Fáj a baloldali antiszemitizmusról szóló narratíva a haladóknak, szóval az Index kanyarított is egy részletes cikket, hogy megpróbálja tompítani az egyébként igencsak megalapozott vádakat. A neves lap rávilágít arra, hogy a haza jobboldal által kommunikált üzenetben igenis van logika, de az indexes újságírók vannak olyan leleményesek, hogy nem dőlnek be neki.
A tény, hogy a pártpolitikában sokszor előrántott antiszemita-kártya ezúttal a populista jobboldal kezében tűnik fel, rettentő bizarrnak tűnhet egy Horthy-nosztalgiától csöpögő és Wass Albert-idézetekkel telepettyezett országban, de mégis van benne logika
– írja az Index a baloldali antiszemitizmusról szóló cikkében. A narratíva érthető módon fájdalmas, így a lap hosszasan magyarázza a logikátlanságot a logikában. Az Index szerint azért hatásos ez az üzenet, mert:
- egy létező törésvonalra telepednek rá;
- könnyedén alá lehet őket támasztani példákkal;
- bizonyítják Orbán lojalitását egy, az európai liberális fősodorral nem szimpatizáló szövetségese számára;
- a narratíva új, fantáziadús elemmel gazdagítja az évek óta építgetett civilezős-sorosozós-betelepítős konteót.
De a lap ezt is tovább magyarázza. Szerintük az antiszemita-vádat az a jelenség teszi lehetővé, hogy a zsidó közösséget sokan azonosítják a zsidó állammal, illetve, hogy Izrael tetteiért a Netanjahu-kormánnyal egyáltalán nem szimpatizáló honfitársaikat teszik felelőssé. Erre még rátesz szerintük egy lapáttal, hogy a radikális baloldal reflexeibe beivódott a kapitalisták és az Amerika barátai iránti ellenszenv, a zsidó állam pedig ugyebár ezek közé tartozik.
Az Index a migrációellenes gondolatokat is összekapcsolja a baloldali antiszemitizmus gondolatával; a lap kifejti, hogy a muszlimok körében a mai napig divat a zsidógyűlölet, illetve azzal is érvelnek, hogy a „Megsemmisítjük Izraelt!” ígérete egyáltalán nem az iráni hátterű síita szervezetek monopóliuma, hanem minden, magára valamit adó dzsihadista alapvetése. Persze az Index azonnal megmagyarázza, hogy mi is van a háttérben: tudományosan elmagyarázzák, hogy a muszlim kisebbség és a zsidó kisebbség viszonya is igen sokrétű. Erre példákat is hoznak, kifejtik: „a francia muszlim közösség igen tartózkodó az antiszemitizmus kérdésével kapcsolatban, addig a német muszlim vezetők beleállnak a zsidókkal közös kampányokba”. Mik vannak… A lap szerint a lényeg a létező antiszemita tendenciák, az „Izrael” és a „zsidó” közti határ képlékenysége.
A másik fontos pontja a cikknek, hogy Orbán Viktor előtt megnyílt a lehetőség, hogy Netanjahu szövetségese legyen.
Nem véletlen, hogy a kormány évi 500 millió forintos támogatás kíséretében az EMIH által alapított „Tett és Védelem” elnevezést viselő anti-antiszemita szerveződés kezébe adta az antiszemitizmus elleni harcot, mely nem titkoltan ugyanazon érme két oldalának tartja az Izrael-ellenességet és az antiszemitizmust, és ezen elv mentén kritizálja a magyar „progresszív anticionista” médiát (köztük az Indexet is).
– írják. Úgy vélik, a Benjamin Netanjahunál szerzett jó pontokat a kormány az ellenzék lejáratására használja fel. Erre az is rátesz egy lapáttal állítólag, hogy a nacionalisták hajlamosak mintaországként tekinteni arra az Izraelre.
Az Index szerint az antiszemitizmus-áthárító program nem működik jól, erre pedig a holokauszt-emléknapra rászervezett Horthy-emlékmise és a Figyelő vitatott címlapja is utal. Ezek a lap szerint a Fideszre vetnek horogkereszt alakú árnyékot.
Forrás: Index; Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS