügyben, ahogy eddig is, mindenben a büntetőeljárási törvényben előírtak szerint járnak el. A gyanúsítottakat megillető jogosultságok és a védekezéshez való jog biztosításának mellett a lehető legrövidebb határidőn belül vádat fognak emelni, amennyiben ennek feltételei fennállnak.
Hozzátette, hogy figyelemmel kell lenniük más, a büntetőeljárási törvényben előírt kötelezettségekre is. Ilyen az eljárások hatékony és ésszerű határidőn belül történő befejezése. Hogyha a terhelt személyi szabadságot érintő, bírói engedélyes kényszerintézkedés hatálya alatt áll – ahogyan Czeglédy Csaba jelenleg is –, a büntetőeljárást soron kívül kell lefolytatni. Továbbá a gyanúsítástól számított 2 éven belül a nyomozást be kell fejezni.
Czeglédy Csaba indítványáról a poligráfos vizsgálatra vonatkozóan, melyet a mai napon kaptak meg a gyanúsított védőjétől, mindezek alapján fogják álláspontjukat kialakítani.
Újabb fordulat is jöhet?
Mivel december végén születtek újabb vallomások, az új büntetőeljárási törvény szerint tehát legkorábban februárban lehet vádemelés, azonban a csoportvezető ügyész által is ismertetett szabályok szerint a vizsgálódásra akár még lehet is egy fél éve a nyomozóhatóságnak. Feltéve persze, ha olyan, az ügyet befolyásoló adatok merülnének fel.
A hvg.hu-nak maga Czeglédy árulta el, hogy gyanúsított társai olyan új vallomást tettek, ami erősíti a gyanút. Szerinte arról van szó, hogy még mindig fogást keresnek rajta, és érdekes módon azok, akik eddig hallgattak, vagy akár másként vallottak, most az ő bűnösségéről beszéltek. Azt is belengeti, hogy “hamis tanúzás” történhetett.
Czeglédy Csaba, aki a jelek szerint igencsak magára hagyta tettestársait, most még azzal is megvádolta őket, hogy hazudnak, hamis tanúvallomást tettek, amely tökéletesen egybevág az ügyészség koncepciójával. Újabb indítványával azt akarja bizonyítani, hogy mindenki más hazudik, csak ő mond igazat…
Ügyvédi körökből megtudtuk, hogy nem is csak három, hanem jóval több vallomást is tettek az ügy érintettjei, amióta a teljes iratanyagot az ügyészség átadta a gyanúsítottaknak. De ez érthető, hiszen ebből értesültek a terheltek arról, hogy kit mivel gyanúsítanak. Ilyenkor történnek még egyezségkötések, vagy akár beismerések az enyhébb büntetés reményében. Ez történhetett a Czeglédy-ügyben is. Vélhetően több gyanúsított sem nézte jó szemmel a politikus áldozati szerepét és mosakodását, miközben őket több éves börtönbüntetés fenyegeti, ezért most a finisben megeredt a nyelvük.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS