Ötödik alkalommal rendezik meg Gödöllőn a Nemzetközi Természetfilm Fesztivált május 24-26. között, amelyre idén 98 országból 1464 nevezés érkezett. Az esemény kapcsán tartott sajtótájékoztatón elhangzott: az idei kiemelt téma a víz, amelyre a Fesztiválra meghívott több, mint 300 magyar alkotó reflektál valamilyen módon. Hozzátették: a fesztivál mára egy, a régióban is egyedülálló komplex természet- és környezetvédelmi programmá nőtte ki magát; a megszokott kísérőrendezvényeken túl (Trash Art-szoborkiállítás, Jam for Nature-koncertek, Varázslatos Magyarország-fotókiállítás stb.) számos újdonság is várható, mint a közönségtalálkozó az idén 40 éves „Másfélmillió lépés Magyarországon” alkotóival, illetve a gyerekeknek szóló animációs sátor. A sajtótájékoztatón mutatkozott be a Filmdzsungel Stúdió által gyártott „Akcióban a természet őrzői” című 8 részes filmsorozat, amely szintén indul a megmérettetésen.
2019. május 24-26. között ötödik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Természetfilm Fesztivált Gödöllőt, amelyre idén 98 országból 1464 nevezés érkezett. Az ingyenes filmvetítések és a már megszokott kísérőrendezvények mellett számos új programelem várja a látogatókat. A Fesztivál fővédnöke dr. Áder János, Magyarország köztársasági elnöke. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban tartott beharangozó eseményen bemutatásra került a Filmdzsungel Stúdió által gyártott „Akcióban a természet őrzői” című 8 részes filmsorozat első két epizódja, amely szintén részt vesz a nemzetközi filmes megmérettetésen.
A régióban is egyedülálló komplex természet- és környezetvédelmi esemény
A sajtótájékoztatón elhangzott: az elsődlegesen a gyerekeket és a családokat megszólító háromnapos eseményen minden program ingyenes, mivel a szervezők célja – szakmai partnereikkel és kiállítóikkal közösen – a környezettudatosságra és a természet szeretetére nevelés, valamint a figyelemfelhívás a természeti kincsek jelenlegi állapotára és megóvásuk fontosságára. Székelyhidi Tamás, a Fesztivál szervezője elmondta, hogy az esemény – bár gerincét a 6 tematikus helyszínen vetített hazai és nemzetközi természet- és dokumentumfilmek, animációs, tudományos és expedíciós filmek adják – mára egy, a régióban is egyedülálló komplex természet- és környezetvédelmi programmá nőtte ki magát. Székelyhidi Tamás kitért arra is, hogy 2019-ben a Fesztivál kiemelt témája a víz, amelyre a Fesztiválra meghívott több, mint 300 magyar alkotó (fotósok, képzőművészek, filmesek, zenészek) jelentős része reflektál valamilyen módon. Többek között megtekinthető lesz ifj. Lőrincz Ferenc víz alatti fotóiból összeállított kiállítása, valamint külön a víz témáját feldolgozó filmekből (elsősorban a vízhiányra, vízszennyezésre reflektáló alkotásokból) is lesz vetítés. A parkban pedig két, versenyen kívüli Trash Art-szökőkút kerül felállításra.
2019-ben a megszokott kísérőrendezvényeken túl (természet- és környezetvédelmi vásár, Trash Art Magyarország-szoborkiállítás, Jam for Nature-koncertek, Varázslatos Magyarország-fotókiállítás stb.) számos újdonság várható. Ezek közé tartoznak a közönségtalálkozók (például az idén 40 éves „Másfélmillió lépés Magyarországon” alkotóival találkozhatnak a látogatók), illetve az Animációs sátor, ahol a gyerekek legnagyobb örömére egész nap animációs filmeket vetítenek majd. Az egyik legizgalmasabb kísérőrendezvénynek Máté Bence kültéri fotókiállítása ígérkezik, amely május 4. és június 9. között tekinthető meg a Gödöllői Királyi Kastély parkjában.
Főszerepben a természet őrei
A sajtótájékoztatón a Filmdzsungel Stúdió által gyártott „Akcióban a természet őrzői” című 8 részes filmsorozat is bemutatásra került, mint egy az idei versenyfilmek közül. Rácz András környezetügyért felelős államtitkár a vetítés előtt tartott beszédében kifejtette, hogy összesen 250 természetvédelmi őr dolgozik a nemzeti park igazgatóságok szervezetében, akiknek kiemelt feladata 849 000 hektár természetvédelmi terület, 2 millió hektár Natura 2000-terület, valamint a védett növény és állatfajok, illetve 38 000 nyilvántartott régészeti lelőhely megóvása. Rácz András fontosnak nevezte, hogy a természetvédelmi őrök áldozatos munkáját a szélesebb nyilvánosság is megismerhesse, amire jó alkalmat teremt az „Akcióban a természet őrzői” című filmsorozat.Rácz András kiemelte: a hazai nemzeti parkok és erdőgazdaságok a kezdetektől részt vesznek kiállítóként a Nemzetközi Természetfilm Fesztiválon.
A sorozat a Magyarországon dolgozó természetvédelmi őrök munkáját mutatja be. Mint a FilmDzsungel.hu-n kifejtik, a tíz Nemzeti Park elképesztően gazdag környezeti változatossága sokféle kihívás elé állítja a szakembereket: az őrök lóháton, terepjáróval, csónakkal, vagy éppen kötélen ereszkedve jutnak el „munkahelyükre”, és a megoldandó feladatok legalább ennyire változatosak és izgalmasak. A váratlan helyzetek rátermettséget, az apró jelek nyomozói éleslátást, a távolságok kitartást, az ellenfelek bátor és határozott kiállást, a természet pedig szakmai tudást és hatalmas szívet követel szolgálóitól. Igen, szolgálnak ők és szolgálatban állnak, nem véletlen az elnevezés: természetvédelmi őrszolgálat – írják a készítők. A sorozat honlapján az érdeklődők néhány részbe már bele is tekinthetnek.
Hulladékművészet
A sajtótájékoztatón a Fesztivál kiemelt támogatói, partnerei is felszólaltak, köztük a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány képviseletében Krakkó Ákos, valamint az M5 csatorna igazgatója, Siklósi Beatrix, aki jelezte, hogy a Fesztiválról többször élőben közvetítenek majd, és a természetfilmek nagyobb hangsúllyal jelennek meg a csatorna műsorán május második felében.
A Trash Art Magyarország 2019 pályázatra – melynek témája szintén a víz volt – több, mint 70 nevezés érkezett. Az előzsűri által legjobbnak ítélt alkotások (amelyek már megtekinthetők a weboldalon) a Fesztiválon mutatkoznak be először egy kiállítás formájában. A Trash Art Magyarország alkotóinak az alapanyagot a hulladékgazdálkodási közszolgáltatókon kívül olyan cégek biztosítják – támogatva ezzel a programot és bizonyítva elköteleződésüket az újrahasznosítás iránt –, mint a Heineken Hungária és a Hankook Tire Magyarország Kft.
A Heineken Hungária a gyártás során keletkezett hulladékának 99 százalékát újrahasznosítja, széndioxid-kibocsátásunk 50 százalékkal csökkent 10 év alatt, és 23 százalékkal kevesebb vizet használunk fel a termékeink előállításához. Ezekre a számokra nagyon büszkék vagyunk, de nem akarunk hátra dőlni, szeretnénk tovább harcolni a zöldebb jövőért. Ezért is hirdettük meg második alkalommal a „Dobd a C-t!” versenyt, és ezért támogatjuk a Nemzetközi Természetfilm Fesztivált és Trash Art kiállítást immár második éve
– mondta Pálfalvi Márta, a Heineken Hungária emberi erőforrás és vállalati kapcsolatok igazgatója.
Egy felelős vállalat számára a fenntartható működés megvalósítása nemcsak cél, hanem kötelesség. Több éve futó társadalmi felelősségvállalási programjainkban nemcsak az áldásos munkát végző szervezetek életét szeretnénk segíteni, hanem munkatársainkkal közösen szebbé és élhetőbbé kívánjuk varázsolni környezetünket. Ebben évek óta partnerünk az Aztakeservit Értékőr Egyesület is – az együttműködés bizonyítékaival már az ország több pontján találkozhat a nagyközönség. A Nemzetközi Természetfilm Fesztivál kiváló lehetőség számunkra, hogy hangot adhassunk véleményünknek és minél több embernek hívjuk fel a figyelmét környezetünk megóvásának fontosságára
– mondta Roy Katalin, a Hankook Tire Magyarország Kft. kommunikációs vezetője.
A Fesztivál vetítési programja – és a filmek trailerei – május közepétől érhetők el a Fesztivál weboldalán.
Forrás: Gödöllői Nemzetközi Filmfesztivál/FilmDzsungel.tv/Facebook.com; Videó: FilmDzsungel.tv; Vezetőkép: Filmdzsungel/Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS