Önkezével véget vetett életének Sz. Gáborné, ismertebb nevén Maláj Marcsi fia. A csengeri nő egy 1300 milliárd eurós örökség meséjével került be a köztudatba, mellyel több tíz ismerősétől szerzett igencsak komoly, egy esetben több százmillió forintos kölcsönt. A pénzt a nemlétező örökségből persze azóta sem adta meg. Sz.-né ellen jelenleg is tart a büntetőeljárás különösen jelentős értékre elkövetett csalás megalapozott gyanújával. Az évtized, ha nem az évszázad egyik legagyafúrtabb csalássorozata azért került nyilvánosságra, mert abban Simicska médiája Kósa Lajos lejáratásának lehetőségét látta. A mesés örökséget lebegtető dokumentumok, köztük egy ajándékozási szerződés pedig azután került az akkor még Simicska kezében lévő Magyar Nemzethez, hogy a csengeri asszony férje a térség jobbikos országgyűlési képviselőjétől, Apáti Istvántól kért védelmet és segítséget. Néhány napra rá öngyilkos lett. A PestiSrácok sértetti forrásból úgy értesült, hogy egyre jobban szorul a hurok a letartóztatásban lévő csengeri asszony körül. Több tárgyi bizonyíték is bizonyítja a bűnösségét, és Sz.-né minden értéket képező ingóságát és ingatlanát lefoglalták, amelyek még így sem fedezik az elcsalt összegek töredékét sem. Az asszony fia először elméje eltompításával próbált nem tudomást venni a körülötte zajló eseményekről, végül más kiutat keresett és a halálba menekült az átélt traumák, a szégyen és mindenük elvesztése elől.
Sz. Gáborné, azaz a “csengeri örökösnő” történetével sokat foglalkoztunk az elmúlt egy évben. Helyszíni és tényfeltáró riportokban mutattuk be az asszony múltját, környezetét, kutattunk fel és szólaltattuk meg hitelezőit, vagyis sértetteket.
Megtaláltuk és meg is mutattuk a debreceni temetőben Sz.-né Mária édesapjának sírját, aki nem külföldön, hanem Debrecenben hunyt el, és nem akkor, amikor a nő állította, hanem évekkel korábban. Felkutattuk M. papa utolsó otthonát is, ahol ma özvegye él, egy debreceni, lakótelepi szükséglakást, ami még csak nem is az ő tulajdona volt, hanem második, időskori házastársáé.
Az ügy érintettje, a Magyar Országos Korcsolyázószövetség korábbi igazgatója interjúban mondta el portálunknak, mennyire agyafúrt volt a módszer, miért dőltek be annyian az egyébként hihetetlennek tűnő mesének.
A gyermekkorában eltűnt, majd külföldön dúsgazdag gyártulajdonossá lett apa hagyatékát olyannyira hitelesnek tűnő, német nyelvű levelekkel, iratokkal támasztotta alá, hogy sokan hittek neki és hitelezték meg az ügyvédi és egyéb eljárási költségeit, annak érdekében, hogy vagyonához jusson. Sz. Gáborné tucatnyi ismerősétől kért és kapott kölcsön tízmilliókat – volt, akitől százmilliókat -, összesen mintegy másfélmilliárd forint értékben. Hogy segítői még adakozóbbak legyenek, komoly befektetési tervekkel is előállt, többek közt egy új csengeri sportkomplexum építésének szándékával, melyről még látványtervekkel is rendelkezett.
Így környékezte meg Orendi Mihályt, a Magyar Országos Korcsolyázószövetség korábbi igazgatóját és rajta keresztül Kósa Lajost is. Az ismert, köztiszteletben álló sportember és a komoly pozícióban lévő politikus, Kósa kapcsolatára azért volt szükség, hogy ezáltal ő tűnjön hitelesebbnek, fontos embernek. Orendi és Kósa neve jól csengett; úgy tudjuk, előszeretettel is dobta be a nevüket, amikor kölcsönkéregetett.
Csakhogy az örökség évek elteltével sem érkezett meg. Marika több hitelezője is feljelentést tett, és csalás miatt büntetőeljárás indult az asszony ellen. A történet azért került a köztudatba, mert a csengeri család a térség jobbikos országgyűlési képviselőjétől, Apáti Istvántól kért védelmet és segítséget. Ezt maga Sz.-né is megerősítette, akivel még letartóztatása előtt többször beszéltünk telefonon.
Nem sokkal később szenzációként beharangozott “dokumentumok” jelentek meg az akkor még Simicska lapjában, a Magyar Nemzetben, amellyel elindult a Kósa Lajos lejáratását kísérlő hadművelet. Sz.-né, majd korábbi ügyvédje, Helmeczi László többször nyilatkozta azt ellenzéki lapoknak, hogy Kósa Lajosnak nagyobb összeget akart ajándékozni az asszony, és abban kérte a politikus segítségét, hogy a jogi útvesztőkben elé görgetett akadályokat elhárítsák, és hozzájusson a mintegy 1300 milliárd eurós örökségéhez.
Ezzel szemben Kósa Lajos állítja: az asszony az ő tanácsát kérte a pénz befektetéséhez, melyhez ő állampapírt javasolt, majd mután megsejtette, hogy Sz.-né csaló, megszakította vele a kapcsolatot.
Miután Maláj Marcsi mesés örökségéről szóló meséje országos sajtóhír lett, és persze kiderült, hogy a nő köztiszteletben álló csengerieket, egy tanárt, sőt, egy lelkészt is becsaphatott, Sz. Gáborné férje öngyilkos lett. Az asszony eleinte az áldozatot játszva próbált kibújni a büntetőeljárás alól, többszöri idézésre sem jelent meg a kihallgatáson. Hol ő maga állította, hogy ügyvédjével, hol családtaggá avanzsált jóbarátjával – egyébként egy ismert vállalkozóval – üzente a nagy nyilvánosságnak, hogy van örökség, de ő politikai üldözött lett, akit tönkre akarnak tenni. Még azt is belengette, hogy az élete is veszélyben lehet és Svájcban fog menedékjogot kérni.
Az egyébként is hihetetlen történetét közben tovább cifrázta; magyarázataiban már nem is név szerinti apja volt az apja, hanem egy rejtélyes milliárdos, az 1300 milliárdos örökség megduplázódott és hirtelen egy svájci fegyvergyárat is örökölt hozzá – melyekről szemrebbenés nélkül nyilatkozott nekünk a családtaggá lett jóbarát, néhai dúsgazdag vállalkozó, de a nő ügyvédje is ugyanúgy szőtte tovább a sztorit a Független Hírügynökségnek…
Még mielőtt őrizetbe vették volna, Sz. Gáborné Svájcba szökött. A saját narratívája szerint azért utazott oda, hogy most már tényleg hazahozza a pénzét. Nemzetközi elfogatóparancs alapján Svájcban is fogták el, majd kiadása után hazaszállították. Azóta is letartóztatásban van.
Sértetti forrásból úgy tudjuk, hogy a nyomozás során lefoglalt számítógépeken megtalálták azokat az iratokat, amelyekkel az asszony hitelesítette, bizonygatta öröksége létezését. A dokumentumok vizsgálata során képbe kerülhettek más személyek is, akik a bűncselekményben irányítóként közreműködhettek.
Megtudtuk azt is, hogy összesen körülbelül 200 millió forint értékben sikerült a hatóságoknak vagyonelemeket lefoglalni, melyek között nagyobb értékű ékszerek és szántóföldek, illetve egyéb földterületek vannak. Ez az érték a töredékét sem teszi ki annak a pénznek, amennyit hitelezőitől a nő összekalapolt. Sőt, ez az összeg még azt a tételt sem fedi, amennyit a leginkább nagylelkű jótevőjétől kapott.
Vezető kép: police.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS