Az egészségügy folyamatosan változik, fejlődik, ehhez az ellátórendszernek és a betegeknek is folyamatosan alkalmazkodnia kell a hatékonyabb, gyorsabb ellátás érdekében. A Merényi Gusztáv Kórház Pszichiátriai Osztálya megszűnik, és feladatait a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet (OPAI) veszi át. A döntés hátterének és következményeinek jártunk utána.
A Merényi Gusztáv Kórház Pszichiátriai Osztályának megszüntetése az elmúlt években már többször felmerült. A pszichiátria általános fejlődése lehetővé, sőt kívánatossá teszi az akut ellátás centralizálását. Ezt a fejlődési irányt egyébként nem szokás megkérdőjelezni (más szakterületeken sem); a vita mindig a megvalósítás részletei körül van, mert rengeteg olyan részérdeknek kell megfelelni, amelyek nem, vagy csak nehezen egyeztethetőek össze. Jelen esetben a betegek a budapesti távolságokat és közlekedési körülményeket figyelembe véve gyakorlatilag nem kerülnek messzebb a fekvőbeteg ellátást biztosító intézménytől. A szállítási idő legfeljebb csak percekkel hosszabbodik, viszont azután a betegek a lehető legmagasabb ellátási szintet biztosító intézménybe kerülnek, mert az OPAI értelemszerűen a legjobb szakmai háttérrel rendelkezik, mind az ellátási infrastruktúra és eszközök, mind a szakemberek tekintetében. Olyan intézményről beszélünk, amely teljes egészében megfelel a rosszul hangzó, úgynevezett „minimumfeltételeknek”. Ez egyébként azt jelenti (mert a kifejezést annak idején nem azért alkották meg, hogy jól is hangozzon), hogy ha egy intézmény azoknak megfelel, akkor az minden tekintetben a legmagasabb szintű elvárható ellátást képes nyújtani.
Az OPAI egyébként az egykori Merényi ellátási területét, azaz a IX., a X. és a XIX. kerület lakosainak pszichiátriai fekvőbeteg-ellátását veszi át. Az intézmény kapacitásai úgy kerültek meghatározásra, hogy az ellátási terület növekedése után is túlfeszítettség nélkül legyen képes a fekvőbetegek ellátását biztosítani. Azokat az orvosokat és egyéb szakembereket, akik a Merényiből át kívántak jönni, az OPAI átvette. Nincs pszichiáter- és pszichológushiány. Az osztály megszűnése miatt öt további fekvőbeteg-ellátást igénylő beteg közvetlen áthelyezése vált szükségessé, erről az egyeztetések megtörténtek.
Az OPAI-ban egyébként az elmúlt években megtörténtek azok az átalakítások, amelyek a változtatásokhoz szükségesek. 130 millió forintból egyrészt felújították a pszichiátriai épület két szintjét. Az osztályon három ágyas, fürdőszobás kórtermek vannak, amelyek a kor igényeinek megfelelnek.
Ezzel tulajdonképpen párhuzamosan zajlott a sürgősségi ellátás rendszerének átalakítása és korszerűsítése is. Az épület földszintjén kialakításra került a „Sürgősségi Pszichiátriai Felvételi Részleg” nevű egység. Itt kétszer négy ágyon történik az ellátás, amelyet külön szakember csapat végez. Az összes akut esetet itt látják el, a legfontosabb differenciáldiagnosztikai vizsgálatokat is el lehet végezni, és a gyógyszeres vagy pszichoterápiás beavatkozásokról is itt születik döntés, azok egy része meg is történik ezen az ellátóhelyen. A betegek egy részének állapota huszonnégy órán belül rendezhető, vagyis elkerülhető az osztályos felvétel. Ez a betegek, a hozzátartozók számára is kedvezőbb.
A járóbeteg-ellátás és az ahhoz kapcsolódó rehabilitációs ellátások természetesen továbbra is a kerületekben maradnak, hiszen alapfeltétel, hogy a betegek könnyen elérhessék ezeket.
A pszichiátria fejlődésének köszönhetően ezen a szakterületen is az ambuláns ellátás, gondozás felé tolódik a gyógyítás súlypontja. A Sürgősségi Pszichiátriai Részleg logikája az egynapos sebészetéhez hasonló. Az OPAI-ban ez az ellátási rendszer már négy éve így működik, és beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Több beteget látnak el rövidebb idő alatt, és ez képes tehermentesíteni a fekvőbeteg ellátó osztályokat. Ez teszi lehetővé, hogy az intézmény ellátási területe növekedjen. Az OPAI a legmagasabb szintű ellátást képes biztosítani a megnövekedett ellátási területen is.
A Nyírő Gyula OPAI-ban már most jobbak a feltételek, mint az egykori OPNI-ban, a „Lipótmezőn” voltak. És ez Németh Attila, a Nyírő Gyula OPAI főigazgatója szerint nemcsak a betegellátásra, hanem a szakma magas szintű műveléséhez szükséges tudományos életre és az utánpótlás biztosítását szolgáló rezidensképzésre is igaz.
Természetesen ilyen átszervezési kérdésekben, egy Budapest méretű városban mindig lehet azt mondani, hogy más megoldási lehetőségek is léteztek, amelyek bizonyos városrészeket és intézményeket előnyösebben érintettek volna. És ez igaz is, azzal a kiegészítéssel, hogy az a másik döntés meg másokat érintett volna hátrányosabban.
Minden ilyen döntés velejárója, hogy a betegszállításnak, mentésnek, betegirányításnak, háziorvosoknak, szakrendelőknek és persze a betegeknek és a hozzátartozóknak is alkalmazkodniuk kell hozzá.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS