A Magyar Energetika és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az energiahatékonyság területén is meghatározó szereplő lett. Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény számos szabályozói, ellenőrzési, energiastatisztikai és tájékoztatási feladatot utalt hatáskörébe, melyek ellátása érdekében a Hivatal elnökének rendeletalkotási jogköre tovább bővült. A hatályba lépett jogszabály a MEKH feladatává tette, hogy az energiahatékonysággal kapcsolatos információkat egy önálló honlapon mindenki számára elérhetővé tegye.
A honlap bemutatja az energiahatékonysági szolgáltatások, beruházások finanszírozásában való részvételi, valamint az energiahatékonysági szolgáltatókra vonatkozó tanúsítási, minősítési rendszerek kialakításának lehetőségeit. A honlap tartalma a MEKH reményei szerint hozzá fog járulni az energia-hatékony rendszerek elterjedéséhez, az energiatudatos szemléletmód hazai meghonosodásához. A jogszabály felhatalmazása szerint a továbbiakban a hivatal határozza meg az erőművek hulladékhő felhasználásával és kapcsolt termelésével járó kiadások, bevételek értékelésére vonatkozó módszertanát, illetve a költség-haszon elemzés elkészítésének követelményeit. E feladatok ellátásával elősegíti az energiafogyasztói költségek csökkentését, valamint a környezeti erőforrások megóvását a jövő nemzedékek számára.
A MEKH energiahatékonysági törvénnyel összefüggő főbb feladatai:
- Nyilvántartja és közzéteszi a végfelhasználási energiamegtakarítás összesítéséhez szükséges, az egyes szakpolitikai intézkedések révén elért energiamegtakarítási adatokat, névjegyzéket vezet az energetikai auditorokról és energetikai auditáló szervezetekről.
- Nyilvántartást vezet az energetikai auditorokat regisztráló szervezetekről, ellátja e személyek és szervezetek felügyeletét, valamint elvégzi az energetikai auditálás ellenőrzését.
- Értékelést készít a földgáz- és villamosenergia-hálózatok energiahatékonysági potenciáljáról, különös tekintettel a háztartási méretű kiserőművekre vonatkozó lehetőségekre.
- Meghatározza a nagy hatásfokú kapcsolt energiatermelő létesítményként történő üzemeltetéssel kapcsolatos kiadások és bevételek értékelésére – költség-haszon elemzés – vonatkozó módszertant, az elemzés elkészítésének követelményeit és jóváhagyja a költség-haszon elemzéseket.
- Meghatározza a nem kötelező energetikai audit ellenőrzésére vonatkozó igazgatási szolgáltatási díj mértékét, valamint a beszedésével, kezelésével, nyilvántartásával, visszatérítésével kapcsolatos részletes szabályokat.
Forrás: Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS