A munkaerőhiány kedvező probléma – mondta a pénzügyminiszter a friss foglalkoztatási adatokról és az álláskeresők hatékonyabb elhelyezkedését célzó munkaerő-piaci program kiterjesztéséről tartott sajtótájékoztatóján szerdán. A miniszter pozitívan értékelte a legújabb foglalkoztatottsági statisztikákat.
Kedvező munkaerőpiaci hatásokról tudósítanak a ma közzétett KSH-adatok, amelyek a 2018 októbere és decembere közötti időszakot mutatják be – mondta Varga Mihály, kiemelve, hogy még soha nem dolgoztak annyian az utolsó negyedévben, mint tavaly. A versenyszférában pedig hetvenháromezerrel nőtt a munkavállalók száma, ami a miniszter szerint annak a jele, hogy még mindig van lendület a munkaerőpiacban is. Varga Mihály elmondta, hogy 2010-hez képest nyolcszázezerrel többen dolgoznak hazánkban. Ebből több, mint hatszázötvenezer ember a versenyszférában helyezkedett el, nem lehet tehát azt mondani, hogy az önkormányzati és állami szervek bővítik a foglalkoztatottságot. Varga Mihály elmondta, hogy a foglalkoztatási ráta 54 százalékról 69 százalékra emelkedett a 2010 óta eltelt időszakban. A munkanélküliségi ráta pedig majdnem 8 százalékkal, 3,6 százalékra csökkent, amivel a negyedik helyen állunk az EU-ban, Máltával holtversenyben. A 4,6 százalékos gazdasági növekedés folyományaként is szükség van tehát a munkaerőre Magyarországon.
A munkaerőhiány kedvező probléma
– tette hozzá a miniszter.
Kelet-Magyarország felzárkóztatása
A pénzügyminiszter ismertette a Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben indított, a foglalkoztatottság növelését célzó programok eredményeit. Varga Mihály kifejtette, hogy míg korábban a munkahely-közvetítés egy passzív folyamat volt – a munkakeresők kaptak egy listát, és nekik kellett megkeresni a munkaadókat, – addig mára már a folyamat aktív lett, a munkaügyi osztályok keresik meg a lehetséges munkaadókat. A pénzügyminiszter kijelentette, hogy a program keretében a két érintett megyében fél év alatt ötezer üres álláshelyet találtak, háromezer-hétszáz álláskeresőt sikerült kiajánlani, akik közül ezernégyszázan el is tudtak helyezkedni. Varga Mihály bejelentette, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is elindítják a programot. A megyében jelenleg 5,5 százalékos a munkanélküliség, ami meghaladja az országos átlagot, és ezt szeretnék most csökkenteni. A cél, hogy másfél év alatt országosan ötvenezer új munkahelyet tudjanak betölteni – tette hozzá a miniszter. A kormány arra törekszik, hogy a pályakezdő fiatalok, kisgyermekes édesanyák, közfoglalkoztatottak és a dolgozni vágyó inaktívak is elhelyezkedhessenek. A programokkal a vidék népességmegtartó erejét is szeretnék megtartani – fogalmazott Varga Mihály.
A termelékenység növelésére helyezik a hangsúlyt
A PestiSrácok.hu azt kérdezte Varga Mihálytól, hogy a miniszterelnök kormányinfón tett kijelentésével összhangban milyen intézkedések történnek az állások termelékenysége növelése érdekében. Varga Mihály válaszában elmondta, megváltoztatták a hazai és EU-s pályázatok kiírásait, és mára inkább olyan pályázatok vannak, amik a hatékonyság növelésére, a termelékenységre és a technikai fejlesztésekre helyezik a hangsúlyt. Azt szeretnék, hogy egyre több hozzáadott értéket termelő munkahely legyen hazánkban.
A cél, hogy egy magyar munkavállaló 8 óra munkaidőben annyit termeljen, mint egy német
– mondta a miniszter.
Mindenki dolgozhasson, aki akar
Kérdésünkre válaszolva azt is elmondta Varga Mihály, hogy igyekeznek növelni a munkaerő mobilitását; próbálnak segíteni azoknak, akik hajlandóak az otthonuktól távolabb dolgozni, Ehhez a kormány a közlekedési díjak munkáltatók általi megtérítésének segítésével, illetve munkásszállók építésének támogatásával tud hozzájárulni. A pénzügyminiszter elmondta, hogy tavaly két pályázatot is kiírtak munkásszállók építésére, melyekben az önkormányzatok negyven, illetve húsz százalékos önerő mellett nyerhettek el forrásokat. Hozzátette:
A kormány célja, hogy amíg Magyarországon akár csak egy ember is van, aki munkát keres, annak tudjanak segíteni.
Megkérdeztük Varga Mihályt, miként szeretnék a nők munkavállalását előmozdítani. Válaszában a miniszter úgy fogalmazott, hogy látnak még lehetőséget rá, hogy a nők esetében bővüljön a foglalkoztatás, hiszen négyszázezerrel kevesebb hölgy dolgozik, mint férfi, aminek alapvetően képzési és elhelyezkedési okai vannak. Indultak felnőttképzési, szakképzési programok az Országos Fogyasztási Alap keretein belül, amelyek azt célozzák, hogy akár távmunkában, akár részmunkaidős foglalkoztatással egyre több hölgyet tudjanak a munka világába visszajuttatni.
A közmunka csak átmeneti állapot
Egy, a közmunkás bér esetleges emelésére vonatkozó kérdésre Varga Mihály azt válaszolta, hogy nyolcvanezer üres bejelentett álláshely van az országban, ezért az a kormány célja, hogy aki akar, találjon munkát. A közfoglalkoztatottak ösztönzése érdekében a minimálbér magasabb, mint a közmunkáért járó bér, és ezen a kormány nem kíván változtatni, mert azt szeretnék, hogy a közmunka csak átmeneti állapot legyen az érintettek számára. Az Audi-gyárban zajló sztrájkról – újságírói kérdésre válaszolva – Varga Mihály elmondta, hogy a kormány a cégek belső ügyébe nem szól bele, ugyanakkor hozzátette, hogy egy elhúzódó helyzet sem a német autógyártónak, sem a dolgozóknak nem lenne jó, ezért bízik benne, hogy hamar megállapodásra jutnak a felek. Azt is elmondta, az Audi-sztrájk miatt minden bizonnyal nem fog csökkenni a külföldi befektetések száma hazánkban, sőt, úgy látják, hogy továbbra lesz érdeklődés Magyarország iránt befektetői körök részéről.
Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS