Csaknem 200 ezren írták alá a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) által indított petíciót, ezzel tiltakozásukat kifejezve az ellen, hogy Brüsszel az agrárforrásokból támogassa a bevándorlókat – ismertette Nagy István agrárminiszter hétfői sajtótájékoztatóján, Budapesten.
A tárcavezető elmondta, hogy a kormány a kezdettől a petíció és a magyar gazdák mellé állt. Az eredmény minden várakozásukat felülmúlta: egy példaértékű és nagyon széles együttműködés jött létre a gazdatársadalomban.
Mindent meg fogunk tenni azért, hogy megvédjük a brüsszeli tervektől a magyar gazdákat és az agráriumot; ehhez a legfontosabb lépés a vasárnapi európai parlamenti választás
– tette hozzá a miniszter. Nagy István szerint “a jelenlegi bevándorláspárti brüsszeli vezetés hiába tagadja, csökkenteni akarja az agrárpénzeket, hogy azt a migránsoknak adják”.
A közös agrárpolitikából (kap) elvont támogatásokkal a migránsok letelepedését és vidéki közösségekbe való integrációját akarja Brüsszel pénzelni. Ezzel a magyar agrárium és a magyar gazdák támogatására is 25 százalékkal kevesebb kap-forrás jutna; ez nagyon sok gazdálkodó és az agráriumban dolgozó megélhetését veszélyeztetné, és valamennyi magyar állampolgárra is hatással lenne. Jelentősen drágulnának az élelmiszerek, szűkülne a kínálat, illetve kétes eredetű és minőségű importélelmiszerek lepnék el a magyar és az európai piacot
– tette hozzá a miniszter.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke kiemelte, hogy a petíciót két hónap alatt összesen 194 970-en írták alá; az aláírásgyűjtés nemzeti üggyé nőtte ki magát, messze túlmutatva szektorokon vagy politikai véleménykülönbségeken, és sikeressége bebizonyította, hogy komoly társadalmi támogatottsága van a magyar érdekek megvédésének. Hozzátette, hogy a tavaly májusban megjelent brüsszeli tervezet szerint az Európai Bizottság számottevően csökkentené a kap költségvetését. A forráscsökkentés a területalapú támogatások szintjén a magyar gazdáknak hektáronként közel 15 ezer forinttal jelentene kevesebb támogatást. Győrffy Balázs szerint ez visszavetné a magyar mezőgazdaság utóbbi években tapasztalt fejlődését; rossz hatása lenne a magyar gazdálkodók jövedelmi helyzetére, a foglalkoztatásra, a versenyképességre és a beruházásokra is.
A drágábban előállított termékek nem tudnák felvenni a versenyt az importból, lazább szabályozási környezetből származó, kétes minőségű élelmiszerekkel
– mondta.
Jakab István, a Magosz elnöke szintén elfogadhatatlannak nevezte a támogatások csökkentését. A tervezet szerint a következő ciklusban a kap-ban a magyar közvetlen kifizetések 16,4 százalékkal, míg a vidékfejlesztési támogatások 26,6 százalékkal csökkennének.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS