Február 25-e és március 17-e között tűzheti ki az EP-választás idejét az államfő a jogszabályok értelmében. A szavazást az Európai Tanács döntésének értelmében május 23. és 26. között kell megtartani, de a pontos dátumot a tagállamok maguk dönthetik el. Mivel a választási eljárásról szóló törvény szerint Magyarországon csak vasárnap lehet választást tartani, a voksolás egyetlen lehetséges időpontja május 26-a.
Ugyancsak a választási eljárási törvény írja elő, hogy a választást úgy kell kitűzni, hogy a magyarországi szavazás napja a kitűzés napját követő hetvenedik és kilencvenedik nap közé essen. Ezek alapján Áder János köztársasági elnöknek február 25-e és március 17-e között kell kitűznie a voksolás időpontját, amely akkortól válik hivatalossá. A választási eljárási törvény értelmében az EP-választás főbb határnapjai is tudhatóak, annak ellenére, hogy még nincs kitűzve a választás. A hivatalos kampány a választást megelőző ötvenedik napon – ez most április 6-a lesz – kezdődik. A választáson indulni szándékozó pártok ekkortól kaphatják meg az aláírások gyűjtésére szolgáló ajánlóíveket a Nemzeti Választási Irodától, a listaállításhoz húszezer érvényes ajánlás szükséges.
A listákat a választás előtti harminchetedik napig lehet bejelenteni a Nemzeti Választási Bizottságnál, a határidő április 19-én, nagypénteken jár le, amely munkaszüneti nap. A választási eljárási törvény lehetőséget ad arra, hogy ha a határidő munkaszüneti napon jár le, akkor az igazságügyi miniszter a határidő lejártának naptár szerinti dátumát az azt megelőző vagy követő munkanapra állapíthatja meg, így tehát a dátumot a miniszteri rendelet tartalmazza majd. Az európai parlamenti választáson csak este tizenegy óra után kezdi közölni az előzetes tájékoztató adatokat a Nemzeti Választási Iroda, az EP-választásnál ugyanis az az uniós előírás, hogy csak akkor hozható a voksolás eredménye nyilvánosságra, ha a huszonhét tagállam összes szavazókörében befejeződik a szavazás; Olaszországban csak este tizenegy órakor fejeződik be a voksolás. A választás hivatalos végeredményét a külképviseleteken leadott szavazatok hazaszállítása – ennek határideje május 30. –, valamint a levélszavazatok beérkezése és összeszámlálása után a Nemzeti Választási Bizottság állapítja meg, legkésőbb a szavazás utáni tizenkilencedik napon, június 14-én.
Forrás: MTI; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS