Ha válságot akar, bízza a Nemzetközi Válságcsoportra (International Crisis Group – ICG)! Ez az egyik függetlennek és objektívnek álcázott Soros-szervezet, amely neves és névtelen személyiségekkel megtömve intézi a világ ügyeit. Igazgatósági tag Soros György, és a fia, Alexander Soros is. A háttérről a Tűzfalcsoport rántotta le a leplet.
Az ICG-t két éves előkészület után, Soros György anyagi segítségének köszönhetően tudták megalapítani 1995-ben, sőt, 1996-ban a spekuláns 1 millió dolláros adományának köszönhetően tudták bővíteni hálózatukat, majd 2000-ben a szintén tőle kapott 2,5 millió dollár révén váltak globális szereplővé.
Természetesen Soros azóta is intenzíven támogatja az ICG-t, hiszen jelentős befolyása van a szervezetben: gyakorlatilag annak indulásától kezdve az igazgatóság tagja. 2017-ben csatlakozott fia, Alexander Soros is, aki szintén nagy összeget adományozott és igazgatósági tag lett.
A székhely Brüsszel
A szervezet székhelye napjainkban Brüsszelben van, de a világ öt kontinensén számtalan irodával és munkatárssal rendelkeznek. Céljuk az erőszakos konfliktusok megakadályozása, illetve megoldása helyszíni kutatások és tanácsadás útján. Közvetlen kapcsolatban vannak számos kormánnyal, multilaterális szervezetekkel, politikai döntéshozókkal és a médiával.
A munkatársak körében sok korábbi miniszterelnök, alkancellár, külügyminiszter és diplomata található.
- Carl Bildt: volt svéd miniszterelnök, Hillary Clinton kiszivárgott elektronikus levelezése alapján Soros őt javasolta 2011-ben mediátornak Albániába, amikor nyugtalanság uralkodott az országban.
- Sigmar Gabriel: Németország volt külügyminisztere és alkancellárja, a német Szociáldemokrata Párt korábbi elnöke. Izraeli látogatásakor külügyminiszterként nem a demokratikusan megválasztott miniszterelnökkel találkozott elsőként, hanem különböző, Soros által pénzelt, Izrael-ellenes palesztin NGO-kkal.
- Emma Bonino: volt olasz külügyminiszter, korábban humanitárius segélyezésért felelős uniós biztos.
- Robert Malley (az ICG elnöke): végzettsége szerint jogász és politológus, az izraeli-palesztin konfliktus (Izrael-ellenes) szakértője. A szervezet vezetését nemrégiben vette át, méghozzá az Obama-kormányzatból igazolt át, ahol a Nemzeti Biztonsági Tanácsban dolgozott. 2015 óta Obama speciális tanácsadója volt az ISIS terrorszervezettel kapcsolatban. Munkája miatt kapcsolatot tart fenn Hamász-terroristákkal is, de tudjuk jól, hogy ha valaki baloldali liberális, annak minden megengedett.
- Lord Mark Malloch-Brown (alelnök): korábban miniszter volt 2007 és 2009 között az Egyesült Királyságban, valamint rövid ideig 2006-ban az ENSZ második embere volt főtitkárhelyettesként. Megfordult még ezen kívül a Világbanknál, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságánál, de szorosabban Soroshoz köthető szervezeteknél is: 1993-1994 tagja volt a Refugees International keretében felállított Soros Tanácsadó Bizottságnak, melynek célja a bosnyák helyzet rendezése volt. Ekkor ismerkedett meg a milliárdos spekulánssal, akivel később is baráti kapcsolatot ápolt, sőt: mikor az ENSZ-ben dolgozott, Soros egyik New York-i lakását bérelte. 2007-től abban a “megtiszteltetésben” is részesült, hogy a Soros Alapítvány Menedzsment és a Nyílt Társadalom Intézet alelnökévé nevezték ki. Malloch-Brown és Soros barátságának legérdekesebb pontjára azonban egy 2013-ban kirobbant botrány kapcsán derült fény: az angol lordot beperelte egy izraeli milliárdos, Beny Steinmetz amiatt, hogy Malloch-Brown bizalmas információkat adott át Sorosnak, ami alapján Steinmetz cége ellen lejáratókampány indult.
Volt, amikor az ICG kicsit mellélőtt
Az ICG-t nem egyszer érte már kritika tevékenysége miatt; egyszer éppen egy másik Soros-szervezet részéről. 2013-ban ugyanis az ICG Thein Sein myanmari elnököt tüntette ki “A béke nyomában” díjával (In Pursuit of Peace Award), azonban az átadási ünnepség alatt a Human Rights Watch nevű másik Soros-szervezet kiadta jelentését a Sein-adminisztráció etnikai tisztogatásairól.
A “válságkezelő” tanácsadó szervezet olyan kríziseket segít megoldani és felszámolni, amit ők maguk indítanak el. Ez volt a helyzet legalábbis az “Arab Tavaszként” emlegetett 2011-es forradalomhullám esetében, amely végigsöpört az észak-afrikai iszlám országokon. Egyiptomban a lázadást egy Mohamed el-Baradei nevű – Nobel-békedíjas – ICG-tag szította és vezette, több tüntetésen is beszédet mondott.
Egy puccsista
A “forradalmat” követően Soros elkezdett egyiptomi NGO-kat támogatni, amelyek az alkotmány újraírásán munkálkodtak. Ilyen volt például egy politikai pártokon felüli mozgalom, amelyet el-Baradei részvételével alapítottak, és célja az alkotmány elnökválasztásra vonatkozó részének felülvizsgálata – jobban mondva: enyhítése – a “független” jelöltek indulásának egyszerűsítése céljából. Sőt, az emlegetett még békedíjas pártot is alapított az alkotmányreform céljából, egy évvel a forradalom után. 2013-ban el-Baradei részt vett a demokratikusan megválasztott Múrszi elnök elleni puccsban is, mint az ellenzék prominens alakja.
A Tűzfalcsoport lakonikus záró kommentárja:
Figyeljünk tehát oda, ha hazánkban vagy közvetlen környezetünkben krízist akarna megoldani az ICG…
Forrás: Tűzfalcsoport; Kiemelt kép: Olivier Hoslet/MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS